Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

2021’de Çevrimiçi Ortamda Nasıl Anonim Kalınır?

Çevrimiçi ortamda anonim kalmanın bazı yöntemleri

Ya size mahremiyetinizin sandığınızdan daha fazla risk altında olduğunu söylersek ne düşünürdünüz? Çevrimiçi olduğunuzda, kişisel bilgilerinizi isteyerek veya istemeyerek her an ilgili taraflara ifşa ediyorsunuz. Yüksek iletişim çağı sayısız fayda sağlarken, çevrimiçi bilgisayar korsanlarının ve kuruluşların nerede olduğunuzu sürekli olarak takip etmesini de kolaylaştırdı.

İnterneti nereden ve nasıl kullandığınız önemli değildir; bu kuruluşlar her zaman gizli verilerinizi alabilirler. Neyse ki, bu sorunu aşmanın birkaç yolu var: Anonim olarak internette gezinmek!

İnternet Sanıldığından Daha Fazla Riskli!
Onların (bilgisayar korsanları, hükümetler, İSS’ler, şirketler, reklamcılar, vb.) tek istedikleri, kendi amaçları için verilerinize el koymaktır. Bunu, tercihlerinizi, iletişim ayrıntılarınızı, ziyaret ettiğiniz siteleri, kullandığınız uygulamaları vb. takip ederek yaparlar.
Bu varlıklar kapsanan tüm temellere sahip. Sizi her an, her yerden takip edebilirler. Durumun son yıllarda daha da kötüye gittiği aşikâr. Öyle ki verilerinizin geleceği daha da karanlık görünüyor. Bu nedenle, dikkat etmenizin ve çevrimiçi ortamda kendinizi korumanın tam zamanı.

İnterneti Nasıl Kullanmalısınız?
Şimdi ne yapabiliriz? İnterneti veya herhangi bir internete bağlanabilen bir teknoloji cihazını kullanmaktan vazgeçilmeli miyiz? Tabi ki bu bir çözüm önerisi olamaz, çünkü internet günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Bunu yapmak yerine kendinizi gizli tutmak interneti kullanmanın en güvenilir yoludur.

Kimliğinizi, İnternet trafiğinizi ve konumunuzu gizleyebilirsiniz. Tüm bilmeniz gereken, nasıl olacağıdır. Anonim olarak gezinmek, her hareketinizin izlenmesinden korkmadan İnternet’i kullanmanın en iyi yoludur!

Peki, kendinizi çevrimiçi olarak nasıl anonimleştirebilirsiniz?

Şimdi, kesinlikle merak ediyor olabilirsiniz, “İnternette nasıl anonim olabilirim?” İnternette anonim kalmanın birçok yolu vardır. En sevdiğiniz çevrimiçi programlara erişirken ve istediğiniz ürün ve hizmetleri satın alırken çevrimiçi olarak anonimliğin keyfini çıkarabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Çevrimiçi ortamda anonim kalmanın bazı yöntemleri

Proxy Sunucu Kullanın
Proxy sunucuları olarak da adlandırılan proxy’ler gerçek IP adresinizi ve konumunuzu gizler. Bu nedenle, internette gizli kalmak ve çevrimiçi zamanınızın tadını çıkarmak için bunları kullanabilirsiniz. Kullanılabilir birçok proxy sunucusu vardır, ancak Hidester gibi proxy sunucuları, Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Google Chrome vb. dahil tüm web tarayıcılarını destekler. Yine de kalıcı bir çözüm olarak kullanılamazlar. Ancak çevrimiçi anonim olmak adına ilk adımı gerçekleştirmek açısından proxy sunucuları önemlidir.

