Kücük Bilgiler

Wordpress Hızlandırma

Wordpress için Hosting Ve Eklentiler

WordPress Kullanan Arkadaşların Sitelerinin Şişmesinden, Eklentilerle Yorulmasından Ötürü Muzdarip Olduğu, Canlarını Sıkan Sitelerinin Yavaş Olmasının Çözümü Buradan Anlatacağım. Wordpress Hızlandırma işlemi için en basit çözümlere değineceğiz, sitenizin yavaş olması sadece sizin suçunuz olmayabilir.  Ama İlk Olarak Kâğıt Kalemleri Hazır Edin.

wordpress

 

 

 

Yedeğinizi Almanızın Ardından İşlemleri Yapmanızı Öneririm Çünkü Siteniz ’de Hasar Olabilir Sıkıntı Yasabilirsiniz Emeklerinize Yazık Olmasın.

Yeni Site Açacaksanız Hostunuzu Alırken  Özelliklerine Dikkat Edin, Barındırılan Site Sayısına  ve de Aynı İp’teki Sitelere Bir Gözaltın Derim. İmkânınız Varsa Mümkün İse Litespeed’li Sunucu Kullanın, Apache’ye Göre Daha Hızlı Olduğunu Göreceksiniz. Sitenizin Bulunduğu Sunucu’da Kaç Site Var Onu Kontrol Etmenizin Ardından Alttaki İşlemleri Yapalım. Gerekli Ivır Zıvırları Konu Altında Vereceğim.

Wordpress için Hosting Ve Eklentiler

 1. Sunucunuzun İsteklerinizi Karşılayıp Karşılamadığına Bakın. Karşılamıyorsa Daha İyi Sunucu’ya Taşıyın Sitenizi.
 2. Gereksiz ve de Sitenizi Fazla Yoran Eklentileri Bulup Sitin Çok Kullanmanız Gerekiyorsa Alternatif Eklentilere Yönelin.
 3. Google Analytics Eklentisi Kullanmayın , Kod Olarak Ekleyin Extra’dan Sitenizi Yormuş Olacaksınız. Siteniz’de İstatistiklere Bakmak Yerine Google Analytics Üzerin ‘den Bakmanızı Öneririm. Extra Yük Bindiriyor Js’ler Çalıştırıyor Sitenizi Yoruyor.
 4. Resimleri Kendi Sunucunuzda Barındırıyorsanız İlk Önce Facebook Ardından Kendi Sitenize Yükleyin Zahmetli Ama Facebook Çok İyi Bir Sıkıştırma Yöntemi Kullanıyor.
 5. Resimlerin Etkisi Büyük Olduğundan Facebook’ta sıkıştırdıktan sonra Gende 2-3 Eklenti İle  Sıkıştırmanızı Öneririm Onları da Konu Altında Vereceğim
 6. Tema’nızı İyi Secin, Temanız da Gereksiz Kodlamalardan Siteyi Şişirecek Sorgulardan Kaçının.
 7. Gereksiz Kaynak Tüketimi Yapan İşlemleri Basit Şekillere İndirgeyin.
 8. Css vede Js’lerinizi Google Üzerinde Sıkıştırın.
 9. İmkânınız Varsa CDN Kullanınız.

Wordpress Site ‘De Kullanacağımız Sıkıştırıcı eklentiler

Eklenti Adresine Buradan Ulaşabilirsiniz.

Wordpress Eklentilerinin En Bilinenenlerini Sallayın Gelin Yeni Bir Eklenti İle Tanıştırayım Sizi (7 Yıllık Bir Eklenti Ama Sizin İçin Yeni Olacak ).

Eklentimizin Adı  ” GZippy ” .Diğer Eklentilerin Tersine Hiç Bir Paneli Bulunmuyor Kurun vede Kullanın, Ben Diğer Eklentilerden Daha Hızlı Olduğu Sonucuna Vardım. Sitem Daha Hızlı Açıldı Hem de  Nginx Server Kullanıyordum, Sunucumda Yoğundu. Bu Eklentiyi Kurduğunuz Zaman Diğer Hızlandırıcılar Kapalı Olursa İyi Olur, Çakışma Yaşamazsınız.

Wordpress Resimleri Sıkıştırmak İçin Kullanacağımız Eklentiler

Arkadaşlar Facebook’ta Sıkıştırmanın Ardından Birde Ben Kendi Sunucum ‘da 3 Eklenti İle Arka Akra’ya Sıkıştırıyorum Resimlerimi. Ama Jetpack’in Sunucularında ‘da Barındırabilirsiniz Resimleri Jetpack Eklentisinde ” Photon ” Özelliğini Aktif Ederseniz Wordpress’in Kendi Sunucularında Barındırmış Olursunuz. Kendi Sunucunuz ‘Da Barındıracaksanız Bu İşlemleri Yapmanızı Öneririm Yoksa Atlayın Gitsin. Facebook’ta Yükleyip Tekrar İndirerek Sitenize Resim Atarsanız Cidden Bir Boyut Farkı Oluyor ve de Görüntü Kalitesi Aynı Kalıyor  ve de Alttaki Eklentiler İle Daha ‘da İyi Sonuçlar Elde Edebiliyorsunuz.

