TeknolojiTeknoloji Haberleri

AKK / AKN Kaldırılıyor! ( Adil Kullanım Kotası / Noktası )


27.12.2016 Tarihin ‘de Bizi Kısmi Olarak Sevindiren Güzel Haberimizi Vermeden Önce AKK / AKN Nedir ? Diyenler Olacakladır , Onları Şöyle Diğer Konumuza Alalım , Orada AKK / AKN Nedir ? Diye Detaylıca Bahsettik.

Esasında 31.12.2018 ‘E Kadar Adil Kullanım Kotası İnternetlerimiz ‘de Olmaya Devam Edecek Ama BTK Yasal Sınırlamalar Getirdi, Yani Benim Gibi Evinde 100 Mbit Kullanıp Adil Kullanım Kotasını Aştığı İçin O Ay Sonuna Kadar Istırap Çekerek 3Mbit İle İnternete Bağlanmaya Çalışan Kişilere Şu anlık Sevindirici Bir Olay Çünkü Aşağıdada Detaylı Olarak Tablo Halinde Belirttiğim Sınırlar Dahilinde Hız Düşürme İşlemleri Gerçekleşecek.

İnternetinizin Adil Kullanım Kotası Dolduğunda Artık Evlerde Standart 8Mbit Hız Verdikleri İçin En Düşük Adil Kullanım Kotasıda 8mbit İle Başlıyor Yani Çoğu Ev Kullanıcısı Şu anlık Aynı 3Mbit Adil Kullanım Kotası İle Devam Edecek. Ama 8mbit  Üzerindeki Hızlar İçin Minimum Adil Kullanım Kotası Dolduğunda Bağlantınız 5Mbit Olacak. Yani Artık 8Mbit Üzeri Hızınız Varsa Tabi Bu Hızı Çoğu Kişi Normalde Düzgün Alamıyor Ama Artık Adil Kullanım Kotasına Girdiğnizdede  5Mbitten Aşağıya Olmayacak.

Paketinizin İçerdiği Hıza Göre Uygulama Yapılacaktır , Aldığınız Hıza Göre Değil Onun İçin Ben 16 Mbit Alıyorum Ama Hızım 8Mbit Ulaşıyor Evime Hızım Kaça Düşecek Gibi Sorulara Gerek Yok Direkt 8 – 16 Mbit Olan Alana Bakıyoruz Yani 5 Mbit Olacağını Görüyoruz.

Bu Uygulama En Geç  1 Mayıs 2017 Tarihin ‘De Başlayacak Olup  O Tarihe Kadar Normal  Adil Kullanım Noktası Sınırları Uygulanacak Yani 3Mbit. Adil Kullanım Noktanızın Aşağıdaki Sınırlara 1 Mayıs 2017 Otomatik Çekileceğin ‘den Dolayı Hiçbir İşlem Yapmanıza Gerek Kalmayacak.31.12.2018 Tarihin ‘de İse Tamamen Son Bulacak.

Küçük Önemli Noktalarda Mevcut Onlarıda Paylaşalım :

  • Adil Kullanım Kotası 31.12.2018 Son Bulacak.
  • vede 02:00 – 08:00 Arası Yapılan İndirmeler Adil Kullanım Kotasına Yansıtılmayacak.
  • Mobil Hatlar Üzerin ‘de İse Minimum 128 Kbit Olacak.
  • Adil Kullanım Kotası Olan Paketlerde Daha Net Bilgiler paylaşılacak Limitsiz Diye Satılan Paketlerin Şeffaflığı Açısından Adil Kullanım Kotaları Net Olarak Belirtilecek.
  • Adil Kullanım Kotasında Esnek Paketler Yaratılacak , İsteyen İstediği Adil Kullanım Kotası Düşük Veya Yüksek Pakete Geçecek.

Adil Kullanım Kotası Minimum Hız Tablosu :

 

Paket Lansmanındaki İndirme Hızı – Alt Sınır Paket Lansmanındaki İndirme Hızı – Üst Sınır Uygulanacak Asgari AKN Sonrası İndirme Hızı
4 Mbit/sn 8 Mbit/sn 3 Mbit/sn
8 Mbit/sn üzeri 16 Mbit/sn 5 Mbit/sn
16 Mbit/sn üzeri 24 Mbit/sn 8 Mbit/sn
24 Mbit/sn üzeri 50 Mbit/sn 16 Mbit/sn
50 Mbit/sn üzeri 100 Mbit/sn 24 Mbit/sn
100 Mbit/sn üzeri 500 Mbit/sn 32 Mbit/sn
500 Mbit/sn üzeri 1000 Mbit/sn 64 Mbit/sn

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.