Bilgisayar Genel

Access Point Nedir? Ne İşe Yarar?


Access point, mevcut ağ erişimin kapsamını genişletmeye yardımcı olan bir donanımdır. Öte yandan kablolu ağları kablosuza dönüştürerek kullanmak için de Access point’den yararlanılır. Modemlerin internet sinyalini iç ve dış ortamda geniş alana yayabilmek için Access point kullanmak gerekir. Örneğin bir binanın bazı katlarından kablosuz ağa bağlanmada sorun yaşıyorsanız ve kapsamı alanı dışında kalıyorsanız, Access point kurulumu ardından katlardan rahatlıkla ağa bağlanabilirsiniz. İçeriğimizin alt başlıklarında Access Point nasıl kullanılır, ne işe yarar, avantajları neler? sorularını yanıtlarını bulabilirsiniz.

Access Point Kullanımı Nasıl Yapılır?

Access point kullanmak için öncelikle kurulumunu gerçekleştirmek gerekir. Access point donanımı ethernet kablosu ile modeme bağlanmalıdır. Bağlantı ardından cihazı rahatlıkla açabilirsiniz. Access point’in üzerinde genellikle kullanıcı şifresi ve adı yazılı bulunur. Bu şifre bilgileri ise donanım açıldıktan sonra, çalışmayı aktif hale getirmek için cihaz sistemine girilmelidir. Aktif hale gelen Access point internete erişir ve ağın kullanım alanını genişletir.

Access Point Ne İşe Yarar?

Access point’in görevlerini tek bir madde kapsamında açıklamak mümkün değildir. Görevlerinden bir tanesi kablosuz internet bağlantısını kablosuz erişim için uygun hale getirmektir. Switch veya modemden kaynaklı kablolu internet bağlantısını kablosuz şekle çevirir. Ek olarak kablosuz internetin etki alanını genişletmek amacıyla da kullanımı tercih edilir.

Access Point Çeşitleri Neler?

Access point türleri denildiğinde akla kapalı alanda ve açık alanda kullanılabilen modeller gelmelidir. İç mekan için tasarlanan Access point ile duvarlardan veya kat farkından kaynaklanan ağa erişim sıkıntılarının giderilir. Dış mekan için tasarlanan Access point ise olumsuz hava koşullarında ortaya çıkan ağa bağlanamama problemini gidermek için kullanılır. Dış mekan Access point modelleri daha dayanıklı şekilde üretilmektedir. Her iki modelde kurulumunun yapıldığı alana bir erişim noktası sağlar. Bu kapsamda kişi ana modemden oldukça uzak bir konumda yer alsa da internete sıkıntısız, kesintisiz bağlanır.

Access Point ve Router Arasında Farklar Neler?

Router ve Access point aslına bakılırsa işlev açısından bir farklılığa sahip değildir. Ancak, Router kendine ait bellek ve işlemciye sahiptir. Öte yandan router, modemce sağlanılan internete modemden farklı bir alandan rahatça erişmeyi sağarken, Access point aynı zamanda modemin sinyal gücünü yükselterek erişim imkanını mevcut konumdan daha geniş alana yayabilmektedir.

Access Point Avantajları Neler?

Access point kullanım avantajlarının başında bağlantı performansını iyileştirmesi yer alır. Diğer avantajlar aşağıdaki şekildedir:

  • Wi-Fi sinyalinin erişmediği yerlerde sinyal gücünü artırma,
  • Kablolu ağ kullanım durumunu kablosuz kullanım durumuna çevirme,
  • Öğrenci yurdu gibi alanlarda daha az modem kullanarak her alandan erişim sağlanabilen bir interneti kullanabilme,
  • Açık alanda geniş bölgede internet erişiminden yararlanabilme,
  • İnternet sinyalinin hava şartlarından etkilenmesini önleme,

Bu gibi avantajları kazandıran Access point hakkında bilinmesi gereken bir detay daha bulunur. Repeater gibi sistemler ağ sinyallerini tekrarlayarak bağlantıyı güçlendirirken, Access point ise modemden çok daha uzak noktalara örneğin bir apartmanın birden fazla katına aynı anda internet bağlantısını yaymaktadır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.