Haberler

ABD Merkez Bankası Dev Faiz İndirimine Gitti

Bankaların Rezerv Oranları Sıfırlandı 


Bankacılık sektörünün ve toplum ekonomilerinin olumsuz etkilenmekte olduğu Corona virüsü nedeniyle ABD büyük toplantısını gerçekleştirdi. Mortgage sayesinde parasal genişleme hedeflerini açıklayan FED dünya piyasasının etkilendiği gibi ABD piyasaları da etkileniyor. Ayrıca FED bankalar için de 125 bazlık bir düşüş yaşatarak 0,25 oranlarında faiz geçerliliği sağladı. ABD faiz oranları açıklamasıyla birlikte bankalara ayrıca 90 güne varan vade izni vereceğini belirtti. Bu sayede piyasaların dinamik kalacağı varsayılıyor. ABD Merkez Bankası Faiz İndirimi İle Gelecek Tepkileri Merakla Bekliyoruz.

Bankaların Rezerv Oranları Sıfırlandı 

Bazı bankalara FED tarafından rezerv oranları sıfırlandı. Bankalar bu sayede ellerindeki tam sermayelerini kullanabilecekler. Ancak bir kriz durumu gerçekleşirse bankalar insanların paralarını geri iade edebilecekler mi işte bu nokta oldukça şüpheli. Bunun yanı sıra FED İngiltere, Japonya, Kanada, İsviçre ve Avrupa Merkez Bankalarına karşı swap izni verdi.

18 Mart’ta Gerçekleşmesi Bekleniyordu Neler Oldu?

Corona virüsü sanılandan daha hızlı biçimde piyasaları etkilemeye devam ediyor. Piyasalar olumsuz olarak etkilendiği için büyük bir kayıp oluşmaya başlıyordu. 18 Mart tarihini beklemektense 16 Mart tarihinde Abd Merkez Bankası Faiz İndirimini ve kararları açıklayan FED’i Başkan Trump tebrik etti. Açıklananlara göre 0-0,25 politika faizi uygulamasına geçildi. 18 Mart tarihinde dünyanın beklemiş olduğu toplantının ilk kararları genel olarak bu izlenimi oluşturdu.

Kararların Etkisi Hakkında Yorumlarım

Piyasa dengesini kaybetmemek için Amerika swap hatlarını tekrar açığa çıkartarak kendisi için akıllıca bir hamle yapmış oldu. Ancak piyasalar bundan yalnızca bazı ülkeler için olumlu etkiler yaratacaktır. Türkiye için bu durum bazı problemlere neden olabilir. Piyasada özellik sağlık sektöründeki talep şoku etkisiyle dolaşımdaki para hızla eriyebiliyor. Doğal olarak ABD 500 milyar dolar hazine ile aktarıma başladığını duyurdu.

Yani bu demek oluyor ki dünyadaki birçok ülke bu adımı atabilir. Atan ülkeler ise bu enflasyona katlanmak zorunda olabilirler. Ancak bütün ülkeler aynı adımı aynı miktarda atabilirse olumsuz sonuçlar oluşmayabilir. Tabi ki bu imkansız bir durumdur. ABD ile bir Afrika ülkesi asla aynı miktarda arz gerçekleştiremeyeceklerdir. Doğal olarak bu imkansızlıkta gerçekleşmeyecektir. Dünyanın etkileneceği bu toplantı genel olarak değerlendirilirse olumlu sonuçlarının daha fazla olacağı ihtimal dahilindedir. Bu ihtimaller Türkiye içinde olumlu sonuçlar oluşturabilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.