 1. EWWW Image Optimizer      /  Eklenti Adresine Buradan Ulaşabilirsiniz.
 2. Regenerate Thumbnails       /    Eklenti Adresine Buradan Ulaşabilirsiniz.
 3. WP Smush                             /      Eklenti Adresine Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Google İle Css vede Js Sıkıştırmak :

PageSpeed Insights

 

 

 

 

 1. ” Bu sayfa için, optimize edilmiş resim, JavaScript ve CSS kaynaklarını indir. ”  Yazısını Buluyoruz vede Tıklıyoruz. Rar Dosyası Halinde Biz Sıkıştırılmış Hallerini Verecek. Ben Sadece Css ve de Js Sıkıştırmalarını Kullanmanızı Öneriyorum Resimlerde Kalite Kaybına Yol Acıyor.
 2. Rar Dosyasını Acıyoruz ” MANIFEST ” İsimli Dosayı Not Defterimiz İle Acıyoruz.
 3.    Not Defterimizde Hangi Js Hangi Css Sıkıştırılmış Yazıyor vede Hangi Adreslerde Olduğu Yazıyor Rar Dosyamızın İçinden O Dosyaları Alarak Not Defteri’nde Belirtilen Adreslere Ftp’miz Aracılığı İle Yüklüyoruz.

Wordpress CDN Kullanımı

Cidden Bu İşten Para Kazanıyorsanız CDN Kaçınılmaz Olacaktır Takipçilerinizi Daha Çok Sitede Gezinmesini Sağlayabilirsiniz , Site Yavaşlığı Yüzünden Okuyucu Kaçırmamış Olursunuz. CDN Servisi Önerisi Yapmayacağım Arkadaşlar , Araştırıp Karşılaştırarak Satın Almanızı Öneririm Kaç Gb Bw Veriyor , Bağlantı Hızı Vs. Şeylere Bakın İsteklerinize Uyuyor Mu Bir Göz Atın , Fiyatlarını Karşılaştırın.

Wordpress Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın

.htaccess Dosya’nıza Alttaki Kodu Ekleyin :

<ifmodule mod_expires.c>
<filesmatch “\.(jpg|gif|png|css|js)$”>
ExpiresActive on
ExpiresDefault “access plus 1 year”
</filesmatch>
</ifmodule>

Bu Kod Siteniz’de Çalışmaz Veya Sıkıntı Yaşatırsa Alttaki Kodu Kullanın :

## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg “access 1 year”
ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”
ExpiresByType image/gif “access 1 year”
ExpiresByType image/png “access 1 year”
ExpiresByType text/css “access 1 month”
ExpiresByType application/pdf “access 1 month”
ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”
ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
ExpiresDefault “access 2 days”
</IfModule>
## EXPIRES CACHING ##

Wordpress Async JS and CSS Eklentisi

Async JS and CSS İle Sitenizi Bir Tık Daha Öne geçirebilirsiniz Önerim Kullanmanızdan Yana  Async JS and CSS Eklentisine Bu Linkten Ulaşabilirsiniz.

Bu Eklentiyi Kurduktan Sonra Sitenizde Kayma Olursa Eklentinin Ayarlar Kısmından ” Load CSS asynchronously ”  Kapatın.

Anlatacaklarım Bu Kadar Sorunuz Varsa , Sorun Yardımcı Olayım , Konumuzun Üzerine Ekleyelim.

 

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. merhaba…
  optimize edilmiş resim, JavaScript ve CSS kaynaklarını indirdim.Resim ve Js yolunu buldum ve sorunu çözdüm.Ancak,CSS dosyasını çözemedim.CSS dosyasını nasıl ekleriz yada değiştirebiliriz?
  Bilgi paylaşır mısınız?
  Teşekkürler

  1. Konudaki eklentilerin ardından google ile sıkıştırma kısmından faydalanarak resimlere uyguladığınız işlemleri uygulamanız gerekiyor , eğer css dosyası cıkmıyorsa zaten siteniz tarafından sıkıştırılmış demektir , teyit amaçlı site üzerindeki sıkıştırma eklentilerini kapatıp sitenin sunucu üzerindeki önbelleğini temizleyip google ile sıkıştırma kısmını yaparakta bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.