AndroidMobil Alemi

Akıllı Telefonlar Nasıl Web Kamerası Olarak Kullanılabilir?

Android cihazı DroidCam ile webcam olarak kullanın!


Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarınızda kameranızın video çözünürlüğü konusunda memnun değilseniz bu haber tam da size göre olduğunu söyleyebiliriz. Evet, akıllı telefonlarınızı kullanıp masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarınızda birer çözünürlük dehası web kamerasına dönüştürebilirsiniz.

Akıllı telefonlarınızı web kamerası olarak kullanabilmeniz için Android ya da iOS destekleyen cihazlarınızın olması yeterli.

Özellikle pandemi döneminde sahip olduğumuz cihazların günümüz koşullarına ayak uyduramadığını sıklıkla gördük. Web kamerasına ihtiyaç duymadığımız ve dizüstü bilgisayarların kendine ait verimsiz ve yetersiz kameralarının iş görmediğini tecrübe etmiş olduk. Özellikle artık telefonumuzun olması sebebiyle geldiği teknolojik evrimden sonra masaüstü bilgisayarlarımız için de bir webcam alma ihtiyacı duymadık. Durum böyle olunca cep telefonlarımızın hali hazırda üst düzey kameralarından faydalanmamız hiç de fena olmazdı.

Android cihazı DroidCam ile webcam olarak kullanın!

Windows işletim sistemli bir cihazını ve Android destekli bir cep telefonunuz varsa DroidCam adlı uygulama sayesinde cep telefonunuzu bilgisayarınız için bir web kamerasına dönüştürebilirsiniz. Ücretsizi versiyonunda reklam gösteriliyor olsa da dilerseniz ücretli versiyona geçerek bundan kurtulabilirsiniz. Uygulamayı appstore’dan cep telefonunuza yükledikten sonra uygulamanın aynısını bilgisayarınıza da yüklemeniz gerekmekte. İki uygulamayı açtığınızda cep telefonunuzun internete bağlandığı ip ile bilgisayarınızın bağlandığının aynı olması gerekli. Bu şekilde eşleşme hızlı bir şekilde uygulanabiliyor.

Eğer cep telefonunuzun işletim sistemi android ise ancak bilgisayarınız Mac bilgisayarsa kullanabileceğiniz uygulamalardan biri iriun 4K Webcam’dir. Az önce dediğimiz gibi uygulamaları her iki taraf için de yüklemelisiniz. Eğer tam tersi cihazlara sahipseniz, yani iPhone cep telefonuna ve bir Windows işletim sistemli bilgisayara sahipseniz bu sefer de Iriun Webcam uygulamasını kullanmanız mümkün olmakta.

Ek bir kamera alma ihtiyacı duymadan bu şekilde kolaylıkla kullanabileceğiniz uygulamalar sayesinde her türlü işletim sistemiyle bilgisayarlarınıza cep telefonlarınızı webcam olarak tanıtıp kullanabilmeniz mümkün oluyor. Teknolojik gelişmelerin ardı arkası kesilmese de günümüz koşullarında bunun da yeterli olabileceği ve uygun koşullarda çok daha iyi verim alınabileceğini söyleyebiliriz. Appstore’lar içerisinde buna benzer bir çok uygulama olsa da ya verimsiz ya da uygulamanın yüksek ücreti sebebiyle bir webcam almak bile daha makul gelirken yukarıda belirttiğimiz uygulamalarla ücretsiz bir şekilde bunu uygulayabilirsiniz.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.