Seo YöntemleriWebmaster

SEO Nedir, Ne işe Yarar?

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization), Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO, internet sitelerine özel olarak hazırlanan, hataları gidermek, özel çalışmalar yapmak, standart seviyesini yakalamak, genel ayarlamaları yapılarak arama motorları tarafından kabul ve dikkat çekecek anahtar kelimeler yardımıyla internet sitesinin üst sıralarda yer alması için yapılan özel bir çalışmadır. SEO çalışması, tamamen organik kullanıcıları siteye çekme ve bu çekilen kullanıcıların tamamı ile siteyi en üst sıralara çıkarmayı amaçlamaktır.

Kısacası organik arama sonuçlarında anahtar kelimelerin yardımı ile internet sitesinin trafiğini artırarak siteyi en üstte tutmayı amaçlar. SEO çalışması, bir internet sitesinin sıralamada en üst sıraya çıkmasını sağlayacak iç ve dış faktörlerin iyileştirilmesi ile ortaya çıkar. Yapılan SEO çalışmasını Google, kabul ederek algoritmasına yönelik yapılan düzenlemelerin her zaman başarılı olacağını kabul etmiştir.

SEO Optimizasyonu, pazarlama, iş, müşteri ve marka tanıtımını yaparak ihtiyaç duyulan eksiklikleri giderilmesin çok önemlidir. Ayrıca SEO optimizasyonu, rakip firmaları da araştırarak web sitesinin eksik noktaları giderip, bir ileri seviyeye taşıma anlamına gelmektedir. Bunların yanında ileri seviye web programlama uzmanlığı da gerektirir. Yapılan doğru adımlar sayesinde bir anda he şeyin mükemmel olması beklenmez lakin işleyiş sürekli ve düzenli yapıldığı takdirde zaman içerisinde başarılı olacağını görebilirsiniz.

SEO Nedir?

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu, olarak bilinen SEO, web sitesi içerisinde kullanılan anahtar kelimeler ile en üst sıralara çıkmak için yapılan çalışmadır. SEO, iç SEO ve dış SEO olarak ikiye ayrılmaktadır. Web sitesinin içinde yapılan optimizasyonlar ve web sitesinin dışında backlinklerden oluşur. Yapılan bu çalışmaların amacı ise arama motorlarında aranan bir kelimeyi sitenizi en üst sıralara çıkararak sitenizin trafiğini artırmak. Yapılan bu işlemler istemciler için çok önemlidir. Bunun nedeni ise arama motorları, kullanıcıların arattığı kelimeyi rahat bir şekilde taratmak ister. Bu nedenle web sitesine yapılan iç SEO ve dış SEO sayesinde hem anahtar kelimeler kolay bir şekilde bulunur hem de yapılan dış SEO yani BACKLİNK sayesinde linkler en üstte çıkmanızı sağlar.

SEO ile arama motorlarında nasıl etki eder

Ticari ya da dijital işletmelerin tek istekleri arama motorlarında ilk sıralarda yer alarak ürünlerini daha fazla kullanıcıya ulaştırarak büyük satış rakamlarını yakalamaktır. Lakin bunu yapabilmeleri için rakip firmalar ile rekabet etmek zorunda kalırlar. Lakin rekabet etmek için çok ciddi reklam paraları ödemek zorundadırlar. Bunun nedeni arama motorlarında ilk sıralarda yer alan ticari ya da dijital işletmelerin tamamı verilen reklam sayesinde en üst sıralarda bulunmaktadır. Bu nedenle hem rekabet edebilmek hem de üst sıralarda yer almanın daha az maliyetli bir yöntemi mevcut.

Bu yöntem ise SEO çalışması. SEO çalışması yaptırmak ticari ve dijital işletmelerin maliyet açısından reklamlara göre daha uygun bir ücrettir. Maliyetin yanı sıra yapılan bu SEO çalışmaları sayesinde organik kullanıcılar sayesinde site trafiği yükselecektir. Site trafiğinin yükselmesi reklam vermeden organik bir şekilde arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır. SEO çalışması yukarıda da belirttiğimiz gibi iki aşamadan oluşmaktadır.

