Teknoloji

Yandex Disk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Yandex disk nedir ya da yandex disk ne işe yarar konuları, bulut depolamanın popülerleşmesi ile birlikte merak konusu haline geldi. Rus merkezli bulut depolama hizmeti olan Yandex üzerinde kullanıcılar yandex giriş, yandex disk giriş ve yandex mail giriş gibi kayıt olma, giriş yapma yöntemlerini de araştırmakta. Bu içeriğimizde yandex disk nedir, nasıl kayıt olunur ve nasıl kullanılır konularına değineceğiz.

Yandex Disk Nedir?

Yandex Disk, bilgisayarlarınız ve mobil cihazlarınız üzerinden dosyalarınızı belirli bir depolama sınırına kadar ücretsiz olarak saklayabileceğiniz bir bulut depolama hizmetidir. Bu hizmet, Rusya’nın en büyük internet şirketleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Kullanıcılar, cihazlarındaki fazla dosyaları depolayabilir veya başkalarıyla paylaşmak istedikleri dosyaları bu bulut tabanlı sistem üzerine yükleyebilirler. Bu sayede, ömür boyu dosyalarını, fotoğraflarını ve videolarını güvenli bir şekilde saklayabilirler.

Yandex Disk, temelde bir depolama hizmeti olmasının yanı sıra başka amaçlar için de kullanılabilen çok yönlü bir platformdur. Bunların en yaygın kullanımı, dosyaları paylaşmak içindir. Kullanıcılar, paylaşmak istedikleri dosyayı öncelikle Yandex Disk’e yükleyebilir ve ardından dosya bağlantısını alarak bu bağlantıyı arkadaşlarına veya işbirliği yaptıkları kişilere gönderebilirler. Bu sayede dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde paylaşabilirler. Yandex disk ne işe yarar ve Yandex disk nedir konularına bu şekilde açıklık getirmiş olduk. Şimdi ise yandex disk nasıl kullanılır, giriş nasıl yapılır konularını ele alalım.

Yandex Disk Giriş Nasıl Yapılır?

Yandex diski dilerseniz cihazınıza uygulama olarak yükleyebilir, dilerseniz de internet sitesi olan www.yandex.com üzerinden kullanabilirsiniz. Yandex disk sahibi olmak için ilk olarak kayıt işlemlerini gerçekleştirmeniz ve hesap oluşturmanız gerekir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • İlk adım olarak tarayıcınızı kullanarak www.yandex.com adresine gidin.
 • Ana sayfada “Giriş Yap” veya “Hesap Oluştur” seçeneklerinden hesap oluştura tıklayın.
 • Yandex Disk giriş yap kayıt formunu doldurun. Bu form genellikle adınız, soyadınız, doğum tarihiniz ve iletişim bilgilerinizi içerir. Ayrıca, bir kullanıcı adı ve güçlü bir şifre seçmeniz de gerekir.
 • Yandex, hesabınızı güvenli hale getirmek için cep telefonu onayı sunabilir. Bir telefon numarası eklemeyi seçebilir veya bu adımı atlayabilirsiniz.
 • Son olarak girilen bilgilerin doğruluğunu onaylayın ve “Kaydol” veya benzeri bir butona tıklayarak hesap oluşturma işlemini tamamlayın.

Hesabınızı başarıyla oluşturduktan sonra, Yandex Disk giriş yapabilirsiniz. Bunun için kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapma seçeneği sunulacaktır. Mobil cihazlarınız için Yandex Disk uygulamasını indirmek isterseniz, uygulama mağazasından (App Store veya Google Play Store) Yandex Disk uygulamasını arayabilir ve isteğinize bağlı olarak indirebilirsiniz.

Yandex Disk Nasıl Kullanılır?

Yandex disk giriş adımlarını takip ettikten ve kendinize hesap açtıktan sonra kullanım adımlarına geçebiliriz. Yandex disk, temelinde diğer bulut depolama hizmetleri gibi basit ve hızlı kullanım arayüzü sunar. Yandex diske giriş yaptığınızda eğer karşınıza yandex mail çıkarsa pencerenin üst kısmından “Disk” seçeneğini seçebilirsiniz. Bunun yanında dilerseniz “disk.yandex.com.tr” adresine giriş yapabilirsiniz.

Yandex Disk’in ücretsiz sürümü kullanıcılarına 5 GB büyüklüğünde boş bir alan sunmaktadır. Eğer daha fazla depolama alanı istiyorsanız ek ücretler karşılığında bunu sağlayabilirsiniz. Güncel kura göre;

 • 200 GB depolama aylık 2.49$, yıllık 29.04$
 • 1 TB depolama aylık 4.99$, yıllık 29.04$
 • 3 TB depolama aylık 9.99$, yıllık 72$

Şeklinde fiyat planına sahiptir. Bu planların yanı sıra ekstra depolama alanı satın almak istiyorsanız yandex ile iletişime geçebilirsiniz. Böylece sadece sizlere özel, kampanyalı bulut depolama alanı alabilirsiniz. Kullanım ve depolama için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • disk.yandex.com ana sayfasına gelin.
 • Sol kısımda yer alan “Oluştur” butonunun hemen üstündeki sarı renkli “Yükle” butonuna tıklayın.
 • Ardından yandex diskinize yüklemek istediğiniz dosya veya dosyaları seçin.
 • Karşınıza “Nereye Yüklensin” adında bir kutucuk çıkacaktır. Burada yandex diskiniz içerisinde yer alan klasörlerden birini seçin ve yükle seçeneğine tıklayın.

Bu sayede yandex disk dosya yükleme işlemini gerçekleştirebilir, dosyalarınızı kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Yandex Klasör Nasıl Oluşturulur?

Yandex disk giriş yaptığınızda ve dosya yüklemek istediğinizde Yandex, yüklemek istediğiniz dosyayı diskiniz içerisinde nereye yerleştirmek istediğinizi sorar. Dosyalarınızın daha düzenli bir görünüme sahip olması için bu işlem oldukça önemlidir. Peki yandex klasör nasıl oluşturulur?

 • İlk olarak disk.yandex.com ana sayfasına girin.
 • Sol kısımda yer alan “Oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • “Klasör” ve “Albüm” seçenekleri ile karşılaşacaksınız. Bunlar arasından “Klasör”ü seçin.
 • Klasörünüzün amacına uygun bir isim oluşturun ve “Oluştur” seçeneğine tıklayın.

Eğer hali hazırda başka klasörlere de sahipseniz, oluşturduğunuz klasörü bu klasörler içerisinde bir yere de koyabilirsiniz.

Yandex Mail Giriş

Yandex mail giriş, cep telefon numaranız olmadan da kaydolabileceğiniz farklı bir yöntemdir. Ancak bu durumda kullanıcıların kimlik doğrulama süreçlerini güvenli hale getirmek ve sahte e-posta adresleri üzerinden spam hesapların oluşturulmasını engellemek amacıyla genellikle Gmail veya Outlook gibi resmi ve doğrulanabilir e-posta sağlayıcılarına sahip olmalarını gerektirebilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.