Bilgisayar GenelKücük BilgilerOnarım,Hata Cözümleri.

Windows 11 Mikrofon Çalışmıyor Diyenlere 12 Tavsiye

Windows 11 mikrofon çalışmıyor sorunu ile karşılaşan kullanıcı sayısı azımsanmayacak seviyede. Belki günde yüzlerce Windows ve diğer bilgisayar kullanıcıları mikrofon sorunları ile karşılaşabiliyor. Endişelenmeyin, mikrofonunuz bozulmadıysa çözümünü kısa sürede bulabilirsiniz.

Mikrofon sorunları özellikle canlı toplantı sırasında iken ortaya çıktıysa kullanıcıyı yorabiliyor. Sorun çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabildiği için çözümü bulmak zor olabiliyor. Bu nedenle toplantı ya yarıda kesiliyor ya da ciddi bir zaman kaybı yaşanmış oluyor. Özellikle acemi kullanıcılar bilgiye dayanmadan denemelerle çözüm aramak yerine, bu tarz makaleler ve rehber videolarıyla çözüme ulaşmaları daha mantıklı olacaktır.

Windows 11 Mikrofon Çalışmıyor Sorununun Sebepleri

İşte kullanıcıların Windows 11 mikrofon sorunu ile karşılaşmalarının başlıca sebepleri;

 • Üçüncü parti yazılım hataları
 • İşletim sistemi sorunları
 • Mikrofon izinlerinin verilmemiş olması
 • Mikrofon sesinin fiziksel veya dijital olarak kısık seviyede unutulması
 • Mikrofonun hasar alması
 • Mikrofon kablolarının hasar görmesi
 • Mikrofon giriş-çıkışlarındaki arızalar
 • Sürücü sorunları
 • Ses ayarlarının hatalı yapılması

 

Windows 11 Mikrofon Çalışmıyorsa Bunları Deneyin

Genel kullanıcıların rahatlıkla uygulayabileceği 12 yöntem aşağıda sıralanmıştır. Sorununun sebebinden net bir şekilde emin değilseniz tüm yöntemleri atlamadan uygulayın. Windows 11 mikrofon çalışmıyor problemi yöntemler sayesinde büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır. Sorunun kalkmaması halinde yazının sonundaki önerileri dikkate almanız gerekecektir.

Tüm önerilerden önce bilgisayarınızı yeniden başlatın ve mikrofonun çalışıp çalışmadığını test edin. Bazı geçici sorunlar bu şekilde ortadan kalkabilir.

1- Mikrofon Ses Seviyesini Kontrol Edin

İlk olarak sorunun çok basit bir problemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edelim.

 • Görev çubuğunun sağ altındaki ses simgesine sağ tıklayın ve “Ses Ayarları” kısmına gidin.
 • Aşağıdaki “Giriş” başlığı altından “Ses Düzeyi” kısmından mikrofon ses seviyesini ayarlayabilirsiniz.

Mikrofonu test etmek isterseniz “Giriş” başlığı altındaki “Microphone” kısmına tıklayın. Sonrasında “Mikrofonunuzu test edin” kısmındaki “Testi başlat” butonuna tıklayın. Bu esnada konuşmaya başlayın. Konuştuktan sonra testi durdurun. Sistem size mikrofonun ses seviyesinin konuşma sırasında yüzde kaç olduğunu belirtecektir. Aynı testi ses kaydı oluşturarak da yapabilirsiniz.

2- Kablo, Giriş-Çıkış ve Diğer Bağlantıları Kontrol Edin

Mikrofonun yazılımsal olarak kontrolünü sağladınız. Şimdi sıra fiziksel olarak kontrol sağlamaya geldi. Eğer mikrofonunuz kablolu ise kabloların tamamını kontrol edin. Kopukluk, kesilme veya açılma gibi durumlar var mı dikkatlice kontrol edin. Sorun yoksa bilgisayar üzerindeki ve mikrofonun üzerindeki giriş-çıkışları kontrol edin. Mikrofonun bağlantı türü Bluetooth vb. farklı bir tür ise aynı şekilde kontrolleri gerçekleştirin.

Ek olarak Windows 11 mikrofon çalışmıyor sorununun mikrofondaki fiziksel problemden kaynaklandığını anlamak için başka bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Başka bilgisayara mikrofonu bağladığınızda sorun yoksa sorun Windows işletim sistemi, üçüncü parti uygulama, sürücüler veya bilgisayardaki bileşenlerde olabilir.

3- Windows 11’de Mikrofon Kullanımı İçin İzin Verin

Bilgisayar veya telefonlarımızda mikrofonun kullanılabilmesi için uygulamaların izin almaları gerekir. İzin vermediğiniz takdirde genellikle mikrofonu kullanmaları mümkün değildir. Windows 11 üzerinde mikrofon izini vermek için aşağıdaki adımları takip edin;

 • Başlat simgesine tıklayın ve Ayarlar kısmına gidin.
 • Sol menüden “Gizlilik ve Güvenlik” bölmesine girin.
 • “Uygulama İzinleri” başlığı altında listelenen “Mikrofon” kısmına tıklayın.
 • “Mikrofon Erişimi” kısmının açık olduğundan emin olun.
 • Mikrofonu kullanmak istediğiniz uygulamayı listeden bulun ve mikrofon izni verin.

4- Mikrofon Sorun Giderici ile Sorunu Çözün

Hemen hemen tüm harici donanımlar için Windows’da sorun gidericiler yer alır. Bu sorun gidericilerle düşük bir ihtimalde olsa Windows 11 mikrofon çalışmıyor sorunundan kurtulmanız mümkün olabilir.

