Biyografi

Ümit Özdağ

Ümit Özdağ Zafer Partisinin Başkanı olup, 03 Mart 1961 yılında Japonya’nın Tokyo şehrinde dünyaya gelmiştir. Annesinin ismi Gönül hanım olup, babası Muzaffer Özdağ’dır. Yazar ve siyasetçi kimliğinin yanısıra akademisyen ve Türk siyaset bilimci olan Özdağ, eski İstanbul milletvekilidir. Kendisinin Japonya’da dünyaya gelmesinin nedeni ise babasının görevinden dolayıdır. Babası Muzaffer Özdağ, ülkücü hareketin lideri ve Milliyetçi Hareket Partisinin kurucusu olan Alparslan Türkeş ile, Milli Birlik Komitesi içerisinde görev almıştır. Muzaffer Özdağ 1960 senesinde askeri müşavir olarak sürgün olduğu için bu yüzden Ümit Özdağ burada dünyaya gelmiştir. 2018 ile 2023 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği görevini üstlenen Özdağ, bu görevi aynı zamanda 2015 yılında da yapmıştır. Kendisi üniversite eğitimini Ankara Gazi Üniversitesi ve Almanya Münih Ludwig Maximillian’da tamamlamıştır. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra akademisyen olarak çalışma hayatına başlayan sayın Ümit Özdağ, şu anda da Zafer Partisi Başkanlığının yanısıra, Avrasya Stratejik Araştırma Merkezinin yönetim kurulu başkanıdır.

Doğum Tarihi 19 Temmuz 1962
Doğum Yeri İstanbul, Türkiye
Boyu 1.78 m
Eşi Aslı Özdağ (evli)
Çocuk (ları) Bir kız çocuğu
Mesleği Siyasetçi, Akademisyen, Yazar, Hukukçu
Parti Üyeliği Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Saadet Partisi’nde aktif olarak görev yapmıştır.
Eğitim Durumu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş ve doktorasını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamlamıştır.
Siyasi Kariyeri TBMM’de milletvekilliği görevinde bulunmuş, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Ayrıca çeşitli hükümetlerde bakanlık görevlerinde bulunmuştur.
Yazarlık Kariyeri Birçok kitap yazmış ve çeşitli dergilerde makaleler yayımlamıştır.
Akademik Kariyeri Çeşitli üniversitelerde öğretim üyeliği yapmış ve akademik çalışmalara katılmıştır.
Ödüller ve Başarılar Siyasi kariyeri boyunca çeşitli ödüller almış ve başarılar elde etmiştir.
Sosyal Medya Hesapları Twitter’da aktif olarak paylaşımlar yapmaktadır.

Ümit Özdağ Aile Hayatı

Aslen Dağıstanın Kumuk Türklerinden olan Ümit Özdağ, evli ve iki çocuk babasıdır. Bir erkek ve bir kız evladı olan Özdağın eşi ise sayın Burçin Özdağ’dır. Çocuklarının ismi ise Muzaffer ve Gönül Özdağ’dır.

Ümit Özdağ Akademik Kariyeri

Özdağ 1986 senesinde Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Doktor unvanını ise 1990 yılında Atatürk ve İnönü dönemi ordu siyaset ilişkileri konusuna sahip çalışması ile almıştır. 1993 senesinde ise Adnan Menderes zamanında ordu ve siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs askeri hareketi çalışmaları ile doçent olmuştur. Kendisi siyasal teori doçent unvanına sahip bir kişidir. 1994 senesinde Avrasya Dosyası Dergisini çıkardı ve bu derginin editörlüğünü yaptı. Başta terörizm ve etnik problemler konularında çalışmalar yapmıştır. 1995 yılında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan iller ile ilgili ve bu illerin almış olduğu göçler hakkında saha araştırmalarında bulunmuştur. Kendisinin yapmış olduğu saha araştırmaları ise sosyopolitik konuları anlatmıştır. Yıllar 1997 ve 1998’i gösterirken Ümit Özdağ, Amerika’da yer alan Baltimore Towson Üniversitesinde küreselleşme konuları ve Avrasya’da ise etnik sorunlar ile ilgili dersler vermiştir. 1999 senesinde ASAM ismi ile bilinen (Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi) düşünce vakfını kurmuştur. Bir sene sonra 2000 yılında bu merkeze bağlı Ermeni Araştırmaları Enstitüsünü kuran Özdağ, 2004 yılına kadar da ASAM’da başkan ve yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır. 2001 yılında profesör olan Ümit Özdağ, 2005 senesinde ise Gazi Üniversitesinden ayrılmıştır.


Ümit Özdağ Siyasi Kariyeri

Zafer Partisini kurmadan önce Milliyetçi Hareket Partisi ve İyi Parti ile siyasi ilişkiler içerisinde yer alan Ümit Özdağ, bu partiler içerisinde farklı görevlerde bulunmuştur. Kendisi 2006 yılında MHP Başkanı Sayın Devlet Bahçeliye karşı genel başkanlık adayı olduğunu açıklamış ve kongreden iki gün önce ise partiden ihraç edilmiştir. İhraç edildikten sonra mahkeme kararı ile 2010 senesinde tekrar MHP üyesi olan Özdağ, 2016 yılına ve kesin ihraç süresine kadar partide görev almıştır. Kendisinin kesin ihraç edilmesinin sebebi ise parti tüzüğünün bazı maddelerini ihlal etmesidir. 15 Kasım 2016 yılında ise kesin olmak ve bir daha dönmemek kaydı ile partiden ihraç edilmiştir. İhraç sonrası 2017 yılında şu anda başkanı Sayın Meral Akşener olan İyi Partiye katılmıştır. İyi Partinin kurulunda görev alan Özdağ, Strateji ve İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine atanmıştır. Aynı zamanda bu görevde iken Özdağ, tanıtım ve propaganda ile ilgili konularla meşgul olmuştur. 2018’de ise bu partiden İstanbul milletvekili seçilmiştir. Bu partiden de girmiş olduğu tartışma sonucu 2020 yılında ihraç edilen Özdağ, mahkeme sonrası ihraç kararı iptal edilmiştir. Daha sonra İyi Partiden kendisi istifa eden Ümit Özdağ, 2021 senesinde genel başkanlığını yaptığı Zafer Partisini kurmuştur. 26 Ağustos 2021 senesinden itibaren aktif olarak Zafer Partisinin kurucusu ve genel başkanı olarak siyaset hayatına devam etmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.