Oyun Dünyası

Valorant van 9003 Hatasının Çözümü

Valorant van 9003 hatası özellikle windows 11 kullanıcıların yoğun oranda yaşadığı ve oyunu oynamalarını direk olarak engelleyen bir hata ve çözümü ise pek çok kullanıcı için zorlayıcı olabiliyor. Bu yazımızda yapılması gereken işlemleri ve bu işlemleri yaparken karşılaşabileceğiniz ek sorun ve çözümlerinide sizinle paylaşıyoruz.

Bios Ayarlarında TPM’i Aktif Edin

Valorant güvenlik sistemleri bilgisayarınızdaki bios ayarlarına kadar değişiklik talep edebiliyor. Bilgisayarınızı açarken f2 ya da del tuşuna basarak bios ayarlarınıza girin. Bios ayarlarınızda Settings> Security> Trusted Computing sekmesine giderek TPM ‘i aktif edin. Farklı anakartlarda menüler değişebilir. Google üzerinden bu ayarın sizin biosunuzda nerede olduğunu bulabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra ayarları kaydederek sistemi yeniden başlatın.

Bios Ayarlarında Secure Boot Aktif Edin 

İkinci olarak Bios’unuzu açtıktan sonra BIOS > Advanced > Windows OS Configuration > boot UEFI menüsünde secureboot seçeneğini bularak bu seçeneği aktif etmeniz gerekiyor.

Bazı bioslarda sadece secure boot değerini açmanız yeterli olsada MSI gibi bazı anakartlarda bu seçeneği direk olarak seçemeyebilirsiniz. Bu tür bir hata ile karşılaşırsanız önce standart modu Custom ayarına çevirip kaydedip bilgisayarı yeniden başlatmanız ardından secure boot seçeneğine yeniden gelerek aktif etmeniz gerekebilir. İşlemlerinizi bu sırayla yaparsanız bütün anakartlarda secure boot seçeneği aktif hale getirilecektir.

Bilgisayarlarında Sadece SSD Kullanan Oyuncular MSI ve Benzeri Anakartlarda Ek Bir Sorunla Karşılaşabilir 

Eğer sisteminizde Harddisk bulunmuyor ve sadece SSD kullanıyor iseniz Secure Boot aktif ederken sistem modunu Uefi den legacye çevirmenizi anakartınız isteyebilir. Bu bilgilerin açıklaması çok önemli değil ama legacy e geçmeniz durumunda bazı anakartlar ssdlerinizi görmeyecektir. Hatta windows bir ssd’ye yüklü ise bilgisayarınız hiç açılmayabilir. Bu durum legacy anakartların ssdleri tam olarak görememesinden kaynaklanıyor. Bu hatayı çözmek için secureboot ayarınızı kapatmanız ve bilgisayarınızı yeniden başlangıç ayarlarına aldıktan sonra konsol üzerinden ssd diskinizi mbr diskten gpt diske çevirmeniz gerekiyor. Bu işlemi doğru bir şekilde yaparsanız secure boot aktif edildiği durumda da ssd niz gözükecek ve bilgisayarınızı açabileceksiniz.

Bu işlemi yapmak için başlat simgesinden terminali açmanız ve mbr2gpt /convert /AllowFullOS yazmanız gerekmektedir. Bu komutu girdikten sonra Windows’un ssdnizi uygun hale getirmesini bekleyin ve işlemin tamamlandığı belirtildiği zamanda konsolu kapatarak bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu işlem uzun sürsede hiçbir şekilde terminali erken kapatmamanızı ya da bilgisayarınızı yeniden başlatmamanızı şiddetle öneririz. Bu durum ssd yada sisteminize kalıcı zararlar verebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.