Diğer Yazılarımız

Tiny House Ne Demek, Tiny House Özellikleri Nelerdir

Son zamanlarda Tiny House ne demek sıklıkla soruluyor. Yaşam felsefesi olan bu evler, daha çok yaşamlarını alanlarını küçültme ve minimalist yaşamak isteyenler tercih ediyor.

Ana teması sadelik olan bu tasarımlar, çoğunlukla huzur arayan, sessiz ve sakin bir hayat tercihi olanların dikkatini çekiyor.

Doğa ile iç içe yaşam demek olan Tiny House modelleri, küçük boyutlarda işlevsel olup gerekli olmayan alanların kaldırılması ile 30 metrekareye kadar küçük evlerdir. Dünyada yaşanan ekonomik krizler sonucu önce Batı ülkelerinde gelişmiş olan bu akım, günümüzde Türkiye’de de rağbet görüyor.

Tiny House Ne Demek

Tiny House ne demek, küçük ev anlamına geliyor. Bu küçük evlerde de bilinen evlerden beklenilen bulunuyor. Akım haline gelen ve özel yaşam alanını ifade etmesi 2000’li yıllarda başlıyor. Bu akıma aslında 2007 yılında yazılan bir kitap öncülük ediyor.

Sarah Susanka’nın yazdığı The not so big house Türkçesi ile o kadar büyük olmayan ev anlamına gelen kitabın içinde bahsedilen daha küçük ve daha az masraflı yaşam alanı, Tiny House düşüncesinin başlangıcı olduğu kabul ediliyor.

Tiny House Özellikleri

Daha küçük ev anlamına gelen Tiny House modelleri öncelikle daha az eşya bulundurma özelliğini taşıyor. Daha az eşya da daha az masraf anlamına geliyor. Çevreye zarar konusunun aza indirgendiği bir yaşam olan Tiny House ne demek merak uyandırıyor. Ülkemizde de artık rağbet gören bu evler özellikle Türkiye’nin turizm beldelerinde kendine yer buluyor. Muğla, Çanakkale, Sapanca, Bodrum ve İzmir gibi turizmin cennet köşeleri, gezginlere Tiny House imkânı sunuyor.

Küçük bir alanda kurulan mini evler ile enerji tasarrufu yapmak kolaylaşıyor. Isınması ve soğutulması kolay olması nedeni ile de doğa dostu evler deniliyor. 10 ila 30 metrekare arasında boyutlara sahip olan bu evler, sabit tasarlanabildiği gibi tekerlekli çeşitleri de bulunuyor. Tekerlekli ev olarak tasarlanan bu küçük evler bir yerden başka bir yere taşınabiliyor hatta karavan olarak kullanılabiliyor.

Tek ya da 2 kat olarak inşa edilebilen Tiny house nereye yapılır sorusu da çok soruluyor. İmarlı ya da imarsız arsalar üzerine yapılabiliyor. Kişilerin kendi zevk ve isteklerine göre tasarlayabildikleri bu küçük evler, kullanıcısına pratik ve akıllı çözümler sunuyor. İstenilen şekilde formda hatta boyutta olabilen mikro evlerde güneş panel sistemi kullanılıyor.

Kompakt cihazlar ve alandan tasarruf sağlayan kanepe ya da yatak tarzı mobilyalar ile yağmur suyunu toplamak ve depolamak için cihazlar tercih ediliyor. Tiny House fiyatları; kat sayısı, boyutu, malzemesi ve tasarım çeşitleri ile belirleniyor. Pek çok avantajı olmasının yanı sıra minimal yaşam ilk etapta kişiyi zorlayabiliyor aynı zamanda bu tip bir evin konumlanacağı yeri de bulmak da zor olabiliyor.

Tek bir bakış ile tüm yaşam alanının görülebildiği Tiny House ne demek, seneler içinde daha da çoğalan bu küçük evler, sade bir yaşam isteyen minimalist olan kişiler tarafından benimseniyor. Tiny House anlayışı, bir evden küçük olsa da aslında bir evden fazlası şeklinde olup geçici bir anlık heves olmaktan çıkıyor ve yaşam felsefesi halini alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.