GenelMobil Alemi

Volte servisi Nedir? Açma ve kapatma nasıl yapılır?

Akıllı telefon ve beraberindeki cihazlar ile birlikte teknoloji günden güne gelişim gösteriyor. Şebeke, internet ve benzeri mobil hizmetlerin en iyi şekilde uygulanabilmesi adına da çeşitli çalışmalar yapıldı ve halen de yapılmaya devam ediliyor. Öyle ki 2009 yılında internet hızı anlamında 3G teknolojisi ülkemizde aktif hale getirildi. Bu adım internette adeta bir devrim niteliğindeydi ve neredeyse internet hızı o zamanlar ülkemizde 4 katı kadar hızlı çekebiliyordu.
Mobil internetin gelişmesi adına birçok çalışmalar yapıldı ve ardından geçen zamana göre 2016 yılında 3G teknolojisinden 4.5G internet hızına geçiş yapıldı. İnternet nezdinde oldukça önemli olan bu gelişme telefon konuşmalarına zamanla çözüm olmayabiliyordu. Şöyle ki; internet hızı oldukça iyi çeken biri için telefon görüşmeleri halen kesilebiliyor ya da telefon konuşma hizmeti tamamen çekmeyebiliyordu. Bu konunun bilincinde olan mobil hat şirketleri de buna yönelik VOLTE hizmetini geliştirdiler. Peki LTE ‘ yi destekler nitelikte olan VoLTE nedir ve çalışma işlevi nelerdir?
VoLTE’nin açılımı ‘ Enriched Voice Over LTE ‘ şeklindedir. Bu hizmet internetin hızlı olmasının yanı sıra insanların telefon görüşmelerinin daha kaliteli hale getiriyor. Öyle ki; telefon şebekelerini güçlendirici bir hizmet ile 4.5G teknolojisini destekler niteliktedir. Günümüzde birçok akıllı cihaz teknolojisinde VoLTE hizmeti aktif halde bulunur. Lakin bunu aktif etmek ve hizmetini açmak birtakım meşguliyet gerektirir. Bizler de bu yazımızda Mobil operatörlerde bu hizmet nasıl aktif edilir, VoLTE nedir ve nasıl çalışır ve de VoLTE ayarları nelerdir gibi soruları irdeleyeceğiz.

VoLTE Nasıl AçılırSMS Kodu Nedir?

VoLTE, 4.5G uyumlu cihaz ve SİM Kartların bulunduğu cihazlarda çalışır. Nitekim gelişen teknolojinin meyveleri arasında gösterilen bu hizmeti açmak çok basittir. VoLTE çalışma prensibi temelinde sahip olunan mobil operatörden SMS kodu almaya dayanır. Bunun bir başka yolu da direkt olarak cihaz ayarlarından LTE hizmetini 4.5G olarak değiştirmek bu noktada her operatörün SMS Kodu farklılık gösteriyor. Sonuç olarak VoLTE hizmetinden yararlanmak isteyen birey, belirttiğim  koşullarda kendi operatöründen SMS almalıdır. Üç büyük mobil operatörden VoLTE SMS kodu alabilmek için öncelikle kısa mesaj olarak mobil hat şirketine şu şekilde gönderim yapılır;
• Türkcell ‘HDSES yazıp 2200 a göndermek
• Vodafone ‘4.5G’ yazıp 4545 göndermek
• Türk Telekom ‘VOLTE‘ 5555’e göndermek
Sizlere gerekli VoLTE kodunun gelmesi için yeterli olacaktır.

VoLTE Nasıl Kapatılır?

VoLTE hizmetinin açılması ne kadar ki basitse aynı şekilde kapatılması da basittir. Öyle ki VoLTE hizmetini kullanmak istemeyen ya da açıp kapatmak isteyen bireyler hem kendi mobil hat uygulamalarından hem de cihazın LTE ayarlarından VoLTE hizmetini kapatabilir.

VoLTE Ücreti Ne Kadardır?

VoLTE başta da belirttiğimiz gibi 4.5G hizmetinin etkinleştirilmesi ile beraber bizlere sunulan önemli bir hizmettir. Nitekim kaliteli konuşmanın ve kesintisiz sohbet etmenin telefon yolu ile mümkün kılındığı bu hizmetten ücret alınır mı, gibi sorular doğal olarak mobil hat sahiplerinin kafasında soru işaretleri oluşturuyor. Birçok insanın Telefon görüşmesi anlamında bu hizmetten oldukça memnun olduğu aşikardır. Peki VoLTE hizmeti ücreti ne kadardır? VoLTE hizmeti, telefon görüşmelerini daha kaliteli yaptığı ve operatörlerin sık sık bunu geliştirmeye yönelik yaptığı çalışmalar bütünüdür. Elbette bunun bir karşılığı vardır. Lakin üç büyük mobil hat operatörü olarak nitelediğimiz Türkcell, Vodafone ve Türk Telekom hatları, VoLTE hizmetinden herhangi bir ücret kesintisi yapmaz. Yani, VoLTE hizmeti her operatörde ücretsiz olarak sunulur.

