TeknolojiTeknoloji Haberleri

Firefox Quantum Çıktı!

Firefox Kendini Güncellemeye Hızlanmaya , Bağımsız Olmaya Devam Ediyor. Yeni Gelen Güncelleme Quantum İle Firefox Olduğundan Daha Hızlı , Daha Minimal Görünüme Kavuştu.

Daha Hızlı Ve Daha Minimal Görünüm İle Oldukça Beğeni Alan Firefox  Yapılan İyileştirmeler İle Testlerin Çoğunda Gene Rakiplerinin Gerisinde Kalıyor. Az Bellek Kullanımına Yönelik Çalışmalar Yapılmış Yapılmasına Ama Hala Ram Tüketimi Beni Tatmin Edici Seviyede Değil.  Javascript Olan Sayfalarda Gözle Görülür Bir Değişim Sezemedim.

Firefox Quantum Yeni Gelen Özellikler:

Screenshots => Tarayıcı Üzerinden Direkt Sayfanın Ekran Görüntüsünü Alamaya Yarıyor.

Pocket => Araç Çubuğuna Hızlı Kayıt Butonu Ne Gerek Vardı Derseniz Gerek Yoktu.

Oyun Ve Vr => Wasm Ve Webvr Desteği Geliyor Eklentiye Gerek Kalmıyor.

Arşiv => Ekran Görüntüsü, Yerim İmleri Arşivi

Mobil Senkronizasyon => Telefon İle Pc ‘De Kurulu Firefoxu Senkronize Ediyor.

 

 

Gelen Özelikler Kısımında İse Gene Beni Cezbeden Bir Özellik Olmamasıyla Birlikte Yeni Sekmede Eski Girilen Sayfaların Daha Kötü Bir Hal Aldığını Düşünüyorum. Firefoxu Kullanan Ve Sempati Duyan Biri Olarak Yapılan 3-5 Hız İyileştirmesi Firefox 57 Güncellemesi Yerine Quantum Adı İle Lanse Edilmesi  Benim Pek Hoşuma Gitmese De Birçok Sitelerde Çok Beğenilmesi Yönünde Görüşlerde Mevcut. Hoşuma Gitmeme Sebebi İse Göstermelik İş Yapıldığını Düşünüyorum , Daha Verimli Bir Firefox , Fark Yaratacak Bir Firefox Beklerken Yapılanlar Beni Hayal Kırıklığına Uğrattı.

 

Telefonunuzda Firefox Kullanıyorsanız Mobil Senkronizasyon Az Buçuk İşinize Yarıyor Ama Telefonun Markası  Ve Modeline Göre Bir Çok İnsan Farklı Tarayıcı Kullanıyor Çünkü Mobilde Firefox Optimize Değil ! En Azından Benim Kullandığım Cihazlarda Bana Çok Sorun Çıkarttı. Sorunlar İse  Donma ,  Çökme , Cevap Vermeme.

Bir Başka Güncelleme İle Umarım Firefox Fark Yaratacak, Hızlanacak İşler Yaparlar.Kendi Kendileriyle Yarışmak Yerine Rakiplerini Baz Alarak Güncelleme Ve Farkındalıklar Yaratılarsa Firefox Bir Çok Kullanıcı Tarafından Bence Kullanılır.

Firefox Quantum Sitesinden İndirebilir , Hali Hazırda Eski Bir Firefox Kullanıyorsanız Da Tarayıcınızın Üstünden Güncelleme Denetlemesi İle Tarayıcınızı Firefox Quantuma Güncelleyebilirsiniz.

 

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.