AndroidMobil Alemi

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nasıl Çözülür?


Ağda kayıtlı değil hatası, andorid işletim sistemli cep telefonu ve tabletlerde meydana gelen bir hata türüdür. Android işletim sistemli cihazlarda farklı hatalar ile karşılaşmak kaçınılmaz bir durum  oluşturuyor. Ağda kayıtlı değil hatası da bunlardan bir tanesidir.  Aslında hatanın çözümü de çok basittir. Ama çoğu kişi bu hatanın neden kaynaklandığını ve çözümünü bilmediği için ağda kayıtlı değil hatası can sıkıcı bir durum olabiliyor. Bazen de cihazım bozuldu endişesine kapılıyor.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Çözümü

Hatanın çözümüne geçmeden önce bu hatanın neden kaynaklandığını ve ne anlama geldiğini bilmenizde fayda vardır. Bu bilgileri bilen bir kimse için sorunun çözümü çok kolay olacaktır. Ağda kayıtlı değil hatası cihazın bilinmeyen nedenlerden kaynaklı baz istasyonu bağlantısından kopması ve çıkması anlamına gelir.  Böyle bir durumda da kullanıcılar cihazlarına format atmaları gerekir.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nedenleri

Öncelikle ağda kayıtlı değil hatası cep telefonlarının baz istasyonuna bağlanmaması ve bağlantıdan kopması sonucunda meydana gelir. Bu durum cihazın bağlantıdan kopması ağa ya da operatöre bağlanmama gibi farklı nedenlerden dolayı meydana gelir.  Bunun dışında ağda kayıtlı değil hatasına neden olan etkenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Telefonlarda SIM kartından kaynaklı sorunlar
  • Yeni SIM karttan kaynaklı bir sorun oluşması
  • Bilinmeyen ağ sorunun meydana gelmesi
  • Akıllı cep telefonlarının yazılımlarından kaynaklı sorunlar

Benzeri sorunlardan dolayı olduğu için tek bir adımla hatayı düzeltmek bazen mümkün olmayabilir.  Yukarıda da anlattığımız gibi bu hatanın bir dizi nedeni olabilir.  Bu hatayı düzeltmek için ilk öncelikle sorunun neden kaynaklı olduğunu bulmanız daha faydalı olur. Örneğin; SIM karttan kaynaklık ortaya çıkmışsa buna telefonunuza format atmak doğru bir adım olmayacaktır.  Telefonda yazılımsal sorunlarından kaynaklı ağda kayıtlı değil hatası oluştuğunda ilk yapmanız gereken sorunun neden kaynaklığıdır.  Bu hatayı düzeltmek için hemen cihazlarınıza format atmak gerekmez. Bundan başka farklı çözüm önerileri de vardır. İşte ağda kayıtlı değil hatası için çözüm önerileri….

Ağda Kayıtlı Değil Hatası İçin Çözüm Önerileri

 Ağda kayıtlı değil ne demek, en basit anlatımı ile cihazınız internette erişemiyor anlamındadır.  Böyle bir durumda yapmanız gerekenler şunlardır;,

2.Yöntem; Telefonunuzu Yeniden Başlatın

  Çoğu zamanlarda ağ sorunları cihazlarınızda meydana gelen geçici hataların bıraktığı sorunlar olabiliyor.  Eğer bu hatalar cihazınızdan uzun zamandır varsa ve Android işletim sisteminin kendiliğinden halledemediği bir kodlama değişiklikleriyse, bu ufak hatalar kendiliğinden büyüyerek, Android işletim sistemini tek başına çözemeyeceği hatalar oluşturur.  Bu sorunlardan birisi de ağda kayıtlı değil hatası olmaktadır. Telefonunuzu yeniden başlattığınız zaman bu hatalar kendiliğinden kaybolabilir. Ayrıca telefonunuzu bataryasını çıkartma imkânınız varsa bataryayı çıkartıp birkaç dakika bekleyin. Fakat yeni nesil Android işletim sistemli cihazların bataryasının çıkartmak çok zor olabilir. Telefona zarar vermeden bataryayı nasıl çıkartmanız gerektiği ile ilgili internet üzerinden araştırma yaparak etkili bir adım oluşturabilirsiniz.

2.Yöntem; SİM Kartınızın Aktif Olduğundan Emin Olun

Eğer SIM kartınız GSM operatörünüz tarafından aktif edilmediyseniz ağda kayıtlı değil hatası ile karşılaşmanız çok normal bir durumdur. Özellikle hattını başka bir operatöre taşıyanlar SIM kartı aktifleşme sürecinde olabilir. Böyle bir durumda SIM kartınız daha aktif olmadığı için kartınızın desteklediği hizmetlerden faydalanamayabilirsiniz. Böyle bir durum için de ilk yapmanız gereken sahip olduğunuz GSM operatörün müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekir. Operatörünüzün size verdiği süre dolduktan sonra SIM kartı aktif olur ve otomatik olarak ağda kayıtlı değil hatası kendiliğinden yok   olur.

