Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

Yaz Sıcaklarında Etkili PC Soğutma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Neden Isınır?


Yaz sıcaklarında pc soğutma ihtiyacı diğer mevsimlere göre iki üç kat artıyor.  Özellikle bilgisayarı uç sınırlarda kullananların derdi bu aylarda daha büyük oluyor. Bilgisayara aşırı yük bindiren yazılımlar kullanmıyorsanız yaz sıcaklarında pc soğutma işlemi sizin için daha kolay olacaktır.

Bilgisayar Neden Isınır?

Bilgisayarın ısınmasının tek sebebi aşırı yük bindiren programlar değildir. Diğer sebepleri aşağıda sıraladık, sebepleri öğrendikten sonra etkili pc soğutma çözümlerini uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Ortamda hava akışının olmaması
  • Ortamın aşırı sıcak olması
  • Bilgisayara yakın yüksek ısı yayan cihazların bulunması
  • Temizliğin ve gerekli bakımların yapılmaması
  • Fan yetersizliği
  • Kulaktan duyma yanlış yöntemlerin uygulanması
  • Overclock yapılması

Aşırı Sıcak Havalarda PC Soğutma Yöntemleri

Bilgisayar kasa içi sıcaklığı ve donanım bileşenlerinin sıcaklığının artmasının yukarıda bahsettiğimiz gibi birden fazla sebebi bulunmaktadır.

1- Bulunduğunuz Ortamı Havalandırın / Soğutun

Bulunduğumuz ortamın sıcaklığı kullandığımız elektronik cihazları etkilemektedir. Akıllı telefon bataryaları aşırı sıcak ve soğukta nasıl olumsuz etkileniyorsa, bilgisayarlarımızda aşırı sıcaktan aynı şekilde etkilenmektedir. PC soğutma sorununda çözüme temelden başlamak ve en verimli sonucu alabilmek için bulunduğunuz ortamın ısısını en uygun seviyeye getirin. Bunun için klima kullanabilir, odanın pencerelerini ve kapısını açabilirsiniz.

2- Bilgisayar Kasasında Hava Akışını Sağlayın

Kasa içindeki yüksek ısı tahliye edilemediğinde bilgisayar bileşenlerinde ısınma meydana gelir. Bu ısınma belli bir süre sonra donanımlara zarar verecek hale gelebilir. Kasa içinde hava akışını sağlayabilmek için fanların doğru konumlandığından ve doğru yönde çalıştığından emin olun. Yeni nesil bilgisayarlarda kasanın ön tarafından soğuk havanın girmesi, arka ve üst kısımdaki fanlardan sıcak havanın tahliye edilmesi gerekir. Elinizi fanın önüne getirerek havayı hissedebilir veya fanın üzerindeki ibarelere bakarak fan yönünü tespit edebilirsiniz.

Bilgisayar soğutma işlemi için kasa içindeki kablolarında kalabalık yapmaması gerekir. Kasa içindeki kablolar dağınık olduğunda ve önemli bileşenlerin üzerini kaplayarak hava akışını engellediğinde ısınma sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle profesyonellerden yardım alarak kasa içindeki kablo düzenini sağlayın.

Eğer laptop kullanıyorsanız kasa içerisindeki düzene müdahale etme şansını pek yok. Üretici firma hatalı bir üretim yapıp, ısınmaya sebep olan bir tasarım ortaya koyduysa yapabileceğiniz tek şey cihaz değişikliğine gitmek olur.

3- Kasa İçi Temizliğini Düzenli Olarak Yapın

Kasa içi temizliği masaüstü bilgisayar kullanıcıları için keyifli bir uğraş olabilir ve kolaylıkla bu işlem yapılabilir. Ancak laptop kullanıcıları kasa içi temizliği yapma konusunda fazlasıyla sorun yaşayabilirler. Akıllı telefonların iç temizliği zor olduğu gibi laptoplarda da durum hemen hemen aynıdır. Çünkü bileşenler son derece küçük ve hasar görmeye müsait yapıdadır. Laptop kullanıcılarının kasa içi temizliğini bir profesyonele yaptırmalarını öneririz.

Masaüstü bilgisayar kullanıcıları da kasa kapağını açtıktan sonra hava üfleyen bir makine ile balkon gibi bir dış ortamda kasa içindeki tozları dışarıya atmalılar. Ardından çıkmayan sertleşmiş tozları da peçete yardımıyla alabilirler. Çıkmıyorsa temizleme solüsyonu edinebilir ve bu tozları rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Kasa içi temizliğinden sonra pc soğutma işlemi büyük ölçüde gerçekleşmektedir.

Kasa içi temizliği mümkünse 3 ayda bir, olmuyorsa 6 ayda bir o da olmuyorsa en azından senede bir yapılmalıdır.

