Bilgisayar Genel

Yenilenmiş Ürün Ne Demek? Yenilenmiş Bilgisayar, Telefon, Tablet Alınır Mı? Yenilenmiş Ürün Yasası

Yenilenmiş Ürünler Alınır Mı? Yenilenmiş Ürün Almanın Avantajları Nelerdir?


Yenilenmiş ürün yasasını daha önce duymuş muydunuz? Geçtiğimiz günlerde Resmî gazetede yayınlanan yeni yasa ile birlikte. Artık bazı ürünlere Yenilenmiş olarak tekrar satış imkânı bulunacak.

Yenilenmiş ürün ne demek? Yenilenmiş bilgisayar, telefon, tablet ve başka teknolojik cihazlar alınır mı? Yenilenmiş cihazlar neden normalden daha ucuz?

Yenilenmiş cihazlar, daha önce kullanılmış ve bir nedenden dolayı artık kullanılamayan cihazların tamir edilerek tekrar piyasaya sunulmasıdır. Yenilenmiş cihaz yasası ile artık daha kolay yapılacak olan ve satışı mümkün hale gelen bu teknik. Daha ucuza teknolojik ürünler almanıza imkân sağlıyor.

Sadece fiyat konusunda değil, yenilenen cihazlar sayesinde geri dönüşüm için de büyük adımlar atılıyor. Kullanıma engel olmayacak şekilde tamir edilen, sıfır parçalar ile onarılan cihazlar tekrar kullanıma açılıyor ve satışa sunuluyor.

Yenilenmiş Ürünler Alınır Mı? Yenilenmiş Ürün Almanın Avantajları Nelerdir?

Hali hazırda bulunan Yenilenmiş ürünler satışı, geçtiğimiz günlerde Resmî gazetede yayınlanan bir sayfa ile daha da yaygın bir hale getirildi.

Teknolojik ürünler başta olmak üzere pek çok ürüne yenileme imkânı sunan yeni kanun, ürünlerin yeniden hayata döndürülerek sıfır fiyatından daha ucuza satılmasına olanak tanıyor. Her ne kadar ürünler sıfır parçalar ile yenileniyor olsa da pek çok kullanıcı “Yenilenmiş ürünler alınır mı” sorularını sormaktan kendini alamıyor.

Yenilenmiş ürünlerin avantajları konusunda da pek çok kafa karışıklığı bulunuyor. Peki, Yenilenmiş ürün almanın avantajları nelerdir?

  • Sıfır fiyatından daha ucuza ürünlere erişmek.
  • Geri dönüşüme katkı sağlayabilmek.
  • Her bütçe için uygun cihaz ve ürün bulabilmek.
  • Eski cihazlarınızı yenilenmesi için vererek gelir elde edebilmek.

Yenilenmiş cihazlar her ne kadar sadece alıcı taraf için avantaj sağlıyor gibi gözükse de durum böyle değil. Yenilenmiş ürünlere destek olabilmek için. Eski ürünlerinizi belirli bir fiyattan yenileme şirketlerine satabilirsiniz.

Yenilenecek olan ürünler için net bir fiyat olmasa da ufak bir araştırma ile yenileme firmalarına ulaşarak onlara eski ürünlerinizi gönderebilir. Biçtikleri değerde ücret alabilirsiniz.

Yenilenmiş Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yenilenmiş ürün alırken normal ürünlerden ek olarak dikkat etmeniz gereken bazı durumlar olabilir. Söz konusu durumlar, aldığınız ürünleri uzun süreli şekilde kullanabilmeniz için oldukça önemli.

Her ne kadar yenilenmiş ürünler olsalar da bazı sorunlar hâlen devam ediyor olabilir. Bu nedenle, kutu içeriği ve garanti de dahil olmak üzere pek çok detaya dikkat etmelisiniz.

Yenilemiş Ürünlerde Garanti

Sadece yenilenmiş ürünlerde değil, sıfır ürünlerde de garanti sanıldığından çok daha önemlidir. Bu nedenle, yenilenmiş ürünlerde garanti desteğinin olup olmadığını sormalı ve bundan emin olmalısınız. Her ne kadar tüm sorunları çözülmüş şekilde yenilenmiş olsalar da kimi satıcı tarafından garanti sağlanamıyor.

Yenilenmiş ürünleri alırken, garanti desteğinin olup olmadığını göz önünde bulundurmaktan, garanti kapsamının neleri kapsadığını sormaktan çekinmeyin.

 Yenilenmiş Ürünlerde Kutu İçeriği Nasıl Olur?

Yenilenmiş ürünlerde kutu içeriği nedir? Kutu içeriği nasıl olur? Yenilenmiş ürünlerde her ne kadar cihaz veya ürün tam olarak yenilenmiş olsa da kutu içeriği konusunda aynı garanti sunulamıyor.

Hal böyle olunca, kutu içeriğinde daha düşük bütçeli ürünler görmek veya hiç kutu görmemek mümkün durumda oluyor. Ancak, kutu takıntısı olan kullanıcılar için Yenilenmiş ürünler çok da önerilmemekte.

Yenilenmiş ürün alan kullanıcıların kutu içeriğinden çıkan ürünleri değil orijinal olan veya orijinale en yakın ürünleri kullanması önerilmekte. Yenilenmiş bir telefon alacaksanız, kutu içeriğinden gelen ürünlerden değil de orijinaline yakın yeni ürünler almanız önerilmekte.

Yenilenmiş ürünlerde kutu içeriğinde olmayan bazı şeyler;

  • Şarj aletleri.
  • Ürünlere göre değişiklik gösteren bazı eklentiler (Kulaklık, kılıflar v.b.)
  • Kullanım kılavuzları.
  • Bazı durumlarda kutunun kendisi.

Kutunun kendisinin olmadığı durumlarda geçici olarak ürünün size ulaşabilmesi için alakasız bir kutu kullanılabilir. Bu, ürünün sorunlu olduğu anlamına gelmemekte. Geri dönüşüm amacı ile eski kutular değerlendirilmekte.

Ürünler Ne Kadar Yenilenmiş Durumda?

Yenilenmiş ürün alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında belki de en önemlisi ürünlerin ne durumdan yenilendiğidir. Her ne kadar batarya değişimleri, cihazların sıfırlanması yenilenmiş ürün gibi sayılmasına neden oluyor olsa da bunlar tek başına yeterli değildir.

Ürünleri almadan önce profesyonel bir firma ile çalıştığınızdan emin olmalısınız. Yenilenen ürünlerde Ekran, kasa, batarya, yenilenen yazılım gibi detaylar oldukça önemlidir.

Yenilendiği iddia edilen bazı parçaların yenilenmemiş olabilme ihtimalini de göz önünde bulundurarak yenilenmiş ürün alacağınız firmanın yorumlarına oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ürün kondisyonunu direkt olarak etkileyecek olan yenilenme oranları, iyi yenilenmemiş cihazlarda ve ürünlerde düşük olacaktır. Teknolojik yenilenmiş ürünler satın alacaksanız kullanıcı yorumlarından yola çıkarak firma için bir güven kazanmanızda önem bulunuyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.