Bilgisayar GenelKücük BilgilerOnarım,Hata Cözümleri.

Modem Şifre Değiştirme

Modem Arayüzü


Modeminiz arızalandığında ya da yeni modemin kurulumu aşamasında modem şifre değiştirme ya da modem resetleme işlemi yapılması gerekir. Modem şifre değiştirme işlemleri internet kaynağınızı göre farklılık göstermek ile birlikte genelde benzer aşamaları takip ederek gerçekleştirilir. Bu modem şifre değiştirme ya da modem resetleme aşamalarına yazının devamında yer verilmiştir.

Modem Arayüzü

Modem şifresinin değiştirilmesi ya da modemin resetlenmesi için öncelikle modem ile ilgili bazı terimleri incelemek gerekir. Modem arayüzü de bahsedilen bu önemli modem bölümleri arasında yer alır. Modem arayüzü, modem kurulumu için gerekli ayarlama ve işlemlerin yapıldığı ve aynı zamanda da bağlantıların ve bilgilerin kişiselleştirildiği alandır. Modem arayüzünde işlem yapmak isteyenler için öncelikle IP adresi, internet kullanıcı ismi ve beraberinde de şifre gereklidir. Farklı kaynak sağlayıcıların (TTNET, Vodafone, Turkcell Superonline, Turknet gibi) modemlerinde marka ve modelleri baz alınarak izlenecek adımlar değişiklik gösterebilir.

Modem arayüzüne girildiği taktirde aşağıdaki işlemler yapılabilir:

 • Kablosuz internet bağlantısı yani Wi-Fi kullanıcı adını ve modem şifresini belirleyebilir ya da değiştirebilirsiniz.
 • Bağlı olunan internetin başka hangi elektronik cihazlar tarafından kullanıldığı hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Bağlı olunan interneti kullanan diğer cihazları kısıtlayabilirsiniz.
 • SSID gizleyebilirsiniz.
 • Wi-Fi bağlantısının hızı hakkında kişiselleştirilmiş ayarlar yapabilirsiniz.
 • DNS ayarlarını yapabilirsiniz.
 • Bazı sitelere karşı internetinizi ve modeminizi erişime kapatabilirsiniz.

 

Modem arayüzüne Giriş

Modem şifresini resetlemek ya da değiştirmek için ilk olarak internet ayarlarını yapmayı mümkün kılan IP adresini, modem arayüzü şifresini ve de kullanıcı ismini bilmeniz gereklidir. Bu IP adresi, modem arayüzü şifresi ve de kullanıcı adı bilgilerine sahip iseniz, aşağıda listelenen adımları ve açıklamaları takip edebilir ve bu sayede modem arayüzüne başarı ile giriş yapabilirsiniz:

 1. Modem arayüzüne giriş yapmak için ilk olarak kullandığınız tarayıcıyı açmanız gerekli. Sonrasında URL kısmına en sonda listelenen modeminize uyan IP adresini kopyala yapıştır yapmalısınız. En son olarak da Enter tuşuna basmalısınız.
 2. Uygun olan IP adresini URL kısmına kopyalayıp yapıştırdığınız taktirde ekrana sahip olduğunuz modemin markası ve belirlemek istediğiniz yeni kullanıcı adı ile şifreyi sorgulayan bir pencere çıkacaktır. Bu pencereye eğer bulunuyorsa kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gereklidir. Eğer modeminizde ilk defa arayüze girdiyseniz yine aşağıda listelenen şifre listesi ile kendi kullandığınız modem markası ve uygun kullanıcı adı ile şifreyi kopyalamanız gerekmektedir.
 3. Yukarıdaki iki adımı tamamladıktan sonra modem arayüzüne başarı ile giriş yapmış olacaksınız. Giriş yaptığınız bu alanda Wi-Fi internet şifrenizi değiştirebilirsizniz. Aynı zamanda port açabilir ya da önceden oluşmuş ağ sorunlarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca modem arayüzüne giriş yaparak MAC filtreleme de yapmak mümkün. Bu ayarların dışında modeme ve internete bağlı olan diğer aygıtları da görüntüleyebilir ve internetinize dışarıdan bağlanan korsan girişlere karşın güvenilir bir ayarlama yapabilirsiniz.

