Bilgisayar GenelOnarım,Hata Cözümleri.Program Tanıtımı Ve İndirim Duyruları

Windows 10 Beyaz Ekran Hatası Nasıl Çözülür?

Bazı Donanım Kontrollerini Çalıştırın


Windows beyaz ekran hatası, çoğu insanın zaman zaman başına gelebilen ve oldukça can sıkıcı bir sorundur. Bu sorunu çözüme kavuşturabilmek ve Windows beyaz ekran hatasından kurtulabilmek için, birçok çözüm yöntemi geliştirilmiştir. Bu makalemizde ise sizlere Windows beyaz ekran hatası nasıl çözülür adım adım tüm yöntemleri göstereceğiz. Paylaşacağımız yöntemler sayede siz de Windows beyaz ekran hatasından kesin olarak kurtulabilirsiniz. Dilerseniz hemen çözüm yollarımıza geçelim.

Windows 10’da Siyah Ekran Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Bazı Donanım Kontrollerini Çalıştırın

Arızalı donanım, çoğu zaman Windows 10 beyaz ekran hatasının arkasında bir nedendir. Bu donanımlar ise ekran veya grafik kartı olabilir. Bu nedenle, önce bu donanımların işlevini yerine getirip getirmediğini kontrol etmelisiniz.

 • Dizüstü bilgisayar ekranınızın bozuk olup olmadığını belirlemek için, bilgisayarınızı başka bir ekrana HDIM gibi bir kablo yardımı ile bağlayabilirsiniz. Sorun devam ederse, sorun dizüstü bilgisayar ekranınızda değildir.
 • Güç düğmesine basar basmaz, ekranınızın beyaza dönerse, bu durum grafik kartınızın sorunlu olduğu anlamına gelebilir.

Hatayı ortadan kaldırmak için grafik kartınızı güncelleyebilir veya değiştirebilirsiniz. Ancak bu yolu seçmeden önce diğer çözüm yöntemlerine göz atmanızda fayda var.

Bilgisayarınızın Pilini Çıkartın

Bu yöntem basit gibi görünse de oldukça kullanışlıdır. Bazı kullanıcılara göre, birçok ekran sorunu pili çıkararak ve bilgisayarı yeniden başlatarak çözülebilir.

 • Pili nasıl çıkarırım? Bunu yapmak için dizüstü bilgisayarın kullanım talimatlarını izleyebilirsiniz.
 • Pili çıkardıktan sonra, dizüstü bilgisayarınızın güç kablosundan da çıkarıldığınızdan emin olun.
 • Güç düğmesini en az 30 saniye basılı tutun.
 • Pili geri takın ve beyaz ekran hatasının hala olup olmadığını kontrol etmek için dizüstü bilgisayarınızı açın.

Bu sayede bilgisayarınızın ilk haline geri döner ve Windows beyaz ekran hatasını gidermiş olursunuz. Bu yöntemi sadece beyaz ekran hatasında değil, bilgisayarınızla ilgili benzer hatalarda da deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Güvenli Modda Başlatın

Bazı kullanıcılar, kötü amaçlı yazılım Windows sistemiyle birlikte başladığında, dizüstü bilgisayarlarda beyaz ekran sorununun ortaya çıkabileceğini bildirdi. Kötü amaçlı yazılımı tespit etmek ve sisteminizden tamamen kaldırmak için bir program kullanın bilgisayarınızı tarayın.

Bilgisayarınızda beyaz ekran hatası göründüğünde Windows’u normal şekilde çalıştıramayacağınız için Güvenli Mod’a girmeniz gerekir. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 • Bir önyükleme CD’si veya USB sürücüsü hazırlayın ve dizüstü bilgisayarı başlatın.
 • Ardından karışınıza bir seçenek listesi gelecektir.
 • Bu listedeki seçeneklerden Sorun Gider’i seçin.
 • Ardından Gelişmiş Seçenekler bölümüne giriş yapın ve buradan Başlangıç ​​Ayarları’nı seçin.
 • Daha sonrasında ise Yeniden Başlat‘ı tıklayın.
 • Ağ ile Güvenli Mod‘a girmek için uygun düğmeye basın.
 • Ardından, dizüstü bilgisayarınızı taramak için çeşitli koruma programlarını çalıştırabilirsiniz.

Bu sayede Windows beyaz ekran sorunundan kurtulabilir ve bilgisayarınızı tekrar eski haline getirebilirsiniz. Ancak bu yöntemi de denemenize rağmen beyaz ekran hatası giderilmediyse, son yöntemimiz olan SFC taramasına geçebilirsiniz.

SFC Taramasını Çalıştırın

Bilgisayarınıza yüklü olan Windows işletim sisteminde herhangi bir sorun ortaya çıktığında, yüksek ihtimalle dizüstü bilgisayarınızın ekranı beyaza döner. Bu ve bu tarz sorunlarda, ilk olarak sorunun asıl nedenini bulmanız ve çözümlerinizi bu yönde yapmanız gerekir. Aksi taktirde farklı yöntemler ile sorunu daha kötüye götürebilirsiniz.

Bilgisayarınızı derinlemesine taramak ve hataları düzeltmek için SFC taramasını çalıştırabilirsiniz. Bilgisayarınız önyüklenebilir olmadığı için bu yöntemi kesinlikle güvenli modda uygulamanız gerekir. SFC taramasını başlatmak için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz.

 • Bilgisayarınızı açmak için ilk olarak güvenli mod ile başlatmalısınız.
 • Ardından Komut İstemi‘ni Yönetici olarak çalıştırın.
 • Hemen ardından sfc /scannow komutlarını aktif hale getirin.

Bu sayede Windows 10 beyaz ekran hatası çözülecektir. Bu hatayı tekrar yaşamamak için mutlaka bilgisayarınızda bir kötü amaçlı yazılım denetlemesi yapmalısınız.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.