Onarım,Hata Cözümleri.

Alt Tab Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Alt Tab Çalışmıyor Sorunu İçin Çözümler

Windows işletim sisteminde alt tab çalışmıyor diyen kullanıcılar programlar arası geçiş yapmakta zorlanabiliyorlar. Her program geçişi için klavyeden elini kaldırıp mouse ile geçiş yapmak zorunda kalıyorlar. Alt tab gibi bir kısayolun çalışmıyor olması iş verimini düşürdüğü de aşikar. Alt tab kısayolunun tekrar çalışır duruma gelmesi için denenmiş birçok çözüm bulunmakta. Bu çözümler genellikle kullanıcılar sorun yaşadıktan sonra çözmek için uğraşırken ortaya çıkmıştır.

Alt Tab Çalışmıyor Sorunu İçin Çözümler

Kullanıcıların paylaştığı ve uzmanların önerdiği yöntemleri uygulayarak alt tab tuş kombinasyonunun işlevselliğini tekrar kazanabilirsiniz. Yöntemleri atlamadan uygulamanız hızlı ve etkili bir şekilde çözüme ulaşmanız açısından önemlidir. Çözümlere geçmeden önce Alt+Tab+Esc tuş kombinasyonunu bir kez deneyin ve tekrar Alt+Tab tuş kombinasyonunu test edin.

Klavyenizin Çalıştığından Emin Olun

Klavyenizin bozuk olması doğal olarak alt tab çalışmıyor sorununa sebep olabilir. Klavye tuşlarının doğru bir şekilde çalıştığından emin olmak için üçüncü parti yazılımları kullanabilirsiniz. Üçüncü parti yazılım denince aklınıza bilgisayara kurulum gerektiren programlar gelebilir. Artık programlar/yazılımlar web ortamına taşındığı için basit bir arama yaparak internetteki online klavye test araçlarına erişebilirsiniz.

Klavyenizde alt ve tab tuşlarına ayrı ayrı basmanıza rağmen test aracındaki tuşlara basılmıyorsa klavyeniz bozulmuş olabilir. Bir ihtimal olarak üçüncü parti yazılımlar veya zararlı yazılımlar tuşlara basmanızı engelleyebilir. Bu durumun tespiti için yazının devamını okuyun.

Bilgisayara Bağlı Tüm Çevre Birimlerini Çıkartın

Bazı kullanıcılar bilgisayara bağlı olan çevre birimlerinin klavyedeki tuşların doğru basmamasına sebep olduğu söylemekteler. Windows 10 alt tab çalışmıyor sorununun altında yatan nedenin çevre birimleri olup olmadığını anlamak için kulaklık/hoparlör vb. tüm çevre birimlerini bilgisayarınızdan çıkartın. Ardından sadece klavyeyi takın ve test edin. Sorun çözüldüyse problem donanım kaynaklıdır. Mutlaka bir uzman veya teknik servis vasıtasıyla onarım yapılmalıdır.

Klavyenizi Başka Bilgisayara Takın

Bilgisayarınızın donanım veya yazılım açısından problemli olabilme ihtimaline karşı klavyenizi başka bir bilgisayara takın ve test edin. Sorun görünmüyorsa aşağıda önerilen yöntemleri dikkatlice uygulayın. Eğer klavyenizdeki alt tab tuşları diğer bilgisayarda da çalışmıyorsa, sorun çok büyük ihtimalle klavyenizden kaynaklanan bir donanım arızasıdır.

Çalışan Programları Kapatın

Alt tab çalışmıyor problemi üçüncü parti veya yerleşik programlardan kaynaklanabilir. Arka planda çalışan uygulamaları görev yöneticisi aracılığıyla tespit edin ve mümkün olduğunca hepsini kapatın. Özellikle antivirüs vb. güvenlik uygulamaları birçok sistem özelliği ile çakışabilmektedir. Bu nedenle ilk olarak antivirüs programlarını kapatın. Ardından tekrar alt tab tuş kombinasyonunu test edin. Eğer sorun çözüldüyse, bilgisayarınızı resetleyin. Programlar açıldıktan sonra görev yöneticisinden listenin başından başlayıp ilk uygulamayı kapatın. Tuş kombinasyonunu test edin. Ardından ikinci uygulamayı kapatın ve tekrar test edin. Bu şekilde listedeki uygulamaları sırasıyla kapatın ve test gerçekleştirin. Hangi programın soruna sebep olduğunu bu şekilde tespit edebilir ve kaldırabilirsiniz.

