Teknoloji

Wi-Fi 6 Teknolojisi Nedir?

Wi-Fi 6 Avantajları Neler?

Yıllardır kullanılan Wi-Fi standartları arasına son olarak Wi-Fi 6 katıldı. Diğer standartlara karşı çok büyük avantajlar sunan bu standart günümüzde yaygınlaşmaya devam ediyor. Bildiğiniz gibi teknolojiler her geçen dönemlerde gelişmeye devam ediyorlar.

Örnek olarak yakın zamanda mobil internet teknolojisinde 5G ile çok önemli bir adım atılmıştı. 5G sayesinde mobil internet hızları artık çok daha yüksek hızlara ulaşabilir hale gelmeye başlamıştı. Bu teknolojinin yanı sıra kablosuz ağlar için geliştirilen Wi-Fi teknolojisi de büyük bir önem taşıyor. Çünkü internet ne kadar gelişirse gelişsin kablosuz internet teknolojileri gelişmezlerse internetten kablosuz tam performans alınamaz. İşte bu nokta da yıllardır geliştirilmeye devam eden Wi-Fi standartları karşımıza çıkıyor. Bu standartlar sayesinde kullanıcılar, kablosuz interneti daha yüksek performans ve avantajlarla kullanabiliyorlar.

Wi-Fi 6 Nedir? Avantajları Neler?

Wi-Fi standartları arasına son katılan Wi-Fi 6 standardı nedir sorusunu merak ediyor olabilirsiniz. Yeni standardın avantajlarına geçmeden önce ne olduğundan kısaca bahsetmek istiyoruz. 1999 yılından beri geliştirilmeye devam eden bu standartlar birçok yerde karşımıza çıkıyorlar. Çünkü kablosuz interneti sağlayabilen cihazların tümü içerisinde bu standartları barındırıyor. Kablosuz ağı kullanırken internetten alınan performans Wi-Fi standartlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

Yani örneğin, son çıkan Wi-Fi standardı ile birlikte kullanıcılar daha yüksek menzil değerine ulaşabiliyorlar. Ancak son Wi-Fi standardını kullanabilmek için kullanılan kablosuz ağ cihazlarının bu standarda uyumlu olması gerekiyor. Bu kısımda son olarak 6. Wi-Fi standardının 802.11ax olarak da bilindiğini belirtmemizde fayda var. Şimdi kısa detaylarla birlikte Wi-Fi 6 avantajları neler sorusunu cevaplamak istiyoruz.

Daha Fazla Bant Genişliği İmkanı

Yeni standart bir önceki standarda göre kullanıcılara 4 kat daha fazla bant genişliği imkânı tanıyor. Bu sayede kullanıcılar özellikle dijital yayıncılıkta büyük bir avantaja sahip oluyorlar. Çünkü kullanıcılar yeni standartla beraber UHD çözünürlüğe kadar yayın yapabiliyorlar.

Daha Yüksek Menzil

Bir önceki Wi-Fi 5 standardında bazı kısıtlamalar bulunuyordu. Ancak yeni standart ile birlikte daha uzak mesafede bulunan cihazlara daha hızlı ve kesintisiz bağlantı sağlanabiliyor.

Aynı Anda Daha Fazla Cihaza Erişim

Bazı durumlarda tek bir modemden onlarca cihaza kablosuz erişim sağlanırken problemler yaşanabiliyor. Ancak yeni standart sayesinde 74 cihaza aynı anda erişim sağlanabiliyor.

Daha Hızlı Bağlantı

Bildiğiniz üzere kablosuz ağ kullanıcılara internetin hızı kadar hız sunabilir. Yani yeni standardın internetinizi hızlandıracağını düşünmeniz doğru olmaz. Ancak kablosuz bağlantıdaki hız yeni standart sayesinde çok daha sağlıklı ve kesintisiz şekilde kullanılabiliyor. Standardın 5 GHz, 1 GHz, 6 GHz ve 2.4 GHz frekans destekleri sunabildiğini belirtmemizde fayda var. Bu frekans destekleri ile birlikte çok daha hızlı kablosuz bağlantı sağlanabiliyor. Ayrıca bu kısımda yeni standart ile birlikte 10.53 Gigabite kadar kablosuz hızın sağlanabildiğini belirtelim.

Yeni standardın birçok avantajı bu şekilde oluşuyor. Son olarak yeni kablosuz standardı kullanabilmek için uyumlu Wi-Fi 6 modem ve cihazlara sahip olmanız gerektiğini tekrar hatırlatalım. Kısacası yeni standardı kullanabilmeniz için alacağınız cihazların uyumlu oldukları Wi-Fi protokolleri arasında 802.11ax’in olması gerekiyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.