Iphone VoLTE Ayarları

Iphone telefon şirketi, her türlü yeniliği ilk önce kendi cihazlarında bulunduran bir markadır. Bundan da anlayacağımız gibi VoLTE hizmeti, ilk olarak bu marka telefonlarında aktif hale getirilmiştir. Iphone VoLTE ayarları için sırlayacağımız şu adımları takip edebilirsiniz;
• Öncelikle cihazın ‘Ayarlar‘ bölümüne girmeniz gerekmektedir.
• Ayarlar kısmında Hücresel seçeneğinden ‘ Hücresel Veri‘ bölümüne
• Hücresel Veri bölümünden de LTE hizmetini aktif hale getirmek lazımdır.
Sonuç olarak Iphone cihazlarında VoLTE hizmeti bu şekilde aktif hale getirilir.

Android VoLTE Ayarları

Dünyada telefon kullanıcılarının birçoğu, Android temelli telefonlar kullanmaktadır. Her türlü internet, SMS ve Konuşma hizmetlerinin oldukça basit bir şekilde ayarlarının yapılabileceği bu cihazlarda, VoLTE hizmeti ayarının yapılabilmesi için aynı şekilde şu adımlar izlenmelidir;
1. İlk olarak ayarlar bölümünden ‘Bağlantılar‘ bölümüne giriyorsunuz
2. Bağlantılar bölümünden de ‘Mobil Ağlar ‘ menüsü seçilir.
3. Son olarak VoLTE hizmeti açık hale getirilebilir ya da kapatılabilir.

Xiaomi VoLTE Açma Ve Kapatma

Son zamanların en çok satılan telefon markalarından olan Xiaomi telefon modelleri aynı şekilde VoLTE hizmetini bünyesinde bulundurur. Öyle ki birçok yenilik ile karşımıza çıkan bu şirket ne kadar kamera kalitesi ile de tanınsa aynı şekilde internet ve şebeke anlamında da oldukça kalitelidir. Xiaomi telefonlarının seçilme nedenlerinden en önemlileri bunlardır. Xiaomi VoLTE servisini aktif hale getirebilmek ya da aktif halde iken kapatabilmek için; ayarlar kısmından Mobil ağlar segmentine erişmek gerekir. Buradan isterse bu hizmet kapatılır isterse açılır.

Turkcell VoLTE Açma ve Kapatma

İnternet hızı ile birçok müşteri kazanan Türkcell, aynı şekilde VoLTE servisinin kolay ve ücretsiz olarak verilmesinden dolayı da çok rağbet görülmektedir. Tıpkı Superonline gibi VoLTE hizmeti de ciddi anlamda bu operatörde verilmektedir.
Türkcell, bu konuda iki hizmeti bir arada vermektedir. Bunlardan ilki VoLTE hizmetidir ikincisi de VoWifi’dir. VoLTE HD kalitede ses hizmeti verirken VoWifi de aynı şekilde HD şekilde görüntülü konuşma fırsatını sunuyor. VoLTE servisini Türkcell’de aktif etmek için önümüzde 3 yol bulunuyor. Bunlar;
• 532 müşteri hizmetlerini arayarak VoLTE hizmeti açılabilir ya da kapatılabilir.
• HDSES yazıp 2200 mesaj göndererek bu hizmeti kod alarak aktif hale getirebilirsiniz.
• Cihazınızda Ayarlar kısmından Mobil ağlar yardımı ile kapatılabilir ya da açılabilir.

Vodafone VoLTE Açma Ve Kapatma

Vodafone, VoLTE hizmetini oldukça kaliteli ve işlevsel olarak bizlere sunuyor. Burada aktif veya kapatma durumlarında da bizlere kolaylık veriyor. Öyle ki; Vodafone nezdinde VoLTE Hizmetini aktif etmek bir SMS ile mümkündür. Kısa mesaj olarak 4545’e ‘4.5G’ göndermek bu hizmetin aktif hale getirilmesi için yeterlidir. Aynı şekilde cihazınızda bulunamadı ayarlar segmentinden de bu işlem yapılabilir.
Vodafone hattına sahip olup da VoLTE servisini kapatmak isteyenler de; cihaz ayarlarından ve müşteri hizmetlerini arayarak kısaca halledebilir.

Türk Telekom VoLTE Açma Ve Kapatma

Türk Telekom da tıpkı diğer operatörler gibi 4.5G uyumlu cihazlarda VoLTE hizmetini vermektedir. Bu operatör nezdinde VoLTE servisini açmak için önümüzde 3 opsiyonlu yol bulunur;
1. ‘VOLTE‘ yazıp 2222’ye göndermek
2. Cihaz ayarlarından Mobil Ağ ve ardından LTE ayarlarını güncellemek
3. 4441444 müşteri hizmetlerini aramak
Bu hizmeti kapatmak için de cihaz ayarlarından bölümünden LTE ayarlarını değiştirmenin yeterli olacaktır. Cihaz ayarlarına aşina değilseniz de Türk Telekom Müşteri Hizmetlerini arayarak VoLTE servisi kapatma işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz.
VoLTE ile ilgili yapılan açma ve kapama dahil tüm işlemler ayrıca ücretsizdir ve sınırsız açma kapama hakkı bulunur.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Volte servisi kullanırken kesinti olması normal mi? hat arama yapmıyor hatası alıyorum volte açınca başka biri yaşıyor mu acaba bu sorunu? yoksa arama yapmıyor sorunu benim cihazıma özel bir sorun mu? nerede ve nasıl halledebilirim bu sorunu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.