Film&Dizi

Yeni Netflix Dizisi: The Witcher

Bu inceleme hafif spoiler içeriyor.


The Witcher kahramanı Geralt (Henry Cavill) hakkında bilmeniz gereken hemen hemen her şeyi ilk bölüme birkaç dakika içinde öğrenirsiniz. Bazı yararlı süper güçlere sahip kiralık bir canavar avcısı olan titiz cadı, ilk kez bir bataklıkta görülür, neredeyse dev bir örümcek canavarı tarafından öldürülür, dövülür ve neredeyse boğulur. Bir sonraki sahnede, Geralt bir sonraki görevi hakkında bilgi almak için yerel bir pub’a gider, sadece doğaüstü doğasından korkan köylülerden alay ve küçümseme geçirir. Nihayetinde, çok hızlı bir şekilde romantik bir ortak olan yararlı bir genç kadın sayesinde bir bar kavgasından kurtulur.

 

Netflix uyarlaması gizemli kahramanı mükemmel bir şekilde yakalar. Ondan nefret eden bir dünyada hayatta kalmak için mücadele ediyor, inatla onu tehlikeli durumlara zorlayan ahlaki bir koda bağlı kalıyor. Boğuk ve alaycı, her zaman bir kavga için aşağı, imkansız büyüleyici ve genellikle karşı konulmaz. Kitap ve video oyunu formunda iyi çalışan bir öncül ve şimdi Netflix‘teki en iyi dizilerden biri.

 

Bu inceleme hafif spoiler içeriyor.

 The Witcher, Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski‘nin bir dizi video oyunu sayesinde yeni bir küresel popülerliğe ulaşan bir dizi fantastik romanı temel alıyor. 2015’in The Witcher 3: Wild Hunt, özellikle franchise’ı gişe rekorları kıran durumuna itti. Her iterasyon, büyücü olarak bilinen eski ve azalan canavar avcılarının bir parçası olan Geralt’ı takip eder. Genç yaşlardan daha güçlü ve daha hızlı olmak için mutasyona uğruyorlar ve süreç aynı zamanda onlara sınırlı büyülü yetenekler ve uzun ömürler sağlıyor. Geralt, belada olan bir kasabaya girip kaçınılmaz büyülü canavarı öldüren, maaşını toplayan ve devam eden silahşördür.

Bu şekilde, The Witcher, Game of Thrones gibi bariz çağdaşlar da dahil olmak üzere çoğu fantezi hikayesinden farklıdır. Geniş bir epik masalın unsurlarına sahiptir – bol miktarda politik işleme ve birçok savaşan krallık da dahil olmak üzere – ancak en iyi ihtimalle, Witcher, Geralt’ın tehlikeli büyülü yaratıkları araştırması ve kaçınılmaz olarak daha büyük komplolara çekilmesi ile fantastik bir dedektif serisi gibidir…

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Merak ettiğim bir dizi, bu aralar sık sık karşıma çıkıyor. İzlemeye başlayacağım. Öneri için teşekkürler..

  2. Etkileyici bir fragman, etkileyici bir yorum. Kesinlikle izlek istediğim bir kurgu olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.