TeknolojiTeknoloji Haberleri

Telgraf kurucusu, Çin’in Hong Kong’daki protestocuları rahatsız etmek için uygulamayı hack ettiğini iddia ediyor

Hong Kong, Çin’in özerk bölge üzerinde daha fazla güç sağlayacak olan teklif iade yasasına karşı savaşırken, şehirdeki protestocuların dün Telgraf’ın şifreli mesajlaşma hizmetinden bir kesinti yaşadığı söyleniyor – ve Pekin’in bununla bir ilgisi olabilir.

Hong Kong’daki göstericiler, kendilerini organize etmek, birbirlerini yerdeki aktiviteler hakkında uyarmak ve gaz maskesi ve içme suyu gibi kaynakları nerede bulabilecekleri hakkında bilgi vermek için Telegram gibi mesajlaşma platformlarını kullanıyorlar. Dün, servis, “güçlü” bir DDoS saldırısından yaklaşık bir saat boyunca etkilendikten sonra hizmet dışı kaldı. CEO Pavel Durov, “devlet-aktör büyüklüğündeki” saldırının Çin’deki IP adreslerine bırakıldığını belirtti.

Bu doğruysa, Çin’in suçluların anakaraya iadesi konusunda Hong Kong vatandaşları tarafından kontrol altına alınmasının ne kadar süreceği konusunda endişe verici bir gösterge var. Ayrıca, hedefiniz mesajların içeriğini şifrelediğinde kullanmak akıllıca bir taktiktir: sunucuyu trafiğe bombardıman etmek ve aşırı yüklemek, böylece kimse kullanamaz.

Hong Kong’daki mesajlaşma platformlarındaki savaş DDoS saldırılarının ötesine geçiyor. Financial Times, Hong Kong polisinin bu haftanın başlarında 22 yaşındaki bir erkeği “kamu sıkıntı suçu” yapmakla komplo kurmaktan şüphelendiği için tutukladığını belirtti. protestolar sırasında. Adam daha sonra kefaletle serbest bırakıldı.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.