Gündem HaberleriHaberler

Türkiye’nin Aldığı Corona Virüsü Tedbirleri Yeterli Mi? Corona Virüsü Hakkında Son Gelişmeler!

Corona Vakası Türkiye'de Yaşanmaya Devam Ederken

Virüs aleminden Corona belasının başımıza açtığı dertler ortada. Görmek istesek de istemesek de her geçen gün sayı artmaya devam ediyor. Türkiye’nin almış olduğu virüs tedbirleri bu konuda yetersiz kaldığı söylenebilir. Ancak bu doğru bir tespit değildir. Çoğu ülkeye göre vaka sayısı bizlere gösteriyor ki Türkiye diğer ülkelere nazaran önlemlerini daha hızlı bir şekilde almış oldu. Corona virüsü belirtileri arasında görülen her semptom hastahaneler de anında karantina kararları ile araştırma haline dönüştürülüyor. Yani virüs olsun olmasın benzer bir hastalık olan soğuk algınlığında dahi gerekli tedbirler artırılıyor.

Şok sözler Prof. Dr. Derya Unutmaz’dan geldi. ABD’de Jackson Laboratuvar’ında çalışan Derya Unutmaz insanlara aşıyı bulduklarını söylemedi. Ancak umut niteliğindeki şu sözleri ile “Corona virüs konusunda inanılmaz bilimsel ilerleme var, tedavi ve aşıda çok kısa sürede başarı gösterilecek. Örneğin HIV/AIDS çalışmalarında 3-5 yılda elde edilebilen sonuçlara Corona virüs’te 3-4 ayda ulaşıldı”(HaberTürk) insanlara bir ışık kaynağı oldu. Amerika’da özellikle bağışıklık sistemi ile ilgili çalışmalarıyla gündeme gelen Prof. Dr. Derya Unutmaz insanlara aşının artık bulunmaya yakın olduğunu ve tedavi sürecine az kalındığı konusunda adeta umut verdi.

 

Corona Vakası Türkiye’de Yaşanmaya Devam Ederken

Gelen bu bilgi sonucunda Derya Unutmaz’ın verdiği demeçten etkilenen ve insanların yüzünün gülmesine sebep olduğu için bütün kitleler tarafından bu haber büyük ilgi gördü. Peki, söylenenler gerçekliği yansıtıyor mu? Doğruyu söylemek gerekirse bu konu hakkında kamu oyuna net bilgiler tam olarak paylaşılmıyor. Ancak kamu oyuna çıkan bazı bilgiler değerlendirildiğinde aşının ve tedavinin çalışmalarının tam gaz devam ettiği söylendi. Ayrıca yolun sonuna geldiği belirtilen tedavi süreci kısa zaman içerisinde uygulanmaya başlanacağı belirtildi. Söylenen bu haberler doğrultusunda haklılık paylarını önümüzdeki Nisan ayı içerisinde görmeyi beklediklerini savunan bir kesim de bulunuyor.

Kısa süre içerisinde son dakika corona virüsü gelişmeleri için değişiklikler olabiliyor. Eğer ki yaşanan gelişmeler detaylı olarak takip edilmezse yanlış yorumlar yapılabilir. Bu yüzden haberlerin tümünün doğruluğundan emin olmayın. Ana kaynağınız her zaman Sağlık Bakanlığı açıklamaları olmalıdır.

Corona Virüsü Tedbirleri Nasıl Alındı?

Ülkemizde Sayın Fahrettin Koca tarafından ilan edilen ilk corona virüsünden sonra güncel rakam 6’ya kadar yükseldi. Türkiye gibi yüksek oranda toplu taşıma araçları kullanılan ülkelerde bu rakamların daha yüksek seviyelere gelmesi bekleniyordu. Ancak Sayın Koca tarafından açıklanan tedbirler belki de Türkiye’de ciddi can kayıplarını önleyecek niteliktedir. Okulların tatil olmasından tutun iş yerlerine kadar tedbirlerin sıklaştırılması hatta avmlerin dahi dezenfekte edilmesi Türkiye’nin bu sürece önceden hazır olduğunu gösteriyor.

 

Hastaneler Hata Kaldırmıyor

Sayın Koca hastaneler konusunda halkı uyardı. Alınan tedbirleri açıklayan Koca hastahanelere boşuna gidilmemesi için Türk milletine çağrıda bulundu. Elbette hastalık daha fazla risk taşıyıcı kesime geçmemesi için hastahanelere gitmemek şüphelenmediğiniz sürece grip, nezle, soğuk algınlığı ve benzeri hastalıkları kendi imkanlarınızla geçirmekte fayda var. Ancak ek olarak aklınızda soru işareti kalıyorsa sağlık ocakları hastahaneler yerine tercih edilebilir.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Her şeyi sıraladıktan sonra bunları tekrar bir gözden geçirmekte fayda var. Öncelikle hastalık size bulaştıktan sonra hemen belirtiler ortaya çıkmayabiliyor. Ancak fark edildiği üzere hastalığın en ciddi semptomları yüksek ateş, nefes darlığı ve öksürük olarak biliniyor. Bunların yanı sıra bazı solunum rahatsızlıkları da corona virüsüne delalet gösterilebilir.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.