Mobil AlemiTeknoloji Haberleri

WhatsApp Yakındakilerle Paylaş Airdrop’a Rakip Olacak

WhatsApp yakındakilerle paylaş özelliği, Aripdrop’a rakip olacak ve tüm cihazlar tarafından kullanılabilecek. Paylaşım yapmak artık daha kolay.

WhatsApp, aldığı her güncelleme ile kullanıcı deneyimini doğrudan arttırmaya devam ediyor. Şimdi ki güncelleme ile birlikte IOS’un sevilen Airdrop özelliğine kavuşuyor. IOS sürümünden farklı olarak, artık tüm cihazlar birbiri ile paylaşım yapabilecekler.

WhatsApp Airdrop’a Rakip Olmayı Hedefliyor

Türkiye gibi, WhatsApp kullanım oranı yüksek olan ülkelerde Airdrop’a rakip olmak isteyen WhatsApp. Yakınızdaki kişilerle kişisel verilerinizi paylaşmadan Airdrop benzeri şekilde dosya paylaşmanızı destekleyecek.

Özellik, yakınınızda olan ve görünürlüğü açık olan tüm WhatsApp kullanıcılarını görmenizi sağlayacak. Göndermek istediğiniz kişiyi seçtikten sonra göndermek istediğiniz dosyaları listeden seçmelisiniz. Seçim işleminden sonra dosyanın gideceği cihaz, ekrana çıkan dosyayı onayla butonuna tıklamalı.

Bu aşamadan sonra iki telefon arasında geçici bir internet ağı kurulacak. Söz konusu internet ağı dosyaların birbirine herhangi bir veri harcamasında bulunmadan gönderilmesini sağlayacak.

WhatsApp Yakındakilerle Dosya Paylaşma Limiti Ne Kadar Olacak?

Dosya boyutu konusunda sağlanan bilgilere göre tek seferde 2GB’a kadar çıkabilen dosyaların gönderilmesine izin verilecek. Bu durum, ilerleyen güncellemelerde arttırılabilir gibi görünüyor ancak bir süre boyunca sadece 2GB gönderim limiti yer alacak.

Wi-Fi Teknolojisinin sağladığı hız limitleri çerçevesinde gönderim sağlayacak olan uygulama. 2GB’lık bir veri için yüksek bir aktarım oranı sunacaktır

WhatsApp Yakındakilerle Paylaş Özelliği Nasıl Kullanılır?

WhatsApp yakındakilerle paylaş özelliğini kullanabilmek için bir Beta test kullanıcısı olmalısınız veya bir sonraki güncellemeyi beklemelisiniz.

Güncellemenin gelmesi ile birlikte dosya paylaşımını sağlayabilmek için izlenmesi gereken adımlar;

  • Güncel WhatsApp uygulamasını çalıştırın,
  • Sağ üstte yer alan üç noktaya tıklayın,
  • “Yakındakilerle paylaş” seçeneğini seçin (Güncellemeden sonra farklı bir isme sahip olabilir),
  • Karşınıza açılan ekrandan “Görünürlüğünüzü ayarlayın” bölümünden çevrenizdeki kullanıcılara görünme ayarını aktifleştirin ve geri gelin,
  • “Yakınlardaki kullanıcılar” seçeneğine tıklayın ve açılan ekranda paylaşım yapmak istediğiniz cihazı bulun,
  • Üzerine bir kere tıklayın ve açılan ekrandan paylaşmak istediğiniz dosyayı seçin ve onaylayın.

Dosyayı alacak olan cihazın da görünürlük ayarını açıp sizinle aynı ekranda beklemesi gerekmekte. Bu nedenle gönderim kabulü açık olmayan cihazlar listede görüntülenemeyecektir.

Gönderimi alacak olan telefon, ekranda çıkacak olan bildirimi onayladıktan sonra yüksek hızlı transfer işlemi başlatılacaktır.

WhatsApp beta kullanıcısı olmak için buraya tıklayın. Ekranda çıkacak olan test kullanıcısı olun/isteği gönderin isteğine Play Store hesabınıza giriş yaparak tıklayın.

Beta kullanıcısı isteğiniz onaylandığında tüm güncellemeleri herkesten önce alabileceksiniz.

WhatsApp Yakındakilere Telefon Numarasını Gizleyecek

WhatsApp yakındakilerle dosya paylaşımı yapmanız gerektiğinde rehberinizde kayıtlı olmayan kullanıcıları seçmenize de izin verecek. Ancak bu işlem sırasında telefon numaranız tüm kullanıcılar için gizlenecek.

WhatsApp üzerine belirlediğiniz Nick ile karşı cihazda görüneceksiniz. Bunların yanı sıra gönderilen dosyalar tamamen uçtan uca şifrelenmiş olacak ve üçüncü kişiler tarafından erişilemez durumda olacak.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.