AndroidMobil Alemi

Yeni MIUI 14 Güncellemesi! Tüm uygulamalara 120Hertz Desteği Geliyor


Yeni MIUI 14 Güncellemesi dikkat çeken güncellemeler arasında yer alıyor. Öyle ki, gelecek olan yeni MIUI güncellemesi ile birlikte MI cihazlarda yüklü olan her uygulamanın 120 Hertz değerinde çalışabilmesi sağlanabilecek.

Şuan için Android 13 tabanında çalışacak olan MIUI 14, gelişen teknolojiyi yakalamak adına yeni bir güncelleme alıyor. Söz konusu güncelleme, telefonlarınızın desteklediği değerler dahil olmak üzere 120 Hertz ekran değerine kadar yenileme hızı sunabiliyor.

Özellikle, son dönemlerde çıkan 90 Hertz, 120 Hertz gibi ekran yenileme hızlarına sahip olan telefonlar, bünyesinde barındırdıkları uygulamaların hertz değerini desteklememesi nedeni ile takılmalara maruz kalıyordu. Çinli geliştirici Xiaomi, yeni MIUI 14 güncellemesi ile söz konusu sorunun önüne geçecek olan ilk adımları atmaya başladı bile.

Desteklemeyen Uygulamaları 120 Hertz Değerine Çıkartacak Olan Güncelleme

Çin sürümü olarak da karşımıza çıkan yeni MIUI 14 Güncellemesi, içerisinde dikkat çeken bir özellik ile karşımıza çıkmış durumda. Özellikle, 60 Hertz değerinden daha yüksek yenileme hızlarına sahip olan bir Xiaomi telefona sahipseniz;

 • Ayarlar,
 • Ekran yenileme hızları.

Seçeneğinden, ekran tazeleme hızlarını değiştirebildiğiniz bir sayfaya erişebiliyordunuz. Söz konusu Yeni MIUI14 Güncellemesi ardından bu menüye bir de;

 • Yüksek yenileme hızını kullanacak uygulamalar.

Seçeneği de eklenmiş durumda. Şimdilik V14.0.10.0.TLECNXM kodlu güncelleme sürümünde karşımıza çıkan bu özellik. Geliştirme ve test aşamalarından sonra Global olan MIUI sürümlerine de getirilecektir. Geçtiğimiz dönemlerde gelen özellikler de bu şekilde; Önce Çin sürümü güncellemesine daha sonra Global güncellemesine gelerek kullanıcıların kullanımına sunulmuştu.

120 Hertz değerine kavuşacak olan uygulamalar Pil tasarrufu seçenekleri gibi seçeneklerde otomatik olarak eski versiyonlarına dönerek, daha düşük ekran kullanım oranı sağlayarak pillerin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak. Tüm bunların yanı sıra, uygulamalar statik olarak değişebilme özellikleri ile birlikte;

Duruma göre 120 Hertz değerinden daha düşük değerlerde çalışarak pil kullanım oranında tasarruf sağlayacak olan MIUI 14, daha uzun süreli kullanımları hedefliyor.

MIUI 14 Güncellemesi Hangi Telefonlara Gelecek? Xiaomi Güncellemesi Alacak Olan Telefonlar Belli Mi?

Yeni MIUI 14 Güncellemesi ile birlikte 120 Hertz değerine çıkacak olan uygulamalardan haberdar olmuştuk. Peki, MIUI 14 güncellemesini hangi telefonlar alacak?

Öncelikle, gelecek olan yeni MIUI güncellemesini yeni nesil olan ve çıkış tarihi yeni olan pek çok Xiaomi cihaz alacak. Bunlar dışında alması henüz kesinleşmemiş olsa da muhtemel olan birkaç Xiaomi cihaz da dikkat çekenler arasında yer alıyor;

 • Xiaomi 13, 13 Ultra, 13 Pro, 13 Lite Modelleri
 • Xiaomi 12, 12 Pro, 12X, 12S Ultra, 12S, 12S Pro, 12 Pro DE, 12 Lite, 12T Pro, 12T, Modelleri.
 • Xiaomi 11T, 11T Pro, 11 Lite ve 11 Lite 5G, 11LE modelleri.
 • Xiaomi Mİ 10, 10 Pro, 10 Lite Zoom, 10 Ultra, 10T Lite, 10T Pro Modelleri.

Bu modeller dışında NOTE serisi olarak bilinen serilerden de Note 11 Modelleri ile Note 12S Modellerine kadar olan tüm sürümlerin güncelleme alması bekleniyor.

MIUI Gidiyor Yerine miOS Mu Geliyor?

Yeni MIUI 14 Güncellemesi haberleri ardından çıkan birkaç dikkat çekici haber arasında. MIUI 14 sürümünün son MIUI sürümü olacağı. Bu aşamadan sonra artık miOS olarak da karşımıza çıkacak olan bir sürüme geçileceği haberleri. Xiaomi OS bölümünde yepyeni bir güncelleme beklendiğinin habercisi olmuş durumda.

Xiaomi, yeni miOS güncellemesinde eski MIUI sürümlerinden yeni bir ara yüz güncellemesi kullanacak gibi gözüküyor. Her ne kadar söz konusu haberler Ekim ayının sonlarını işaret ediyor olsa da Xiaomi, miOS için aldığı alan adı için koruma sertifikası olarak da bilinen SSL sertifikasını bile almamış durumda.

miOS sürümünün yayınlanması ile birlikte Xiaomi artık cihazlarında;

 • Daha gelişmiş bir ara yüz,
 • Daha yüksek performanslı içerikler,
 • Ekran tazeleme hızlarına uygun olan uygulamalar,
 • Android sürümlerinin getirdiği sorunlu yazılımın daha kolay ve etkili çözülebileceği bir ortam.

Gibi etkenler sunabilecek. Ancak, söz konusu OS güncellemesi ilk başlarda ilerideki güncellemelerin daha iyi olabilmesi için atılabilecek minik adımlara izin verecek gibi gözüküyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.