Peek Özelliğini Aktif Edin

Alt tab tuşlarının fonksiyonunu yitirmesi Peek özelliği gibi çeşitli özelliklerin devre dışı bırakılmasından kaynaklanabiliyor. Peek özelliği, mouse imleci ile görev çubuğunun sağ alt köşesinden masaüstüne hızlıca erişmek için kullanılıyor. Peek özelliğinin alt tab tuş kombinasyonunu işlevsiz bıraktığı düşünülüyor. Özelliği devre dışı bırakmak için başlat simgesine tıkladıktan sonra “gelişmiş sistem ayarları” yazın ve tıklayın. Daha sonra performans bölümündeki ayarlar butonuna tıklayın. Listedeki “Peek özelliğini etkinleştir” aktif hale getirip uygula butonuna tıklayın.

Alt Tab Çoklu Pencere Ayarları

Windows 10 bilgisayara sahip olanlar alt tab çalışmıyor sorununu düzeltmek için sistem ayarlarından birkaç düzenleme yapabilirler. Bu ayarlara erişmek için başlat butonuna tıklayıp ayarlar bölümüne ve ardından sistem kısmına girmeliler. Daha sonra sol menüdeki “Çok görevli” kısmına tıklamalılar. Sağda bulunan “Sanal masaüstleri” bölümündeki seçenekleri “Sadece kullandığım masaüstü” olarak işaretlemeliler.

Kayıt Defterinden Alt Tab Ayarlarını Düzenleyin

Sistem özelliklerini aktif/deaktif edebildiğimiz kayıt defterinden alt tab ile alakalı ayarlar yapmamız mümkün. Kayıt defterinde rastgele ve bilinçsizce davranılmamalı, aksi takdirde geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sadece aşağıda belirtilen adımları dikkatlice uygulayın. Mümkünse bu işlem öncesinde özel verilerinizin yedeğini alın.

  • Windows+R tuş kombinasyonuyla çalıştır uygulaması aracılığıyla veya başlat simgesinden regedit yazıp, kayıt defterine ulaşın.
  • “HKEY_CURRENT_USER –> SOFTWARE –> Microsoft –> Windows –> CurrentVersion –> Explorer” yolunu takip edin.
  • Explorer anahtarı içerisinde “AltTabSettings” isimli bir değer bulunuyorsa değere çift tıklayın. Eğer bulunmuyorsa sağdaki boş kısma tıklayın ve yeni DWORD (32-bit) değeri oluşturun.
  • Yeni eklediğiniz değere “AltTabSettings” ismini verin ve çift tıklayın ve değer verisini 1 yapıp tamam butonuna tıklayın.
  • Alt tab çalışmıyor sorununu tekrar test edin. Eğer sorun çözülmediyse bilgisayarı kapatıp açın ve tekrar kontrol edin.

 

Tuşlara Müdahale Eden Programları Kapatın veya Kaldırın

Tuşlara müdahale eden otomasyon yazılımları, kullanıcıların klavye kullanımını engelleyebilmektedir. Bu durum programın zararlı olduğu anlamına gelmiyor ama çakışma sonucunda alt tab gibi birçok kombinasyon veya tuş çalışmayabiliyor. Eğer tuşlara müdahale eden herhangi bir program kullanıyorsanız kaldırıp sorunu test etmelisiniz.

Klavye Sürücüsünü Güncelleyin

Yeni nesil klavyeler geçmiştekilere oranla daha fazla özelleştirilebilir durumdalar. Dolayısıyla sürücüleri devamlı olarak güncellenebiliyor. Sürücülerdeki yazılımsal hatalar düşük bir ihtimal olsa da tuşların işlevini yitirmesine neden olabilir. Sürücüleri güncelleyerek hatanın ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Sürücü güncelleme işlemini aygıt yöneticisinde listelenen klavyenizi bulduktan sonra veya üretici sitesinden sürücüyü indirerek gerçekleştirebilirsiniz.

Alt tab çalışmıyor diyen kullanıcıların sorundan kurtulmaları için birden fazla yöntem mevcut. Bu yöntemlerle de çözüme kavuşulmadıysa, farklı bir klavyeyi bilgisayara takarak klavyenin problemli olup olmadığını kontrol edebilirler. Başka klavyeler problemsiz çalışıyorsa, alt tab fonksiyonunun çalışmadığı klavyeyi geçici olarak kullanmayabilirler. Eğer maddi değeri yüksek bir klavye ise direkt teknik servise göndermek veya göndermeden önce üretici firmadan destek almak daha mantıklı olacaktır.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.