Tor & Brave Gibi Tarayıcılar Kullanın

Tor Tarayıcı veya Brave Tarayıcı kullanıyorsanız, yeterince şanslı olduğunuzu bilmelisiniz. Bunun gibi özel tarayıcılar internet kullanıcılarının boş zamanlarında internette gezinirken anonim kalmalarına yardımcı olmak için karmaşık bir şifreleme yöntemi kullanır.
Bu özel tarayıcıyla, siber bilgisayar korsanlarının ve çevrimiçi zorbaların kötü araçlarına karşı güvende ve sağlam kalırken, coğrafi olarak kısıtlanmış en sevdiğiniz içeriğe çevrimiçi olarak erişebilirsiniz.

DuckDuckGo kullanın

Basit bir çevrimiçi arama yaparken bile izlenebilirsiniz. Elbette bunun basit bir çözümü de var. DuckDuckGo gibi özel bir arama motoru kullanarak aramalarınızı tamamen gizli tutabilirsiniz. Bu arama motorunu kullandığınızda, tüm çevrimiçi etkinlikleriniz güvende kalır ve hiç kimse çevrimiçi olarak ne aradığınızı öğrenemez.

Bunun sebebi ise DuckDuckGo’nun ne göz atma geçmişinizi tutması ne de bilgilerinizi başkalarına satmamasıdır, dolayısıyla bilgisayar korsanlarının veya diğer izleyici kurumlarının çevrimiçi tarama alışkanlıklarınızı takip etmesi oldukça zorlu bir hal alır.

Anonim bir VPN kullanın

Sanal özel ağ (VPN), çevrimiçi varlığınızı anonimleştirmeye büyük katkı sağlayacaktır. Yalnızca kişisel ve özel verilerinizi şifrelemekle kalmayacak, aynı zamanda dünyanın herhangi bir köşesinden engellenen içeriğe erişmenize de yardımcı olacaktır. VPN, ayrıca engellenen web içeriklerine de erişmenize yardımcı olmak için güçlü güvenlik protokolleriyle birlikte gelişmiş 256 bit AES şifreleme yöntemi kullanır.

En iyi anonim VPN’e bağlandıktan sonra, herhangi bir hacker veya üçüncü taraf kuruluş tarafından görülmeden internette istediğinizi yapma özgürlüğünü yaşarsınız. Gerçekten özel ve anonim bir gezinme deneyiminin tadını çıkarmak istiyorsanız, güvenilir bir VPN hizmetine kaydolmalısınız. OpenVPN gibi ücretsiz servisleri kullanabileceğiniz gibi her zaman küresel sunucu ağına ve büyük bir IP havuzuna sahip bir VPN sağlayıcısı seçmeye özen gösterin

Dahası, çevrimiçi anonimliğinizi büyük ölçüde artırdıklarından, kill switch, WebRTC sızıntı koruması, bölünmüş tünelleme, DNS sızıntı koruması, reklam engelleme gibi özelliklere sahip olmak her zaman sizi avantajlı bir konuma getirecektir. Piyasada aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda VPN hizmeti var, bu yüzden birini seçmeden önce durum tespiti yapmanızda fayda var.

Güvenlik Duvarı kullanın
Yerleşik bir güvenlik duvarına sahip bir yönlendirici, sisteminizin kaynaklarını bilgisayar korsanlarının kötülüklerine karşı koruyan bir güvenlik duvarıyla ek bir güvenlik katmanı görevi görür. Bir yönlendirici, varsayılan olarak Ağ Adresi Çevirisi (NAT) güvenlik duvarını kullanır ve sisteminize her türlü hack saldırısına karşı bir kamuflaj sağlar. Bir NAT güvenlik duvarı mevcut olduğunda, sisteminiz yalnızca sisteminizin parçası olduğu belirli sistemler ağı tarafından görülebilir.

2021 yılında çevrimiçi anonim kalmak insan hakları kadar üzerinde durulması gereken önemli bir konu haline geldi. İnternet üzerinden anonimliğinizi geliştirmenin bazı önemli yollarını öğrenmiş olduk. Şimdi, internette anonim kalmaya ilişkin bu önerileri uygulama sırası sizde, böylece internetteki faaliyetlerinize gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.