Diğer Yazılarımız

Türkiye Kart Nedir? Türkiye Kart Ne İşe Yarar?


Türkiye kart nedir? Türkiye kart ne işe yarar? Bir dönem Türkiye’nin gündemine oturan Türkiye Kart ile ilgili olumlu gelişmeler devam ediyor.

Özellikle ulaşım, ödemeler gibi pek çok finansal işlemlerin tamamlanabilmesi için avantajlar sağlayacak olan Türkiye Kart, sistemsel olarak kullanıma sunulduğunda “Türkiye’nin kartı” olarak karşımıza çıkabilecek.

Türkiye’nin kartı olarak karşımıza çıkacak olan kart;

 • Toplu taşıma ödemeleri,
 • Pos cihazlarında ödemeler ve market ödemeleri,
 • ATM üzerinden para çekme, yatırma, gönderme/alma işlemleri,
 • Belediye harcı ödemeleri,
 • Otopark ödemeleri,
 • Vergi ödemeleri,
 • Taksi ulaşım ödemeleri,
 • Kimi otomatlarda ödeme yöntemi olarak kullanılabilme.

Gibi pek çok alanda hizmet alınabilmesini sağlayabilecek. Kısaca, Türkiye Kart sistemine tüm Türkiye içerisinde geçerli olan bir “kent kart” olarak bakılabilir.

“Kent Kart” sistemi gibi çalışacak olan bu kart, diğer şehirlerde yapacağınız ziyaretlerde Türkiye Kart sahipliğiniz sayesinde o şehrin kent kartına sahipmişsiniz gibi avantajlar yakalamanıza da olanak sağlayabilecek.

Türkiye Kart Ne Zaman Kullanılabilir?

Türkiye kart nedir? Türkiye kart ne işe yarar? Konularına yazımızın girişine bahsettik. Peki, pek çok avantaja sahip olacak olan. Tüm Türkiye’nin tek bir kart üzerinden işlemlerini tamamlayabilmesine imkan tanıyacak olan Türkiye kart ne zaman kullanılabilir olacak?

Türkiye Kart, birkaç yıl önce duyurulmuş ve alt yapı çalışmalarına başlanılmış. Geniş ve pek çok alana hizmet eden bir sistemdir.

Türkiye Kart sisteminde yeni gelişmeler gözlemlenmiş olup kartın 2023 Yılının son yıllarında 6 Pilot İL ile başlanarak tüm Türkiye’de kullanılması bekleniyor. Şuan için;

 • Kayseri,
 • Yozgat,
 • Gümüşhane.

Belediyeleri ile yapılan sözleşmeler tamamlanmış durumda. Henüz üç İL ile sözleşmeler tamamlanmış durumda olsa da 2023 Yılının sonunda hedef 6 İL ile pilot kullanımı başlatmak.

Türkiye Kart Nedir? Nerede Kullanılır?;

 • TCDD Taşımacılık alanlarında,
 • GAZİRAY alanlarında,
 • BAŞKENTRAY alanlarında,
 • İZBAN alanlarında.

Sözleşme sonrasında kullanıma sunulacak. Söz konusu anlaşmalar ve entegrasyon işlemlerinden sonra Türkiye Kart 6 Pilot İL başta olmak üzere geri kalan 75 İL kapsamında da kullanıma açılabilecek.

Türkiye Kart Nerelerde Kullanılabilir?

Türkiye kart nedir? Sorusunun yanı sıra, Türkiye Kart nerelerde kullanılabilir? Türkiye Kart nerelerde geçerli? Gibi sorular da sıkça sorulmaya başlandı.

Türkiye Kart, tek bir kart ile tüm İllerde geçerli olabilecek bir kart hâline gelebilecek. Ön ödemeleri kartlar gibi kullanım imkanı sunması hedeflenen Türkiye Kart, pilot olan 6 İL ile birlikte kullanıma açılacak ve sonrasında 75 İL ‘e kullanım imkanı sunularak 81 İL içinde tek bir kartın kullanımına olanak sağlanacak.

Pek çok ödeme işleminin yapılabilecek olmasının yanı sıra öğrenciler, yaşlılar, emekliler, engelliler gibi pek çok gruba da toplu şekilde avantaj hizmetleri de sunulabilecek. Temel anlamda bakıldığında Türkiye Kart, tüm Türkiye’nin aynı kartı kullanarak ulaşım ve ödeme sorununun önüne geçmeyi hedefliyor.

Türkiye Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye kart nedir? Nasıl alınır? Türkiye Kart Başvurusu nasıl yapılır? Gibi pek çok zincir soru özellikle 6 İL için Türkiye Kart sistemlerinin kurulma adımlarından sonra sıkça sorulmaya başlandı.

Türkiye Kart, henüz herkes tarafından erişilebilir bir kart değil. İlk olarak 6 İL’de yaşayacak olan vatandaşların erişebileceği Türkiye Kart, ilerleyen süreçte 81 İlde yaşayan vatandaşlar tarafından da erişilebilir durumda olabilecek.

Normal bir kent kart çıkartmaktan farklı olmayacak olan Türkiye Kart, en yakındaki PTT Şubelerinden başvuru yapılarak alınabilecek.

PTT Şubelerinden yapılan başvurulardan sonra tarafınıza iletilecek olan Türkiye Kart pek çok alanda, farklı illerde tek bir kart kullanımına imkan sağlayabilecek.

Sistemin henüz devreye girmemiş olmaması nedeni ile alım şartları, alım aşamaları henüz bilinenler arasında değil.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.