Film&Dizi

13 Reasons Why Dizi İncelemesi

Türkçe ismiyle Ölmek İçin On Üç Sebep dizisi, Jay Asher’ın bir romanından diziye uyarlandı. Brian Yorkey tarafından Netflix için yaratılan dizi, ilk kez 2017 senesinde izleyicisiyle buluştu. Bir gençlik dizisi olarak öne çıkan 13 Reasons Why, gizem ve gerilim yüklü hikayelere odaklanıyor. 13 Reasons Why dizi incelemesi yazımızla, bu özel yapım hakkında bilinmesi gerekenleri açıklıyoruz!

13 Reasons Why Dizi Konusu Nedir?

Dizide işlenen hikaye, lise öğrenimi gören Clay Jensen ile intihar eden arkadaşı Hannah Baker etrafında şekilleniyor. Hannah Baker, okuldaki arkadaşlarının cesaretini kırması sonucu intihar ediyor. Olaydan önce ise Hannah bir kaset kaydediyor ve bu kasette intihar etmesini 13 gerekçeyle açıklıyor. Clay Jensen, bu trajik olaydan sonra kendisini gizem ve gerilim dolu gelişmelerin içinde bulur.

13 Reasons Why 1. sezon, şaşırtıcı intihardan sonra Clay Jensen tarafından kasetin bulunmasına odaklanıyor. 2. sezonda okula dava açılıyor ve birçok öğrencinin davada tanık olmasıyla birlikte daha fazla gerçek ortaya çıkıyor. Dizinin üçüncü sezonuna konu olan olaylar ise tam anlamıyla gizemi artırıyor. Okulunun balo gecesinde Bryce Walker öldürülüyor ve herkes zan altında kalıyor. 13 Reasons Why dizi incelemesi yazımızda dördüncü sezondan da bahsedelim. Clay Jensen ve arkadaşları için mezuniyet yılıdır. Bir yandan da geçmişlerinden gelen sırlar, onlara acı vermeye ve geleceği tehdit oluşturmaya devam eder. Dizinin dördüncü sezonu 10 bölümden oluşuyor ve bu seri ile 13 Reasons Why final yapıyor. Finale doğru tüm gizemli olayların çözüldüğünü görüyoruz.

Eleştirmenlerin çoğu, ilk sezondan itibaren oyunculuktan işlenen konuya kadar her açıdan diziyi beğeniyor. Bununla birlikte Katherine Langford, sergilemiş olduğu oyunculuğu ile Altın Küre Ödülleri’ne aday olmuştur.

13 Reasons Why Dizisi Hakkında Diğer Bilgiler

13 Reasons Why dizi incelemesi yazımızda, merak edilen diğer konulara da değinelim. Özellikle gençler tarafından büyük ilgi gören yapım, 4 sezonun sonunda final yaptı. Netflix en iyi gençlik dizileri arasında da yer edinen bu yapım, olumlu yorumlar alıyor. Ele aldığı konu bir intihar olmasına rağmen, dizinin intiharı önlemenin yollarına da odaklandığı bir gerçektir. 13 Reasons Why dizisi hakkında şunları da söyleyebiliriz:

  • Katherine Langford, bu dizi öncesinde sadece iki kısa filmde rol almasına rağmen yapımcıları etkilemeyi başarmıştır.
  • Baş rol oyuncuları olarak öne çıkan Dylan Minnette ve Katherine Langford, çekimlerden önce dizinin uyarlandığı kitabı okumadıklarını açıklamışlar.
  • Dizinin yapımcısının bir röportajına göre 13 Reasons Why, aslında 2012 senesinde bir film olarak çekilecekti, fakat Netflix ile görüşmeler neticesinde dizi olarak çekilmesine karar verildi.
  • Jay Asher, intihar eden bir yakınından sonra diziye konu olan hikayeyi yazmaya karar vermiştir. Konu aslında gerçek bir hikayeye dayanıyor. Asher’ın söylemlerine göre gerçek hikayede intihar eden kişi ardında kaset bırakmamış.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 13 reasons why gerçekten güzel başlayan bir dizi ilk sezonunun başı çok sürükleyici. Sürekli olarak acaba ilerisinde ne olacak diye düşünüyorsun ama sonrasında yavaş yavaş duruluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.