4- Termal Macun Değişikliği Yapın

Yaz aylarında bilgisayarınızda yüksek ısı kaynaklı performans düşüklüğü yaşıyorsanız bunun sebebi işlemcinizin yeterince soğutulmaması olabilir. İşlemcinin kolay soğuması için termal macun önemli bir konuma sahiptir. İşlemcinize termal macun uygulamayalı çok olduysa bir uzman yardımıyla bu işlemi uygulayın. Öğrendikten sonra sizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

5- PC Soğutma İçin Kasa Kapağını Açmayın

Bazı sözde bilgisayar uzmanları genel kullanıcılara her türlü bilgisayar sorunu hakkında gereksiz ve yanlış bilgiler verebiliyorlar. Bilgisayar ısınma sorunu ortadan kalkması için verilen tavsiyelerden birisi de kasa kapağının açık tutulmasıdır. Bu yöntem kasa içindeki hava akışını tamamen bozacağı için bileşenler yeterince soğutulamaz. Hatta kasa içine daha fazla toz girmesine sebep olacağı için yüksek ısı daha da artacaktır. Önemli bir sebep yoksa kasa kapağını daima kapalı tutun.

6- Bilgisayarınızı Farklı Bir Ortama Taşıyın

Bilgisayar kasanız cam kenarında direkt güneş ışığına maruz kalıyorsa veya ısı yayan bir cihazın yanında bulunuyorsa kasayı taşıyın. Örneğin masanız cam kenarında ise ve masayı taşıma imkanınız yoksa kasayı cam tarafına değil, masanın diğer tarafına konumlandırın. Laptop kullanıyorsanız taşıma probleminiz zaten yok demektir.

7- Etkili PC Soğutma İçin Fan Sayısını Arttırın

Özellikle eski nesil kasalarda fan sayısı yetersizdir. Bunun sebebi o dönemlerde bilgisayarların günümüzdeki kadar ağır yük altına girmiyor olmasıdır. Ağır yük altına girmeyen bilgisayar genellikle ısı sorununa neden olmaz. Yani tarayıcıda gezinirken veya ofis yazılımlarında işinizi yaparken bilgisayarın ısındığına şahit olmanız zordur. Genellikle 3D modelleme, video edit vb. yazılımlar bu tarz sorunları açığa çıkarır.

Fan sayısını arttırmak için kasanızda uygun şartlar sağlanmışsa bu fırsatı kaçırmadan hemen bir fan edinin. Eğer böyle bir imkanınız yoksa yeni bir kasaya geçiş yapmanız gerekir. Laptop kullanıcısı iseniz laptop soğutma için harici laptop soğutucu fanlardan edinmeniz gerekiyor. Bu fanların kaliteli olanları laptopun ısınmasını belli bir noktaya kadar önleyebilmektedir.

8- Overclock İşleminden Uzak Durun

Overclock işlemi bilgisayar bileşenlerini tam kapasite kullanmak anlamına gelir. Elektronik cihazlar ve bileşenler ne kadar fazla enerji harcarlarsa o kadar fazla ısı açığa çıkar. PC soğutma konusunu kafaya takanların bu işlemden uzak durmaları gerekiyor. Overclock işlemi ciddi bir elektrik tüketimini de beraberinde getirdiği için bu işlemden uzak durmanızı öneririz. Çok gerekli olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım alarak dengeli hız aşırtma yapmanız daha iyi olacaktır.

9- Güç Kaynağı Fanının Çalıştığından Emin Olun

Bilgisayarınızdaki önemli parçalardan birisi de Power Supply’dır. Bu parçanın üzerindeki fan kasa içindeki sıcak havayı dışarıya tahliye eder. Bilgisayarınızdaki fanların yetersiz çalışması durumunda bu fan sayesinde bir noktaya kadar sisteminizi kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki fanlar çalışsa bile, güç kaynağındaki fanın çalışmaması dezavantaj sayılmaktadır. PC soğutma konusunda en verimli sonucu almak istiyorsanız güç kaynağının üzerindeki fanı kontrol edin.

Fan sorunsuz çalışıyorsa yeterince temiz olduğundan emin olun. Eğer toz kaplamışsa fanı dışarıdan peçete yardımıyla ve süpürge yardımıyla temizleyebilirsiniz. Daha profesyonel temizlik için bir uzmandan destek alın. Çünkü bu bileşenin temizlenmesi esnasında elektrik çarpması yaşanabilmektedir.

10- Sıvı Soğutma Sistemine Geçiş Yapın

Sıvı soğutma sistemi hava soğutmaya göre daha avantajlıdır. Ayrıca daha düşük fan gücüne ihtiyaç duyulduğu için sessiz çalışmaktadır. Sıvı soğutma sisteminin uygulanması için mevcut kasanınızı değiştirmeniz gerekebilir. Laptoplarda da sıvı soğutma sisteminin uygulandığına rastlayabilirsiniz. Bazı uzman kullanıcılar sıvı soğutmanın laptop için riskli olduğunu söylemekte. Laptoplar mobil cihazlar olduğundan sıvının dışarı taşması durumunda tüm cihazın kullanılamaz hale gelmesi söz konusu olabilir.

Sıcak yaz günlerinde etkili pc soğutma için 10 ayrı tavsiyede bulunduk. Bu tavsiyelerin işe yaramaması halinde bilgisayar donanımınızı yükseltmenizi öneririz. Çünkü çalıştırdığınız yazılımlar donanımınızı zorladığı sürece ısı sorununu çözmeniz çok zor olacaktır. Yüksek kapasiteli bilgisayarlar daha fazla soğutmaya ihtiyaç duysa da, yüksek kapasiteli bilgisayarları ciddi sıcaklıklara getirmek için yük bindiren yazılımların sayısının artması gerekir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.