Biyografi

Acun Ilıcalı

 

Acun Ilıcalı sosyal ve görsel medyanın hayatı en çok merak edilen kişileri arasında yer almaktadır. Bu yazımızda ise sizlere Ilıcalının hayatı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Hayatı çok sayıda kişi tarafından merak edilen Acun Ilıcalı, 29 Mayıs 1969 senesinde Edirne’de dünyaya gelmiştir. Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde dünyaya gelen Ilıcalı çok yönlü kişiliği ile bilinmektedir. Türk Televizyonculuğunun yanısıra sunucu, girişimci, medya patronu olan Ilıcalı, bu vasıflarının içerisine İngiltere Champions League’de mücadele eden Hull City ve Shelbourne FC gibi futbol kulüplerini satın alarak kulüp başkanlığını da eklemiştir. Çalışkanlığı ve disiplinli kişiliği ile bilinen Acun Ilıcalı, yapmış olduğu sosyal yardımlar ile de ön plana çıkmıştır. Özellikle 06 Şubat 2022 yılında meydana gelen büyük Kahramanmaraş depremi sonrası Türk televizyonlarında yardım kampanyası başlatmış, zengin iş adamlarının da bu kampanyaya katılmalarına vesile olmuştur.

Doğum Tarihi 29 Mayıs 1969
Doğum Yeri Edirne, Türkiye
Boyu 1.83 m
Eşi Şeyma Subaşı (2017’den beri)
Çocuk (ları) 2 (Melisa, Banu)
Mesleği Televizyon Yapımcısı, Sunucu, Girişimci
Survivor Başlangıcı 2005
TV Programları Var Mısın Yok Musun?, Fear Factor, O Ses Türkiye, Exathlon
Şirketleri Acun Medya, TV8
Sosyal Medya Hesapları Instagram: @acunilicali, Twitter: @acunilicali
Ödüller Altın Kelebek Ödülleri, Kristal Fare Ödülleri

Acun Ilıcalı Özel Hayatı

İş hayatı kadar özel hayatı da merak edilen Acun Ilıcalı birçok kez evlilik yapmıştır. Baba tarafından Erzurumlu olan Ilıcalının babasının ismi Ergün bey, annesi ise İlknur hanımefendidir. Annesi ev hanımı olan Ilıcalının babası ise müteahhittir. Ömer Cenker isminde bir erkek kardeşi vardır. Hayatı boyunca üç defa evlenen Ilıcalı, dört çocuk sahibidir. İlk evliliğini 1988 yılında Seda Başbuğ hanımefendi ile yapan Acun Ilıcalı, bu evliliğini 1993 senesinde sonlandırmıştır. İkinci evliliğini 2003 yılında Zeynep Yılmaz ile yapmış ve bu evlilikte 2016 senesinde bitmiştir. Bu evliliği kendisinin aynı zamanda en uzun süren evliliği olmuştur. Üçüncü evliliğini ise medyatik kişiliği ile ön planda olan Şeyma Subaşı ile yapmış ve bu evliliği 1 sene sürmüştür. 2017 yılında olan bu evliliği ise Ilıcalının 2018 senesinde sonlanmıştır. Dört kız çocuğu babası olan Acun Ilıcalının medyada beşinci defa baba oluyor haberleri ise kendisi tarafından yalanlanmıştır. Çocuklarının isimleri; Leyla, Banu, Melisa ve Yasemindir.

Acun Ilıcalı Eğitim Hayatı

Başarılı girişimci, acun medyanın patronu, Hull City ve Shelbourne FC gibi spor kulüplerinin başkanı olan Acun Ilıcalı, eğitim hayatına doğduğu yer olan Edirne’de başlamıştır. İlk öğrenimini Edirne’de tamamlamış, ortaokulu İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesinde okumuştur. Acun Ilıcalı daha sonra yüksek öğrenim yapmak için okumuştur. Lisans eğitimine İstanbul Üniversitesinin İngilizce Öğretmenliği Bölümünü okuyarak başlayan Ilıcalı, bu eğitimi tamamlamadan yarıda bırakmıştır. Eğitim hayatını sonlandırdıktan sonra iş hayatına atılmış ve 22 yaş gibi çok erken bir dönemde medya sektöründe çalışmaya başlamıştır.

Acun Ilıcalı İş Hayatı ve Kariyeri

22 yaşında medya sektöründe iş hayatına başlayan Ilıcalı, spor muhabirliği gibi çok farklı görevlerde bulunmuştur. 1990 yılında spor muhabirliği yapmış ve 2002 yılında ise dönemin en çok ilgi duyulan ve izlenen programları için içerikler üretmiştir. Kendisinin hazırladığı ve sunduğu Acun Firarda programı, çok sayıda kişi tarafından izlenmiştir. Acun Ilıcalı yaptığ bu program ile 100’den fazla ülkeyi ziyaret etmiştir. 2004 senesinde sahibi olduğu Acun Medyayı kurmuştur. Sahibi olduğu Acun Medya ile birçok farklı yarışma programları yapmış ve Türk izleyicisine daha yakın olmuştur.

Acun Ilıcalının yaptığı yarışma programlarından bazıları şunlardır.

  • Var mısın? Yok musun?
  • Fear Factor
  • Survivor
  • Yetenek Sizsiniz
  • O Ses
  • Master Chef

Ilıcalının televizyon ekranlarında izleyici ile buluşan ve oldukça fazla izlenen programlarıdır. Bu programlar dışında Acun Ilıcalı; Yok Böyle Dans, Rising Star, Ninja Warrior gibi yarışmaların formatlarını satın almıştır.

Satın aldığı bu yarışma programların formatlarını Türk izleyicisine uyarlamış, bu programlar da Türk izleyicisi tarafından heyecan ve ilgi ile izlenmiştir. 2013 senesinde Acun Medya’ya TV8 kanalını katmıştır. Doğuş Grubu ile ortaklık sözleşmesi yapmıştır. 2016 senesinde TV8,5 kanalını da bünyesine alan Ilıcalı, 2020 ile 2021 yılları arasında futbol sektörüne giriş gerçekleştirmiştir. Futbol sektörüne Hollanda Ligi takımı olan Fortuna Sittard’a ortak olarak başlamıştır. Daha sonra bu ortaklığı sonlandırmış ve 2022 senesinde İngiliz temsilcisi Hull City’i satın almıştır. 2021 yılında Exxen isimli kanalı kurmuş ve bu kanal ile her izleyiciye uygun programları yayınlamıştır. Acun Ilıcalı aynı zamanda 2002 yılında Mumya Firarda ve Tatlı Hayat gibi dizi filmlerde de oyuncu olarak yerini almıştır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.