3.Yöntem; SIM Kartınızı Yeniden Takın

Ağda kayıtlı değil hatası çözüm önerisi için bir başka adım da SIM kartınızı telefondan çıkarıp yeniden takmak olacaktır. Bunun öncesinde cihazınızda verilerin silinmemesi için telefonunuzu kapatın ve kartınızın hafifçe yuvasından oynatarak çıkartın. SIM kartı yuvasını içerisini ve çevresini temiz ve kuru bezle silerek tozunu alın.  Birkaç dakika beklettikten sonra kartınızı yuvaya takarak telefonu yeniden başlatın. SIM kart yuvasında meydana gelen temassızlıklar sonucu cihazınızın SIM kartınızı algılamayabilir.  Bunun sonucunda da operatörünüzün desteklediği tüm hizmetlerden faydalanamaz ve ağda kayıtlı değil hatası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

4.Yöntem; Telefonunuzun Güncellemelerini Yükleyin.

 Akıllı cihazlara getirilen yenilikler güncellemeler telefonda meydana gelen basit hataların çözümü için çok önemlidir.  Bu nedenle akıllı cihazlarınıza gelen güncellemeleri düzenli takip edin ve zamanında telefonunuza yükleyin. Böylece ağda kayıtlı değil gibi basit hataların kendi kendine çözülmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca telefonunuza otomatik güncellemeler aktif değilse telefonunuzu ayarlar kısmın girin ve buradan yazılım güncellemelerini manuel olarak yükleyip kontrol edebilirsiniz. Bunun dışında cep telefonunuzda kullanmakta olduğunuz uygulamaların güncellemeleri de hataların çözümü için çok önemlidir. Telefonunuzda sürekli olarak güncellemeleri manuel olarak yapmak istemiyorsanız o zaman telefonunuzun otomatik güncelle özelliğini aktif ederek cihazınızı bunu kendiliğinden yapmasına izin verebilirsiniz.

5.Yöntem; Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Aslında ağ ayarlarınızı sıfırlamak cihazınızda yaşadığınız tüm ağ sorunları için ortak bir çözüm öneri olacaktır.  Aynı zamanda bu sıfırlama ile veri kaybı yaşamazsınız.  Fakat Wi-fi ve Bluetooth bağlantılarınızı ile VPN APN ve mobil ağlarınızı ağ ayarını sıfırlama işlemi ile silinebilir.

6. Yöntem: Telefonunuzu Güvenli Moda Alın

Eğer kullanmak olduğunuz herhangi bir mobil uygulamanın telefonunuza zarar verdiğini düşünüyorsanız, telefonunuzu güvenli moda alabilirsiniz. Basit bir şekilde aktifleştirdiğiniz güvenli mod telefonunuzda üçüncü parti uygulamaları askıya alarak tüm işlevlerini durdurur. Telefonunuza ait orijinal uygulamalar haricinde Google play hizmetleri de dahil olmak üzere tüm üçüncü parti uygulamaların, işlevini durdurur. Telefonu güvenli moda aldıktan sonra ağda kayıtlı değil hatası kaybolmuş ise hatanın üçüncü parti uygulamalardan kaynaklı olduğunu anlamalısınız. Fakat tüm android cihazlarda Güvenli mod başlatılması için farklı seçenekler bulunur. Cihazınızın marka ve modeline göre ha güvenli moda nasıl alabileceği ile ilgili internet üzerinden araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

7. Yöntem; Telefonun Fabrika Ayarlarını Yükleyin

Ağda kayıtlı değil hatası çözümü için yapmanız gereken en son aşama ise telefonunuzu fabrika ayarlarını yeniden yüklemek olacaktır. Yukarıdaki yöntemleri yapmadan önce fabrika ayalarını yüklemeniz doğru bir tercih olmaz.  Çünkü telefonunuzu fabrika aylarınızı geri yüklediğinizi zaman telefonunuzdaki, tüm veriler silinecek ve cihazınız ilk aldığınız halini alacaktır. Fakat temel olarak cihazınızı tüm yazılımı ortamı temizlenerek cihazınızın fabrika çıkışı halini alacaktır.  Bu işlemler birlikte telefon hafızanızda kayıtlı tüm veriler, fotoğraflar, telefon numaraları mesajlar Wi-fi ayaları ve tüm ağ ayarlarınız sıfırlanacaktır. Bu yöntemi gerçekleştirmeden önce cihazınızda bulunan önemli verileri mutlaka yedeklemelisiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.