Film&Dizi

Who Killed Sara Dizisinin Konusu ve Senaryosu

Who Killed Sara Oyuncuları


Netflix platformu tarafından yayınlanan who killed sara dizisi; Agatha Christie’nin” çok azımız göründüğü gibidir” mottosuyla önce izleyicinin bilinç altını tokatlıyor. Seyirci bu söz için bile diziyi izlemek için kolları sıvayabilir. İnsanlar uzadıkça uzayan dizileri çok sevdiklerinden who killed sara dizisi de tutacak gözüyle bakılan bir projeydi ki üç sezonu çekildi ve yayında.  Ancak diziyi izlediğinizde bazı senaryo hataları göze çarpıyor. Bu hatalara da makale içerisinde değineceğiz.

 

Who Killed Sara Oyuncuları

Dizide rol alan oyuncular şöyle sıralanıyor: Caroline Miranda, Eugenio Siller, Ximena Lamadrid, Jean Reno, Ela Velden, Alejendro Nones,Claudia Ramirez, Luis Roberto Guzman, Manolo Cordona gibi kendi çapında ünlenmiş oyuncular var. Suç -mafya dizisi izlemek isteyen kitleler için, Netflix’in hazırladığı ve epey para harcadığı bir dizi olan Who killed sara dizisi, 18 yaşından küçüklere hitap etmiyor.

 

 

Who Killed Sara Konusu

Who killed sara dizisinin konusu; bildik tanıdık drama tadında bir hikayedir. Kız kardeşi yurt dışında takılan bir adam ( Guzman), hapse giriyor ve 18 yıl boyunca hapiste kalıyor.  Kız kardeşi de öldürülüyor. Senaryo yazarları, hapiste yatan adamı, hapisten 18 yıl sonra çıkarken, nasıl bir bilgisayar korsanı haline getirmişler burası muamma! Ayrıca bu adam, ilk olarak kumarhane kamerasına sızabilecek kadar iyi yetişmiş bir bilgisayar kurdu olarak karşımıza çıkıyor. Senaristlerin hikayesinin işaret ettiği tarihlere baktığımızda kahramanın hapse girdiği dönemlerde cep telefonları bile daha yeni icat edilmişti.  Eline Nokia tuşlu telefonu alabilenlerin havasından geçilmediği ve teknoloji adına ezik bir dönemden söz ediyoruz.

Sonra adamımız hapse giriyor ve 18 yıl hapiste kalıyor. 18 yılda neler olur biter siz tahmin edin.  Çıktığında ise bilge bir hacker olarak karşımıza çıkıyor. İspanyol hapishanelerinin mahkumlara ileri hack dersleri vermediği de gün gibi ortada!  Hadi vermiş olsunlar, koskoca dizide, hack derslerinin birkaç sahnesini çekselerdi bari demekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Hack derslerini geçtik, bilgisayar kursu verildiğini gösterselerdi yeterli olacaktı.

Bu ve bunun gibi birçok neden yüzünden, kurgu olarak çok güçlü olmayan bir dizi olan “sarayı kim öldürdü” isimli dizi, Netflix projesi olarak, dikkatli ve eleştiren izleyiciler için vasat bir dizi olabilir.

Konuyu toparlamak gerekirse; hiç işlemediği, yanından bile geçmediği  bir suç nedeni ile hapse giren Guzman, haksız yere hapiste uzun yıllar geçiriyor. Kız kardeşi öldürülen Guzman, bunu kimin yaptığını araştıracak ve tahmin edeceğiniz gibi intikam almaya çalışacak. Fakat karşısındaki güç, büyük bir mafya ailesi olan Lazcano ailesi olduğu için iş uzadıkça uzayacak. Suç-drama dizilerini sevenleri Netflix başına geçirecek olan “sarayı kim öldürdü ” dizisi, senaryoda mantık aramakta diretmezseniz, keyifli bir şekilde akacak ve vaktinizi öldürmeniz için fırsat verecektir.

Hatta kötü karakter mafya babasının, İspanyol toplumunun bir yarasına işaret eden bir repliğine de değinmeden geçemeyeceğiz: Sokakta yürüyüş yapıp kendisini protesto edenleri ; çapulcu evsiz barksız insanlar olarak nitelemesi ve küçümsemesi, insanlara bu denli bencilce ve tepeden bakması bu tip insanların, kendisinden alt sınıfta olan insanlara bakış açısının ne kadar bencilce olduğunu gösterecek. Mafya babasının bu tavrı hafızalarda uzun süre kalıcılığını koruyacak.

 

Who Killed Sara Yorum

Diziyi Agatha Christie ya da Sherlock Holmesvari bir bakış açısıyla izlemeye kalkışanlar, büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilirler. Senaryo çok dikkatli işlenmemiş ve hatalarla dolu. Bu hatalar, izleyicinin canını sıkacak türden. Ancak, hareket olsun, mafya suç filmi izlemiş olayım, biraz da dram olsun diyorsanız bu kokteyli seveceksiniz.  Hele ki Meksika’nın gizemli atmosferi ve İspanyolca dilinin çekiciliği sizi etkiliyorsa bu diziyi daha çok seveceksiniz. Dizide biraz melodram biraz gizem biraz suç ve tabi gerilim var. 3. Sezonu da Netflix’te yayınlanan dizi genel olarak iyi bir izleyici potansiyeline sahip.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.