Para Kazanma

Upwork’den Para Kazanma

İnternetten para kazanan kişilerin tercih ettiği global platformlar arasında Upwork üst sıralarda yer almaktadır. Kaliteli bir freelance platformu arayan kişilerin bu sistemde üyelikleri yer almaktadır. Ne kadar fazla platforma üye olursanız iş alma veya serbest zamanlı olarak çalışarak para kazanma ihtimaliniz o kadar artacaktır. Global iş yapmak ve döviz kazanmak isteyen kişiler mutlaka Upwork’e üye olmalı ve burada projeleri incelemelidirler.

Upwork Nedir?

Upwork dünya üzerinden freelancer ve iş yaptırmak isteyenleri bir araya getiren global bir platformdur. Hemen hemen dünyanın her yerinden üye ve müşterilerin bir araya geldiği bu platforma üye olmak kolay olsa da başarılı olmak için hem yeteneklerinizi kaliteli bir şekilde sergilemeli hem de en azından orta seviye İngilizce dil bilgisine sahip olmalısınız. Bunun sebebi ise karşı tarafın istediği projeyi layıkıyla yerine getirebilmek ve daha etkin iletişim kurabilmektir. Eğer ben İngilizce bilmiyorum ancak kaliteli çeviri programları ve sistemleriyle projeleri tamamlarım kendime güveniyorum diyorsanız deneyebilirsiniz ancak sitede İngilizce dil bilgisi rozetinin olduğunu unutmamanızda fayda var. Bu İngilizce rozetini kazanmak için bir test yapmanız gerekiyor ve Upwork tarafından dil bilginiz sorgulanıyor. Daha sonra dil bilginize göre size bir rozet veriliyor ve size proje vermek isteyen veya projesine teklifte bulunduğunuz kişiler dil bilgisi seviyeniz hakkında fikir sahibi olabiliyor.

Upwork’den para kazanma işinde başarılı olmak için diğer platformlarda da olduğu gibi belli bir yeteneğe sahip olmak gerekiyor. Yeteneğinizi nasıl pazarladığınız da tabii son derece önemlidir. Bu nedenle profil oluştururken sahip olduğunuz yetkinliklerinizi, referans çalışmalarınızı ve projelerinizi mutlaka belirtmelisiniz.

 

Upwork’den Nasıl Para Kazanılır?

Upwork’den para kazanmak için öncelikle kendinize özgü bir strateji oluşturmalısınız. Hesap açtıktan ve bu hesabı profesyonel bir şekilde dizayn ettikten sonra uzman olduğunuz alana giriş yaparak bu alandaki iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. İş ilanlarına başvurmadan önce sizden istenileni iyi anlamaya ve en kaliteli hizmeti sunacağınıza emin olun zira iş sonrasında düşük puanlama ve olumsuz yorumlar tekrar iş almanızın önünde büyük bir engel olabilir. İmajınız bir defa kötü olursa bunu düzeltmek sizin için çok çok zor olacaktır.

İlanlarda iş için verilecek ücret genel itibariyle görülmektedir. İş verenin 10 $ ödeyebileceği bir işe sizin 100 $’lık bir teklif yapmanız sadece zaman kaybı olacaktır. Bu nedenle gerçekçi teklifler sunmaya özen göstermelisiniz. Özellikle Upwork’den para kazanma için ilk adımı attığınız dönemlerde kaliteli hizmeti düşük fiyata sunmanız diğer rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra işleri tamamladıkça ve olumlu geri dönüşler aldıkça projelere verdiğiniz teklif ücretlerini arttırabilirsiniz. Ancak sisteme yeni girdiğinizde iş alabilmek ve belli bir portföy oluşturmak adına mutlaka ücreti minimuma indirmeyi düşünmelisiniz.

İş verenlerle iletişime geçmeden önce kendiniz uzman olduğunuz alanlarla ilgili projelere teklif vermelisiniz. Bilginiz olmayan veya yapamayacağınız (layıkıyla yerine getiremeyeceğiniz) işlere teklif vererek sırf para kazanmak adına etik olmayan bir şekilde teklif vermeniz sizin zararınıza olacaktır. Bu nedenle uzmanlık alanınızda olmayan veya kaliteli işler çıkaramayacağınız projelere teklif vermemelisiniz.

Projelere teklif verirken işverene mesaj atarak işle ilgili açıklama kısmında belirtilmeyen noktaları sorarak kusursuz bir iş çıkarmaya özen göstermelisiniz. Bu yapacağınız işin hem kaliteli olmasına hem de tekrar tekrar revize talebi gönderilmemesine neden olacaktır.

Upwork’den Ne Kadar Para Kazanılır?

Bu soruyu cevaplamak oldukça zordur. Zira sizin tecrübeniz, yetenekleriniz ve tamamladığınız projeler bunu belirleyen etkenlerden bazılarıdır. Eğer sürekli olarak Upwork’den para kazanma işi için çalışacaksanız ve yapacağınız işler teknik bilgi ve yoğun bir emek gerektiriyorsa tamamlayacağınız projeleriniz size aylık 2000-3000 $ bile kazandırabilir. Hatta iş tamamladıkça ve adınızı platformda işverenlere duyurdukça kazanacağınız para doğru orantılı olarak artacaktır.

Eğer metin yazarlığı yapıyorsanız ve website – bloglar için içerikler üretiyorsanız içerik başına 10-20 $ rahatlıkla kazanabilirsiniz. Günde 2 içerik üreten biri 40 $ kazanırsa aylık 1200 $ civarında bir para kazanabilir. Bu da TL’ye çevrildiğinde iyi bir ek gelir olacaktır. Upwork’den para kazanma tamamen sizin yeteneğinize ve çalışmanıza bağlı bir durumdur. Aylık kesin bu miktarı kazanacaksınız şeklinde bir cümleyi bu nedenle kimse kuramaz.

Upwork’den ödeme alırken belli miktarda kesintiler de mevcuttur. Payooner hesabınız varsa buradan da ödeme alabilmeniz mümkün. Bu nedenle kazandığınız para belli bir limite ulaştığında para çekme talebi göndermeniz faydanıza olabilir.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.