GenelHaberlerTeknolojiTeknoloji Haberleri

Elon Musk, SpaceX’in Yıldız Gemisi’nin 6 ay içinde yörüngeye ulaşmasını istiyor

Geçtiğimiz cumartesi, SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketin Mars’a götürmek için tasarlanan iddialı Starship uzay aracının gelecek altı ay içinde Dünya’nın yörüngesine ulaşabileceğini söyledi.

Şu anda şirket motor tasarımları üzerinde çalışıyor. Bu yıl Starhopper adlı bir prototip aracıyla tek bir raptor motoru test etti. Şimdi, aracı yerden 20 km uzağa çekmek için üçlü bir raptor motoru (Mk1) inşa ediyor. Ayrıca, SpaceX, Florida’daki tesisinde ikinci motor prototipi olan Mk3’ü kuruyor; üçüncü prototipin (Mk3) inşaatı bir ay içinde Teksas Boca Chica’da başlayacak.

Musk, Starship’in roketi Super Heavy’nin, gemide 37 adet raptor motoru bulunan tarihteki en güçlü gemi olacağını söyledi; 68 metre uzunluğunda ve dokuz metre genişliğinde (çap) olacak. Etkinlikte gösterilen renderlere göre, uzay gemisinin kendisi 50 metre uzunluğa ve 8 metre çapa sahip olacak; 150 metreye kadar yük taşıyacaktır.

SpaceX, bir kez Geminin göreve hazır olduğunu iddia ettiğinde, gezegenler arası uzun bir yolculukta araştırma yapmak için 100 astronot ve bilim insanı alabilecek.

Şirket daha önce teslim tarihlerini kaçırdı, bu yüzden önümüzdeki altı ay içinde Starship’in yörüngeye ulaşıp ulaşamayacağından emin olamayız.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.