Bilgisayar Genel

Youtube Premium Nedir? Avantajları Nelerdir?

Her gün milyarlarca insanın defalarca ziyaret ettiği video izleme platformu Youtube’un reklamsız ve ücretli video izleme hizmeti Youtube Premium ile aylık belli bir bedel karşılığında Youtube platformunda videoları reklamsız ve arka planda oynatarak izleyebilirsiniz. 2015 yılında Youtube Red olarak duyurulan servis 2018 yılındaki değişiklik ile Youtube Premium olarak yayın hayatına başlamıştı. İlk duyurulduğunda müzik dinleme servisi olarak duyurulan ancak daha sonra yapılan değişiklikle video izleme servisine dönüştürülen Youtube’un Premium versiyonunun pek çok avantajları ve özellikleri bulunuyor.

2019 yılında Türkiye’de erişime açılan Youtube platformunun ücretli servisi içerisinde pek çok özellik ve avantajlar barındırıyor. Bu özelliklerden bazıları kullanıcılar için oldukça kullanışlı özelliklerdir. Reklamsız video izleme, arka planda oynatma ve internetin bulunmadığı anlarda izleyebilmek için video indirme özellikleri ile kullanıcılarına çok iyi özellikler vadediyor. Peki Youtube Premium nedir ve avantajları nelerdir.

Youtube Premium Nedir?

 

Video izleme platformu Youtube’un ücretli üyelik servisi Youtube Premium ücret karşılığında kullanıcılarına internetsiz ve reklamsız video izleme, arka planda video oynatma, Youtube Originals ve Youtube Music içeriklerine ulaşabilme gibi pek çok avantajlar sağlıyor. Youtube Premium’un paketlerinden sizin için uygun olan paketi seçerek bunlar ve çok daha fazlasına erişebilirsiniz.

2018 yılında kullanıma açılan bu servis 2019 yılında Türkiye’de erişime açılmıştı. Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformu Youtube’un ücretli versiyonu da çok fazla ilgi görmüşe benziyor. İnsanlar bu platformu kullanarak reklamsız yani kesintisiz bir şekilde müzik dinleyebiliyor, film veya dizilerini takip edebiliyor. Premium servisi kullanıma sunulmadan önce insanların Youtube platformunda en fazla şikayet ettikleri konu video akışı içerisinde çok fazla sayıda ve uzun süreli reklamları izlemek zorunda kalmalarıydı. Premium servisi ile insanlar normal sürümde şikayet ettikleri bu sorunlardan kurtulmuş oluyorlar.

Youtube Premium Avantajları Nelerdir?

 

Youtube tarafından hizmete sunulan ücretli bir servis olan Youtube Premium’da normal sürümde bulunmayan çok sayıda özellik ve avantajlar yer alıyor. Bu avantajlardan bir tanesi Youtube’un ücretsiz platformunda kullanıcıların canını sıkan uzun süreli reklamların bulunmaması. Premium üyesi olan kullanıcılar Youtube videolarında reklamlarla karşılaşmıyor. Bu özellik sayesinde Premium kullanıcılar videolarını ve müziklerini kesintisiz ve reklamsız bir şekilde izleyebiliyor.

Youtube Premium kullanıcılarının faydalanabildiği bir diğer özellik ise yalnızca Premium üyelerinin izleyebildiği Youtube tarafından yapılmış olan orijinal içerikleri ekstra hiçbir ücret ödemeden izleyebilirler. Bu orijinal içeriklerden bazıları Impulse, Cobra Kai ve Lazer Team yapımlarıdır.

Youtube Premium kullanıcıları çevrimiçi değilken müzik dinleyebilir ve bu müzikleri indirebilir. Premium da yer alan bu özellik ücretsiz sürümde bulunmamaktadır. Youtube Premium kullanıcıları indirmek istedikleri video ya da müziği videonun altında yer alan İndir butonunu kullanarak indirebilir ve çevrimdışı iken indirdikleri bu video ve müzikleri izleyebilirler. Premium aboneleri video indirme hizmetinde 1080P’ye kadar olan video kalitesi seçeneklerinden dilediğini seçebilirler.

Premium kullanıcılarına özel bir diğer avantaj ise videoları arka planda izleyebilirler. Bu özellik ile Premium servisine üye olan kullanıcılar Youtube üzerinden açtıkları bir videoyu bir başka uygulamaya geçiş yaptıklarında da izlemeye devam edebilirler.

Youtube Premium’un bir diğer artısı da bu servise üye olan kullanıcıların otomatik olarak Youtube Music servisine üye olmalarıdır. Premium kullanıcıları bu servise üye olduklarında Youtube’un müzik dinleme servisi Youtube Music’e de ücretsiz üye olurlar. Bu sayede tek bir ücret ödeyerek iki servisi de kullanabilirsiniz. Gelelim Youtube Premium fiyatı ve üyelik seçeneklerine. Youtube Premium öğrenci paketi, aile paketi ve bireysel paket olmak üzere üç farklı paket sunuyor.

 

Youtube Premium Fiyatları

 

Youtube Premium’un bu avantajlarını kullanabilmek için üyelik paketlerinden birisini seçmeniz yeterlidir. Youtube Premium yüksek fiyatları ile eleştiriler alsa da kullanıcılarına üç farklı üyelik paketi sunuyor. Youtube Premium Öğrenci paketi, Aile Paketi ve Normal Paketlerinden size uygun olanını seçebilirsiniz. Bu paketlerin içerikleri şu şekilde;

Bireysel Paket: Aylık 16.99 TL karşılığında bu pakete üye olan kullanıcı bir hesabında Youtube Premium avantajlarına sahip olabiliyor.

Öğrenci Planı: Üniversite öğrencileri öğrenci olduklarını bildirmeleri halinde aylık 9.99 TL karşılığında Youtube Premium üyesi olabilirler.

Aile Planı: Aile planı ile aynı aileden 5 kişi aylık 25.99 TL karşılığında Premium üyesi olabilir.

Youtube Premium fiyatı ile eleştiriler alıyor olsa da kullanıcılara üç farklı seçenek sunarak kullanıcılarına bu paketlerden istediğini seçme imkanı sunuyor.

Youtube Premium’u artık kullanmak istemiyorsanız üyeliğinizi Youtube uygulaması ve web sitesinde yer alan Youtube Premium İptal Etme bölümünden iptal edebilirsiniz. Eğer üyeliğinizi üyelik süreniz dolmadan iptal ederseniz üyelik avantajlarınızı 30 günlük üyelik süresi dolana kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Youtube Premium avantajları ile ülkemizde de ilgi görmeye devam ediyor. Fiyatlarının yüksekliği nedeniyle eleştiriler alıyor olsa da sunduğu özellikler sayesinde her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaya devam edeceğe benziyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.