Mobil Alemi

WhatsApp Yedekleme Kapatma Nedir, Nasıl Yapılır?

WhatsApp yedekleme kapatma, en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp’ta yedekleme özelliğini kullanmak istemeyenlerin en çok araştırdığı konulardan biridir. Cihazın şarjını kısa sürede bitirmesi ve bunun yanında interneti fazla harcaması nedeniyle çoğu kişi bu özelliği kullanmayı bırakmaktadır. Otomatik yedeklemenin kapatılması ile hem şarj, hem de internet tasarrufu sağlamak mümkündür.

WhatsApp yedekleme uygulaması kullanıcılarına multimedya dosyalarını ve sohbetleri yedekleme fırsatı sunarken bu özellik bazı kullanıcılar için ilgi çekici olmayabilir. WhatsApp uygulamasını bu özellik olmadan kullanmak isteyenler, takip edecekleri bazı basit adımlarla WhatsApp yedekleme kapatma işlemini kolayca gerçekleştirebileceklerdir.

WhatsApp Yedekleme Nedir?

WhatsApp yedekleme, WhatsApp uygulaması üzerinde medya dosyası, sohbet mesajları gibi pek çok verinin korunmasını sağlayan bir özelliktir. Belirli aralıklarla yapılan yedekleme işlemi ile kullanıcılar telefonlarını kaybetmeleri, yeni bir telefona geçmeleri ya da telefonlarına format atmaları halinde eski verilerine tekrar ulaşabileceklerdir.

WhatsApp yedekleme işlemi WhatsApp uygulaması kullanıcıların isteğine göre gerçekleştirilmektedir. Bu durumda kullanıcılar WhatsApp yedekleme uygulamasını otomatik olarak yapabilecekleri gibi manuel olarak da yapabileceklerdir. İsteyen kullanıcılar bu özelliği tamamen kullanmak istemeyebilirler.

WhatsApp Yedekleme Kapatma Nasıl Yapılır?

WhatsApp yedekleme işlemi kullanıcıların tercihine bağlı bir durumdur. Diğer yandan yedeklemenin otomatik olarak yapılıp yapılmaması da kullanıcıların isteği doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bu özelliği kullanmak istemeyenler için yapılması gerekenler oldukça basittir. WhatsApp yedekleme kapatma işlemi hem İOS hem de Android cihazlardan kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Android Cihazlarda WhatsApp Yedekleme Kapatma

Android cihazlardan WhatsApp yedekleme işlemini kapatmak isteyenler için yapılması gerekenler şu şekildedir;

  • WhatsApp uygulaması açılarak Ayarlar’a gidilmelidir.
  • Sohbetler ve ardından Sohbet Yedeği seçeneği seçilmelidir.
  • Otomatik yedekleme seçeneği kapatılmalıdır.

İOS Cihazlarda WhatsApp Yedekleme Kapatma

İOS cihazlardan WhatsApp yedeklemeyi kapatmak isteyenler için yapmak isteyenler aşağıdaki talimatları sırasıyla yerine getirebilirler.

  • WhatsApp uygulamasına gidilmelidir.
  • WhatsApp uygulamasında Ayarlar seçeneği seçilmelidir.
  • Sırasıyla Sohbetler ve Sohbet Yedeği seçilmelidir.
  • Otomatik yedekleme seçeneği kapatılmalıdır.

Manuel Yedekleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp yedekleme işlemi ile sohbet geçmişini, medya dosyalarını ve daha birçok veriyi otomatik olarak yedekleme yapmak istemeyenler manuel olarak yedekleme seçeneğini tercih edebilirler. Manuel yedekleme yapmak isteyenlerin yapması gereken işlemler sırasıyla şu şekildedir;

WhatsApp > Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedeği > Şimdi Yedekle > Yedekle

WhatsApp yedeklemenin zorunlu bir işlem olmayıp kullanıcıların tercihine bırakılması, uygulamasının esnek ve aynı zamanda kullanıcı dostu olduğunu göstermektedir. Mesajlaşmanın anlık olarak güvenli bir ortamda yapılabiliyor olması, uygulamanın kullanıcı sayısının her geçen gün artmasını sağlamaktadır.

WhatsApp Yedekleme Kapatma Nedenleri

WhatsApp yedekleme işlemini kapatmak isteyenler için birçok sebep bulunabilmektedir. Veri kullanımının kısıtlanmak istenmesi, gizlilik ve depolama alanı gibi faktörler bu durumun en temel sebepleri arasında yer almaktadır. Belirtilen durumlar kullanıcılar için dezavantaj gibi görünse de WhatsApp yedekleme özelliğini kullanmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Uygulama kullanıcılarının her iki durum için de karar verirken çok düşünmeleri gerekmektedir.

Uçtan uca şifreleme özelliğinin yer aldığı WhatsApp, kullanıcıların güvenli bir ortamda mesajlaşmasını ve verilerinin korunmasını sağlar. Diğer yandan yedeklemenin bulut sisteminde daha az güvenli şekilde saklanması verilerin açığa çıkmasına yol açabilecektir. Bu durum cihazın performansını da doğrudan etkileyebilecek olan bir durumdur.

WhatsApp yedekleme kapatma işlemi gerçekleştirildiğinde WhatsApp Google Drive’a otomatik yedekleme işlemi yapmayacaktır. Otomatik yedeklemenin yanı sıra yedeklemenin manuel olarak da yapılmaması durumunda sohbetler silinmekte ve geri yüklenememektedir. Yeni bir telefona geçildiğinde, telefona format atıldığında ya da telefon kaybedildiğinde sohbet geçmişine erişmek de mümkün olmayacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.