Gündem HaberleriHaberler

Yeni Askerlik Sistemi Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi Mi? Erken Terhis Ne Zaman Olacak?

Erken Terhis ve Yeni Askerlik Sistemine İlişkin Gelişmeler


Uzun süredir gündemde olan yeni askerlik sistemi için düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda 335 oyla kabul edildi. Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Askerlik Kanununu onayladığı haberini verdi. Yeni askerlik sistemi kabul edildiğinden herkes şu anda erken terhis haberlerini de merak ediyor? Kimler erken terhisten yararlanabilecek?

Erken Terhis ve Yeni Askerlik Sistemine İlişkin Gelişmeler

Pek çok değişikliği de yol açan yeni askerlik düzenlemesi TBMM Genel Kurulu’nda oy çokluğu ile yasalaştı. Hizmet süresi er ve erbaşlar için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacağı haberi verildi. Bu düzenleme ile beraber akıllara erken terhis soruları da geliyor. Erken terhisten kimlerin faydalanacağı ve buna benzer sorular Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik’in Twitter hesabından açıklandı.

Yeni askerlik sisteminde 20 yaşını doldurmuş ve 31 bin TL ödeyen bedelli askerlik yapma şansına sahip olacak. Bedelli askerliğe hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitiminin ardından terhis olabilecek.

Yeni sistemde “yedek astsubay” olacak. Yedek astsubay adaylarından öğrenimini tamamlayanlar yedek astsubay olarak görev yapabilecekler. Ayrıca yeni düzenlemeye göre yoklama kaçakları, saklılar, bakayalar, geç iltihak bakayalara kaçak kaldıkları gün sayısınca idari para cezası uygulanacak.

Bedelli askerlik için yaş sınırları lise öğrencileri için 22,fakülte ve yüksekokul öğrencileri için de 28 yaş olarak belirlendi. Lise mezunlarının askerlikleri 3 yıl, mesleki ve teknik lise mezunlarının 6 yıl fakülte ve yüksekokul mezunlarının da 2 yıl askerliği ertelenebilecek. Dört yıldan daha uzun süre eğitim alanlara 2 yıl, yüksek lisansı tamamlayanlara da 1 yıl daha erteleme hakkı tanınacak.

Ephesus

Next Station İs Basmane

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.