 • Başlat simgesine tıklayın ve Ayarlar bölümüne gidin.
 • Sistem > Sorun Gider kısmına girdikten sonra “Diğer sorun gidericiler” kısmına girin.
 • Listeden “Ses Kaydetme” sorun gidericisini bulun ve “Çalıştır” butonuna tıklayın.

5- Windows Ses Hizmetini Yeniden Başlatın

Windows 11’de aygıtların ve yazılımların çalışması için arka plan hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetlerde bazen hatalar ortaya çıkabilir. Bazen hataların giderilmesi için reset atmak yeterli olabilir. Bu yöntemi hoparlör veya mikrofon sorunlarının çözümlerinde daima kullanabilirsiniz.

 • Arama ya da Başlat simgesine tıklayın ve “hizmetler” yazın ve tıklayın.
 • Hizmetler arasından “Windows Ses” hizmetine sağ tıklayın ve “Yeniden Başlat” seçeneğine tıklayın.

6- Mikrofon Aygıtını Kaldırıp Tekrar Yükleyin

Windows 11 mikrofon çalışmıyor sorununu ortadan kaldırmanın bir diğer yolu da yazılımsal olarak mikrofon aygıtını Windows 11’den kaldırmak ve tekrar yüklemektir. İşlem için adımları izleyin.

Dikkat: Bu işlem sonrasında bazen mikrofon aygıtı tekrar tanımlanmayabilir. Bu durumda Windows 11’i sıfırlamanız veya bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir. Bu nedenle dahili mikrofon kullanıyorsanız bu yöntemi uygulamanız riskli olacaktır.

 • Başlat’a tıklayın ve “aygıt yöneticisi” yazıp çıkan ilk sonuca tıklayın.
 • Aygıt yöneticisi açıldıktan sonra “Ses girişleri ve çıkışları” kategorisine tıklayın ve mikrofon aygıtınıza sağ tıklayın.
 • Seçenekler arasından “Kaldır” seçeneğine tıklayın.
 • İşlem sonrasında mikrofonu çıkarın ve tekrar bilgisayara bağlayın. Bu sayede mikrofon aygıtı tekrar yüklenmiş olur.

7- Mikrofon Sürücüsünü Elle Yükleyin

Bir önceki yöntemde cihazı kaldırdığınızda sürücü de silinmiş olur. Cihazı tekrar bilgisayara taktığınızda mevcuttaki sürücü tekrar yüklenmiş olur. Ancak mevcuttaki sürücü hatalı ise sürücüden kaynaklanan Windows 11 mikrofon sorunu ortadan kalkmaz.

Sürücüden kaynaklı sorunu çözmek için üreticinin resmi internet sitesinden sürücüyü indirip yüklemelisiniz. Google’da “Mikrofon marka ve model driver” şeklinde aratırsanız ilgili sürücüye erişebilirsiniz. Kesinlikle resmi internet sitesi dışına çıkmayın. Çünkü diğer sitelerde virüslü ve zararlı yazılım olma ihtimali son derece yüksek.

9- Ses Kalitesini Değiştirin

Mikrofonun ses kalitesinin yanlış seçilmesi Windows 11 mikrofon çalışmıyor sorunlarına neden olabilir. Ses kalitesini ayarlamak için aşağıdaki adımları takip edin;

 • Ayarlar > Sistem > Ses bölümüne gidin.
 • Giriş başlığı altından bağlı olan mikrofona tıklayın. (Örn. Microphone)
 • Yeni bölmedeki “Giriş ayarları” kısmından “Biçim” kısmını değiştirerek mikrofon testini gerçekleştirin.

10- Varsayılan Cihazı Kontrol Edin

Hoparlör veya mikrofon aygıtlarından iki tane olması durumunda varsayılan cihaz tercihi yapmak zorundasınız. Bu tercihi yapmak için adımları uygulayın;

 • Ayarlar > Sistem > Ses bölümünün en altındaki “Gelişmiş” kısmındaki “Diğer ses ayarları” kısmına tıklayın.
 • “Kayıt” sekmesine gelin. Kullanmak istediğiniz mikrofonun üzerine bir kez sol tık yapın.
 • En altta bulunan “Varsayılan yap” butonuna tıklayın.

11- Sistem Dosyalarını Onarın

Sistem dosyalarındaki bozukluklar, hatalar veya dosyaların eksik olması bu tarz donanım sorunlarına sebep olabilir. Windows 11 mikrofon çalışmıyor sorununu gidermek için komut istemine aşağıdaki komutları girin;

 • Başlat veya arama kısmına “cmd” yazın ve sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğine tıklayın.
 • Komut satırına “/sfc scannow” yazıp enterlayın. Tespit ve onarım tamamlandıktan sonra bir diğer tespit ve onarım kodunu girin.
 • “/dism /online /cleanup-image /restorehealth” bu komutu da yapıştırıp enterlayın.

12- Windows 11 Güncellemelerini İndirin

Windows 11 cihazınız uzun zamandır sistem güncellemesi almıyorsa, güncellemeleri indirmeniz mikrofon sorunundan kurtulmanızı sağlayabilir. Güncellemeleri indirmeden önce yayınlanma tarihini kontrol edin. Aradan 1 ay geçmediyse indirmeyin. Çünkü yeni güncellemelerde hatalar içerebilir. Bu hatalar düzeltilmesi için belirli bir müddet beklemek daha güvenlidir.

Windows 11 mikrofon çalışmıyor sorunu için etkili yöntemler yöntemler yukarıda paylaşıldı. Bu sorundan hala kurtulamadıysanız Windows 11 cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama işe yaramadıysa cihaza format atabilirsiniz. Tecrübe sahibi değilseniz uzmandan veya teknik servisten destek alın.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.