Diğer Yazılarımız

Adres Kodu Almak İçin Neler Gerekir?

Adres Kodu Nedir?

En merak edilen konulardan bir tanesi olarak karşımıza adres kodu alma işlemleri çıkıyor. Bu konuyu tam olarak bilmediğinden dolayı kod sorgulama işlemi yapamadığından dolayı çeşitli problemler ile karşılaşabiliyorlar. Bizlerde bu konuda detaylı olarak yardımcı olmak adına gereken bilgileri paylaşıyoruz.

Adres Kodu Nedir?

NVİ Başkanı aracılığıyla duyurulan habere göre mevcut olan sistemin ürettiği birçok problemden dolayı haneler için bu kodun verilmesi gerektiği öğrenilmişti. Böylece yepyeni bir döneme girilerek hanelerin kodlanması sonucunda problemin ortadan kalkacağı kesin gözle bakılıyor.

Ülkemizin sınırları içerisinde olan bütün konutlar için verilen 10 haneli adres kodu ile birlikte her türlü vatandaşlık işlemleri yapılabilecek. Kod 2013 senesinde çıkarılan zorunlu deprem sigortası işlemleri ve buna benzer çeşitli işlemler de kullanılmaya başlanmıştı.

Şimdi NVİ işlemlerinde de aynı şekilde kolaylıkla kullanılarak hiçbir problem yaşanmadan işlemlerin tamamlanması söz konusudur. Bazı siteler kendi web arayüzlerini hazırlamaya başlayarak, bu kod sistemine ayak uydurma çalışmaları sürüyor.

Şimdi sizler için adres kodu sorgulama işlemi için hangi adımların takip edilmesi gerekiyor? Açıklıyoruz.

Adres Kodu Sorgulama Adımları Nelerdir?

Kod sorgulama işlemini yapmak isteyen kişiler “adreskodu.dask.gov.tr” adresine giriş yapmaları gerekiyor. Giriş işlemi yapıldıktan sonra site içerisinde direkt olarak kullanıcıları bekleyen iki adet kutucuk belirecektir. Bu kutucuklar kod sorgulamanın ilk adımı olarak sunulmuştur.

Üst kısımda görüldüğü gibi açılan sayfa içerisinde adres kodu öğren kutucuğu işaretlendikten sonra altta paylaştığımız gibi bir menü belirecektir.

Bu kısımdan gerekli olan yerler seçildikten sonra diğer işleme geçilir. Altta ki paylaştığımız görselde olduğu gibi cadde, bina, bulvar, sokak, site adı ve numaranın yazılması adına kutucuklar olacaktır.

Kutucuklara gerekli bilgiler seçildikten sonra diğer işleme geçilir. Alt kısımda ki görselde olduğu gibi bina seçiminden sonra adres kodu görülmesi adına iç kapı numarası seçimi gerçekleştirilmelidir.

Seçim işleminin yapılmasından sonra adrese ait olan bina ve adresin kodları kolaylıkla görüntülenebilecektir. İsteyen herkes adres kodu bulma açısından sistemi kullanabilirler. Hiçbir şekilde problem yaşamadan pratik bir şekilde yapılan bu işlemler sonucunda kodun öğrenilmesi gayet mümkün kılınmıştır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.