Seo Yöntemleri

Ücretsiz Backlink Alın: 7 Adet Ücretsiz Backlink Listesi

Ücretsiz backlink alma yöntemleri, internet sitesi sahiplerinin en çok ilgi duyduğu konulardan biri. SEO hizmetlerine binlerce lira bütçesi olmayan kişiler, kendi SEO çalışmalarını yapmayı tercih ediyorlar. SEO (Search Engine Optimization) çalışmaları tabii ki sadece backlink almakla bitmiyor. Fakat en iyi SEO desteklerinden birinin de anahtar kelimeli backlink almak olduğunu söylemek mümkün.

Ücretsiz Backlink Listesi (2022)
Ücretsiz Backlink Listesi (2022)

Ücretsiz backlink almak üzere kullanılabilecek çeşitli siteler bulunuyor. Bu sitelerin gerek profil alanında, gerek kullanıcı akışında sitelere bağlantı verilebiliyor. Ücretsiz backlink almak için kullanabileceğiniz site tavsiyelerinden önce “Backlink Nedir?”, “Backlink Nasıl Alınır?”, “SEO Nedir?” sorularına değinmek yararlı olacaktır.

Backlink Nedir, Ne İşe Yarar?

Backlink, Webmaster dünyasında bilinen tabiri ile “Geri bağlantı” anlamına gelir. Bir internet sitesine çeşitli diğer sitelerden backlink ile geri bağlantı verilebilir. Bu yöntem, internet sitesinin aldığı backlink kalitesine göre daha otoriter bir hale gelmektedir. Arama motorları kaynak gösterilen, adından sıkça söz edilen ve geri bağlantı verilen internet sitelerini daha çok sever.

Backlink nedir, ne işe yarar?
Backlink nedir, ne işe yarar?

Arama motorlarında ilk sıralarda yer alan internet sitelerinin çoğunda yüz binlerce, hatta milyonlarca backlink görülebilmektedir. Bu durumdan da anlaşılabileceği üzere anahtar kelimeli backlink çalışmaları, internet sitelerinin bu kelimelerde daha iyi sıralama almasına olanak sağlar. Backlink çalışmalarında unutulmamalıdır ki kalite önemlidir, her siteden backlink almanın bir yararı bulunmaz. Bunun aksine kalitesiz, spam backlinkler siteye zarar verecek ve sıralamaların daha çok bozulmasına yol açabilecektir. Bu nedenle backlink alınan sitelerin kalitesine dikkat edilmelidir. Bilinen en kısa tabiriyle “Link çöplüğüne dönmüş” sitelerden backlink alınmamalıdır.

SEO Nedir, SEO Çalışması Ne İşe Yarar?

SEO (Search Engine Optimization), internet sitelerinin kalitesini arttırmaya yarayan çeşitli webmaster çalışmalarını içerir. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bu çalışmayla internet siteleri arama motorlarının çeşitli kriterlerine uygun hale getirilir. SEO çalışmaları, On Page SEO (Site içi SEO) ve Off Page SEO (Site dışı SEO) olarak ikiye ayrılmaktadır.

Site içi SEO çalışmaları internet sitelerinin sayfaları ve yazılımsal alanlarında kriterlere uygun geliştirmeleri içerir. Site dışı ise bir internet sitesinin dışarıdan alabileceği yöntemler bütünüdür. Web sitesinin kalitesini arttırma imkanı elde edebileceği çeşitli yöntemleri içermektedir. Örneğin backlink almak site dışı SEO çalışmalarına bir örnektir, anahtar kelimeli kaliteli backlink alımlarıyla sitenin bu kelimelerde daha iyi sıralama elde etmesi mümkün hale gelir.

Ücretsiz Backlink Nasıl Alınır?

Ücretsiz backlink, çeşitli siteler üzerinden internet sitelerinize geri bağlantı almanızı içerir. Bu sitelere kayıtlar ücretsizdir, listedeki çoğu site birçok kişinin kullandığı fakat backlink alabileceğini bilmediği sitelerdir. Ücretsiz backlink alabilmek için sitenizi veya sitenizdeki içeriğin bir kısmını anlatan yazı hazırlamanız tavsiye edilir. Bu yazıları ilgili sitelerde yayınlayabilirsiniz. Akabinde içeriğindeki kelimelerden veya yazı altında kaynak belirterek kendi sitenize backlink verebilirsiniz.

Ücretsiz bir şekilde backlink alın!
Ücretsiz bir şekilde backlink alın!

Ücretsiz Backlink Listesi: Ücretsiz Backlink Alabileceğiniz Siteler

Aşağıda bulunan forum, sosyal medya veya diğer sitelerden ücretsiz bir şekilde backlink alabilirsiniz. Ücretsiz backlink çalışması yaparken ilgili sitenin kurallarını iyi okumalı, kural dışı işlem yapmamalısınız. Örneğin forumların çoğunda site tanıtım kategorisi bulunur ancak bu kategoride illegal, adult, bahis sektörlerine izin verilmez. Backlink çalışması yapmadan önce ilgili platformun kurallarını gözden geçirmeniz yararlı olacaktır.

 • Facebook

  Facebook, tüm dünyada milyarlarca kullanıcı barındıran en büyük sosyal medya ağlarından biri! Facebook’ta internet sitenizin adıyla bir sayfa oluşturabilirsiniz. Bu sayfa üzerinden profil alanında veya paylaşımlarda internet sitelerinize link verebilirsiniz.

 • Twitter

  Twitter da aynı şekilde Facebook gibi arama motorlarıyla dost olan, milyarlarca kullanıcıyı barındıran bir sosyal medya ağıdır. Bu platformda da bir hesap oluşturabilir ve Facebook için belirttiğimiz gibi backlink alabilirsiniz.

 • YouTube

  YouTube sadece bir video paylaşım platformu olarak bilinse de, backlink konusunda harika sonuçlar veriyor. Kullanıcılar kısa tanıtım videoları çekip başlık, açıklama kısmına internet sitelerinin bağlantısını ekliyorlar.

 • R10

  R10., Webmaster dünyasında en çok bilinen en popüler internet forumlarından biridir. R10 üzerinde amacına uygun, yasal site tanıtımlarına izin verilir. Kayıt olmak zor olsa da bir kere kayıt olduğunuzda, siteniz için harika bir destek sunacaktır. Yeni siteler – Site tanıtımı kategorisinde kurallara uygun yazılar paylaşarak R10’dan backlink alabilirsiniz.

 • WmAraci

  WmAraci R10’ten sonra gelen en bilindik forumlardan biridir ve aynı şekilde bu forum üzerinden de backlink almak mümkündür. Tüm forumlarda olduğu gibi WmAraci’nda da kurallara uygun olmayan tanıtım yazıları kaldırılacaktır.

 • WmLoji

  WmLoji bir webmaster forum sitesidir. Henüz yeni açılmış olsa da platform kuralına uygun tanıtımlara izin vermektedir.

 • Webmasterforum

  Adından da anlaşılacağı üzere webmasterforum forum, Webmaster dünyasındaki kişileri bir araya getirir. Diğer forumlar ile aynı şekilde tanıtım yazısı yayınlanabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.