Diğer Yazılarımız

Teknolojinin Yararları ve Zararları

Teknoloji, günümüzde hayatımızın büyük bir bölümünde yer almakta ve işlerimizi kolaylaştırmakta ya da hayatımızı bir şekilde olumsuz etkilemekte. Her şeyin bize yararı olduğu kadar zararı da olabilir.

Teknoloji bugün neredeyse her meslekte, evde, işyerinde, ulaşımda, iletişimde, haberleşmede kullanılmakta. En basit örneğiyle cep telefonu neredeyse herkeste bulunabilir ve kişinin neredeyse her işini halledebilmekte. Bir yakınına ulaşma, haberleri görüntüleme, iş başvurusunu bazen yüz yüze olmadan halledebilme, sosyal medyada vakit geçirme, not alma, saati görüntüleme gibi birçok seçenek cep telefonundan görülmekte ve yapılmakta. Teknolojinin yararları ve zararları geliştirilen hemen hemen her teknolojik alette bulunmakta.

Teknolojinin Yararları

  • Birkaç çeşidiyle hayatlarımıza dahil olan bu bilgisayar, birkaç meslek için olmazsa olmaz bir teknolojidir. Serbest zamanlı çalışanlar, grafik tasarımcılar, oyuncular, kurgucular ya da video içeriği yüklemek için erişilmek istenen sitelere ulaşım bilgisayarlarla yapılabilmekte.
  • Kameralar,DSLR kameraların bugün içerik üreticileri tarafından kullanımı da günümüz koşulları dışında da dahil olmak üzere oldukça artmış durumdadır. İşyerlerinde kullanılan bilgisayarlarda yapılan işlemler, tutulan dosyalar da sağladıkları avantajlar arasında ve bilgisayar da dahil bu teknoloji ürünleri, amaçlarında da olduğu gibi büyük bir derecede zaman tasarrufu sağlamakta.
  • Teknolojinin yararları ve zararları tabi ki sadece bu cihazlarla ya da ürünlerle sınırlı değil. Tarım sektöründe ise bir tarım çalışanı için, yapılan makineler sektörde iş kolaylığı sağladığı gibi birçok çiftçinin işini kaybetmesine sebep olabilir. Zaman tasarrufu ve süreklilik gibi birçok açıdan kullanılmasının avantaj olabileceği düşünülse de geçimlerini bununla sürdüren köy sakinleri de kendilerine başka bir iş aramak durumunda kalabilir. Yararları öne çıksa da her üründe teknolojinin yararları ve zararları bir aradadır.
  • Teknolojinin yararları Dünya’da içinde bulunduğumuz bu pandemi sürecinde ise kendisini göstermiştir. İşyerlerinin kapatılması, gelen sokağa çıkma yasağı ya da kısıtlaması dahilinde evlerinden çıkamayan halk için oluşturulan toplantılar birçok işyeri için avantaj sağlamıştır. Bunun dışında kalan esnaf çalışanları için bu sorun yaratmış olsa da daha sonra kalkan yasaklar dahilinde çalışanlar iş yerlerine yavaş yavaş dönmeye başladılar.
  • Pandemi hala devam etmekte olduğu için, birçok sektör bu koşullara uygun devam etme kararı almış ve zaten internet üzerinden işlerini geliştiren markalar ve şirketlere ise talep artmıştır. Kısıtlanan şartlar dahilinde ihtiyaçlarımızı bu sitelerden temin edebilmekteyiz.

Teknolojinin Zararları

  • Teknolojinin yararları ve zararları bugün neredeyse her üründe bir arada bulunuyor demiştik. Yukarıda saydığımız cihazlardan telefon, yaydığı radyasyon ile ya da telefona bakarken geçirilen sürede ise insan sağlığına etkisi fark edilir ölçüde zarar verir. Bir süre sonra telefona olan bağımlılık, zihinsel bir olumsuzluk yaratabildiği gibi sosyal ilişkileri de etkileyebilir.
  • Bilgisayar da birçok mesleğin gelişmesine yardımcı olsa da bilgisayar başında geçirilen uzun süre ve aralıksız ekrana bakma da bireylerde fiziksel bir rahatsızlığa neden olabilir. Telefonda olabildiği gibi bilgisayar da bağımlılık oluşturursa sosyal durumları olumsuz olarak etkileyebilir ve zihinsel birtakım sorunlar oluşturabilir.
  • Teknolojinin yararları ve zararları sadece bu alanla sınırlı kalmıyor ve bir tarım çalışanı için, yapılan makineler sektörde iş kolaylığı sağladığı gibi birçok çiftçinin işini kaybetmesine sebep olabilir. Geçimlerini bununla sağlayan ve o bölgede ikamet eden insanlar için başka bir geçim kaynağı bulmak daha da zorlaşabilir.
  • İnternet üzerinden işlerine ve ilerlemelerine devam edebilen işyerlerinin dışında kalan esnaf çalışanları için bu sorun yaratmış olsa da daha sonra kalkan yasaklar dahilinde çalışanlar iş yerlerine yavaş yavaş dönmeye başladılar.

Denildiği gibi teknolojinin yararları ve zararları her alanda bir arada bulunmuştur ve bu herkesin bir şekilde hayatına olumlu ya da olumsuz etki etmiştir.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.