Birincisi iç SEO, site içerisindeki anahtar kelimelerin hatalı olanlarını ya da ihtiyacı olan anahtar kelimeler kullanılmasında önemli bir rol oynar. Bu da kullanıcıların hangi anahtar kelimeyi girerse girsin istediği ürün sizde mevcut ise kullanıcıyı size yönlendirmeye yarar. İç SEO organik trafik açısından çok önemli bir etkendir. Dış SEO ise BACKLİNK diye tabir edilen trafiği yoğun web sitelerinden sizin sitenize yapılan link yönlendirmesidir. Anahtar kelimeler kadar BACKLİNK dış SEO da organik trafik açısından çok önemli bir etkendir.

Not: Siteniz için SEO çalışması yaptıracağınız zaman çok dikkatli ve detaylı bir şekilde araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle SEO çalışmasını bilmeyen kişilerin siteniz için çalışma yapması arama motorları tarafından spam olarak görülmesine sebep olabilir. Bu nedenle verdiğiniz emeklerin hepsini kaybetmenize neden olabilir.

SEO Çalışması web sitesi trafiğini artırır mı?

SEO çalışması yaptırmadan önce ilk olarak yapılması gereken tek iş, sitenin içeriği ve kullanıcıların bu site içerisinde yazılan makalelerin kayda değer olup olmadığıdır. Bu nedenle site içerisinde kayda değer makale, içerik ya da ürün tatmin edici değil ise istediğiniz SEO çalışmasını yaptırsanız da trafiğinizde pek fazla artış sağlanmaz. Bunu örneklendirmek gerekirse, 1 ve 2 adında iki site düşünün. İkisi de teknoloji içerikli bilgiler paylaşan web sitesi. 1 isimli web sitesi içeriklerinin tamamı kopya içeriklerden oluşuyor ve içeriklerle ilgili herhangi görsel anlatım ya da yeterli bilgi yok.

Ama 2 isimli web sitesi içeriklerinde hem resim kullanmış hem de detaylı bir şekilde kullanıcıların aradığı içeriklere yer vermiş. Organik kullanıcılar 1 numaralı sitede 20 saniye kalırken 2 numaralı sitede 4 dakika civarı kalmaktadır. 1 ve 2 numaralı web sitelerinin içerikleri aynı olsa da 2 numaralı site daha detaylı ve görsel anlatım sunduğu için arama motorları tarafından daha çok tercih edilir ve 2 numaralı web sitesini her zaman 1 numaralı sitenin üstünde tutar. Bu nedenle web sitesine SEO yaptırmadan önce içeriklerinin iyi olduğundan emin olun.

İçeriklerinden emin olduğunuz web sitesine sahip iseniz gerçekten SEO çalışmasını bilen bir kişi ya da firmadan SEO çalışması alarak trafiğinizin arttığını zaman içerisinde göreceksiniz. Sitenizde yapılan iç SEO ile web sitenizde bulunan konular hakkında detaylı bir çalışma yapıldıktan sonra organik trafikte büyük bir artış görebilirsiniz. Bu organik takipçiyi elbette daha yukarıya çıkarmak sizin sitenize gireceğiniz içerikler ile daha da artacaktır. Ayrıca SEO çalışmalarının en büyük artılarından bir tanesi ise rekabet ettiğiniz kişi ya da firmaların incelenerek sizin eksik yönlerinizin tamamlanıp onların önüne geçmek için detaylı bir bilgilendirmedir. Bu nedenle aynı konsepte sahip başka firmanın üstüne çıkarak web sitenizin trafiğini rahatlıkla yükseltebilmek için SEO çalışmasını yaptırmanız trafiğinizi artıracaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba. Seo hizmeti almak için bir çok firma ile görüştük, işini ehli düzgün insanları bulmak zor oluyor hocam, backlink kaynakları herkesce bilindikce çöp oluyor bizim ile paylaşacağınız backlink kaynakları var mı? seo hizmeti almaktansa sizin makalleriniz ile kendimizi geliştirmemiz mümkün mü? seo nedir ve diğer konuları güzelce acıklamışsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.