Apple & İosTeknoloji Haberleri

IOS 18 Güncellemesi Tarihin En Büyük Güncellemesi Olacak!

IOS 18 Güncellemesi, Apple tarihindeki en büyük güncelleme olacak. Yapay zeka desteğine kavuşacak olan IOS pek çok yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor.

Yapay zeka desteğinin kullanılan programlardan sonra işletim sistemlerine uygulanıyor olması oldukça dikkat çekici. Samsung’un Galaxy AI güncellemesi ile birlikte atılmış olan işletim sistemine gömülü yapay zeka güncellemesi. Apple cihazlarda IOS 18 sürümü ile gelecek.

Söz konusu güncelleme ile ilgili detayı bilgiler ve açıklamalar haziran ayında yapılacak olan WWDC 2024 etkinliğine karşımıza çıkacak. Apple tarafından bu özellikler geliyor denilmese de. Yapay zekanın IOS 18 ile birlikte kazandırabileceği özellikler tahmin edilebilir durumda.

2007’den Beri Gelecek Olan En Büyük güncelleme, IOS 18 Güncellemesi

IOS 18 sürümü, 2007 Yılından beri gelmemiş olan büyük yenilikleri içerisinde barındıracak. 2007 yılındaki ilk iPhone lansmanından sonraki en büyük güncelleme olarak kabul edilmesindeki temel sebep ise. Yazılımın o zamandan bu zamana bu denli yoğun bir değişikliğe imza atmadan. Mikro güncellemeler ile geliştirilmiş olması.

Apple Watch, iPad, MAC gibi cihazlara da IOS 18 sürümünün gelmesi ile birlikte bazı mikro değişiklikler getirilecek. Ancak, şu an için en net özelliği alacak cihazlar iPhone cihazlar olacak. Güncellemenin ilerleyen dönemlerinde yan cihazlara da bazı özelliklerin eklenmesi beklenebilir.

IOS 18 Sürümü ile birlikte eklenmesi beklenen ancak net bir açıklama yapılmayan uygulamalar bu şekilde olacak. Ekstra eklemeler ve detaylar Haziran WWDC 2024 etkinliğine karşımıza çıkacak.

 • Notlar uygulaması,
 • Siri uygulaması,
 • Mesajlar uygulaması,

Gibi pek çok alanda yapay zekanın kendini göstermesi bekleniliyor.

Apple Notlar için Yapay Zeka

iPhone IOS 18 sürümü ile birlikte kavuşacağı yapay zekada notlar için de yer verebilir. Notlar uygulamasının yapay zekadan destek alarak şablonlar oluşturması. Yazdığınız girdilere göre geniş çaplı bir çıktı vermesi ya da özet geçerek notlarınızı detaylandırması beklenenler arasında.

Samsung AI ile birlikte gelmesi beklenen pek çok özelliğin, IOS 18 ile iPhone cihazlara gelmesi de beklenenler arasında.

Apple Siri İçin Yapay Zeka Desteği

IOS 18 Güncellemesi ile birlikte geride kalmış olan Siri’nin kendisini tekrar ön plana çıkartması bekleniyor. Siri, geçmişte sıkça tercih edilen asistan olarak karşımıza çıkıyordu. Ancak, teknolojinin gelişmesinde kendisi oldukça sönük kaldı.

IOS 18 Sürümü ile birlikte gelecek olan yapay zeka ile Siri’nin desteklenmesi beklenenler arasında. Öyle ki, Apple’ın geliştirmiş olduğu yapay zekanın ilk sızıntıları yaşandığında kullanıcılar; Siri için büyük bir güncelleme gelecek yorumlarında bulunmuştu.

Apple Mesajlar için Yapay Zeka ve RCS

Apple, uzunca bir süredir RCS desteği alması için kullanıcılardan baskı görüyordu. RCS desteği ile birlikte mesajlar uygulaması başta olmak üzere pek çok uygulamanın başka platformlar ile haberleşmesi kolaylaştırılabilecek.

 • Okundu bilgisi,
 • SMS hakkı olmadan mesaj gönderebilme,
 • Yüksek kaliteli dosya transferi,
 • Yazıyor gibi ek bilgiler.

RCS özelliği ile IOS cihazlarda yer alabilecek. Hali hazırda iMessage üzerinde bulunan bu özellik Android tarafında görüntülenemediği için Android kullanıcılarının etkinlikleri de IOS cihazlarda gösterilemiyordu.

RCS özelliğinin yanı sıra Yapay zekaya kavuşması beklenen mesajlar bölümü. Daha efektif mesajlar yazmanıza yardımcı olmasının yanı sıra. Yapay zekadan alacağı güç sayesinde mesajları kategorize etme konusunda büyük değişiklikler yaşanmasına neden olacak.

IOS 18 Güncellemesi Alacak Telefonlar Hangileri?

IOS 18 sürümünün büyük bir sürüm güncellemesi olacağından bahsetmiştik. Söz konusu güncellemeyi alacak olan telefonların da yeni nesil olacağı pek tabii tahmin edilebilir durumda. İşte, IOS 18 Sürüm güncellemesi alacak telefonlar;

 • iPhone 15, Plus, Pro, Pro Max,
 • iPhone 14, Plus, Pro, Pro max,
 • iPhone 13, Mini, Pro, Pro Max,
 • iPhone 12, Mini, Pro, Pro Max,
 • iPhone 11,
 • iPhone SE 1. Nesil, 2. Nesil.

Sürümleri IOS 18 yazılım güncellemesini alacak olan iPhone modelleri olarak karşımıza çıkıyor. Elbette, IOS 18 sürümü ile birlikte Apple Watch, iPad, MAC gibi cihazlara da yazılım konusunda ufak güncellemeler sağlanacak.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.