Teknoloji Haberleri

Windows 10 Desteği Sonlanıyor! Hedef Yıl 2025

Windows 10 desteği sonlanıyor. 9 Yıllık Windows sürümü 10. Yılında kullanıma veda edecek 2025 Yılından itibaren güncelleme yayınlanmayacak.

Microsoft, Windows sürümlerini yayınladıktan sonra ortalama olarak 10 yıla yakın bir zaman ömür biçiyor. Söz konusu ömrün dolması ile birlikte artık işletim sistemleri önemli güvenlik güncellemelerini almıyor. Söz konusu durum, geçmişte tüm Windows sürümleri için de yaşanmıştı.

İstisna sürümler olarak bilinen Windows sürümleri desteklerin tamamen kaldırılmasından sonra bile güncelleme almıştı. XP gibi sürümlerin aldığı bu güncelleme de ana hedef fidye yazılımı olarak bilinen yazılımların ortadan kaldırılmasıydı.

Ancak, söz konusu fidye yazılım güncellemesinden sonra da herhangi bir güncelleme Windows sürümleri için yayınlanmamıştı.

Windows 10 Desteği Ne Zaman Bitiyor?

Windows 10 desteği sonlanıyor haberi ile birlikte en çok merak edilen durum. Tam tarihin ne olduğu yönünde oldu.

14 Ekim 2025 Olarak planlanan güvenlik güncellemesi desteğinin sonlanması tarihi. Tam olarak Windows 10 sürümünün 10. Yılına denk geliyor. Microsoft, bunca zaman çıkarttığı Windows sürümlerinde birkaç istisna durum dışında her zaman desteği 10. Yılında bitirdi. Windows 10 da bu duruma maruz kalan sürümlerden sadece birisi.

Windows 10 Güvenlik Güncellemesi Aboneliği Olacak

Windows 10’un 10 yılında desteğini kaybetmesi kullanıcılar için hayal kırıklığı niteliğinde olurken. Kullanıcılara beklenmedik bir darbe daha geldi.

Windows 10 güvenlik güncellemesi (ESU, Extended Security Updates) abonelik sistemi ile dağıtılmaya devam edilecek. Söz konusu güvenlik güncellemesi, şirketlerin Windows sürümlerini bir sonraki sürüme yükseltene kadar güvenli şekilde kalmaları için tamamen ücretsiz şekilde sunulmaktaydı.

Microsoft, Windows 10 sürümünde aldığı yeni karar ile birlikte destek süreci bittikten sonraki birkaç yıl daha “bireysel kullanıcıların” da güvenlik güncellemelerini alabilmesi için güncelleme aboneliği sistemini sunmaya hazırlanıyor.

Ücretli şekilde abone olunulacak olan bu güncelleme ile birlikte; Şirketlerin yanı sıra bireysel kullanıcılar da güvenlik güncellemelerini almaya devam edecek. Ancak, abonelik sisteminde yer almayan ve ödeme yapmamış olan kullanıcılar 2025 yılında bırakılan güvenlik yaması ile kullanmaya devam etmek zorunda kalacak.

ESU Güncelleme Aboneliği Sadece Güvenlik Yamalarını İçerecek

ESU ile birlikte güvenlik güncellemeleri alınmaya devam edilebilecek ancak Windows 10 desteği sonlanıyor ve ekstra bir özellik güncellemesi alamayacak.

Bazı kullanıcılar, şirketler için açılan güvenlik güncellemesi desteğinin kullanıcılar için sunulmasını pozitif bir yön olarak kabul ediyor olsa da bunun kabul edilmemesi için pek çok neden bulunuyor. ESU aboneliği satın alındığı taktirde;

  • Microsoft’un yeni yapay zeka destek yazılımı olan Microsoft Copilot uygulaması sisteme eklenemeyecek,
  • Performans güncellemeleri sağlanmayacak,
  • Kozmetik açıdan düzeltmeler sağlanmayacak,
  • Sistemde bazı durumlara neden olan Bugların düzeltilmesine devam edilmeyecek.

Söz konusu Extended Security Updates aboneliği ile birlikte kullanıcılar sadece sistemde güvenlik açığı oluşturan durumların kapatılabilmesi için destek ve güncelleme alabilecek. Yani, sisteminizin güvenlik yaması dışındaki tüm güncellemeleri. ESU aboneliğiniz olsa bile yayınlanmayacak.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.