Modem isimleri ve şifreleri için:

 • Airties Air 5343 IP: 192.168.2.1 Kullanıcı adı ve şifreyi boş bırakın.
 • Airties Air 5443 IP: 192.168.2.1 Kullanıcı adı ve şifreyi boş bırakın.
 • Airties Air 5452 IP: 192.168.2.1 Kullanıcı adı ve şifreyi boş bırakın.
 • Airties Air 5650 IP: 192.168.2.1 Kullanıcı adı ve şifreyi boş bırakın.
 • Airties Air 5750 IP: 192.168.2.1 Kullanıcı adı ve şifreyi boş bırakın.
 • Airties Air 6372 IP: 192.168.2.1 Kullanıcı adı ve şifreyi boş bırakın.
 • Actiontec IP: 192.168.0.1 Kullanıcı adı kısmına admin, şifreyi boş bırakın.
 • Actiontec Verizon IP: 192.168.1.1 Kullanıcı adı kısmına admin, şifreyi boş bırakın.
 • Siemens IP: 192.168.254.254 Kullanıcı adı ve şifreyi siz belirleyin.
 • ZyXEL IP: 192.168.1.1 Kullanıcı adı için admin, şifre de 1234 olacak.

 

Modem arayüzü Şifresi Unutulursa Ne Olur?

Modem arayüzü şifresini unutan modem kullanıcılarının modemleri resetlemesi gerekir.  Modem reset etmek için modemin arka kısmında yer alan reset tuşuna birkaç saniye boyunca basılı tutmak ve sonrasında da yeniden modemi açmak gerekir. Bazı modem çeşitlerinde reset tuşu güvenlik için içe göçük olarak tasarlanır. Bu modem türlerinde de bir iğne, tel toka ya da ince uçlu ataş kullanarak reset tuşuna basılı tutabilirsiniz.

Reset etme işlemi için bilmeniz gereken en önemli bilgi, modem resetledikten sonra Wi-Fi şifresi, MAC filtreleri, internet hizmet verileri ve diğer tüm modem verileriniz silinir ve sıfırlanır. Bundan dolayı modem arayüz şifresini ve kullanıcı adını bir kâğıda yazılı olarak not etmeli ve muhafaza etmeniz önerilir.

 

Modem Şifre Değiştirme ve Resetleme

Modem şifresini değiştirmek ya da modem resetlemek istiyorsanız, kaynak sağladığınız markaya göre aşağıda listelenen başlıkları inceleyebilirsiniz.

 

TTNET Modem Şifre Değiştirme

TTNET modem şifresi değiştirmek için modem arayüzüne giriş yapmalısınız. 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 numaralı IP adreslerini internet arama motoruna yazın. Kullanıcı adı ve şifre için boşluklara admin yazıp giriş yapın. Onaylanmama durumunda kullanıcı adı kısmına admin, şifreye ise ttnet yazabilirsiniz. Modem arayüzüne başarı ile giriş yaptıktan hemen sonra modem şifrenizi değiştirebilirsiniz.

 

Vodafone Modem Şifre Değiştirme

Vodafone modem şifre değişikliği için internet motorunun adres satırına 192.168.1.1 numaralı IP adresini yazın. Karşınıza çıkan arayüz ekranında kullanıcı adı kısmına admin ve şifre bölümüne de admin yazın ve “Tamam” butonuna basın.

Turkcell Superonline Modem Şifre Değiştirme

Turkcell Superonline modeminizin şifresini değiştirmek için şu adımları takip etmelisiniz: İnternet tarayıcı çubuğuna 192.168.1.1 numaralı IP adresini yazın. Kullanıcı adı ile şifre sorgulayan ekran ile karşılaşacaksınız. Kullanıcı adı kısmına admin, şifre bölümüne ise superonline yazın ve böylece modem arayüzüne giriş yapın. Turkcell Superonline modem şifresini, işlemler bölümünden değiştirebilirsiniz.

 

Turknet Modem Şifre Değiştirme

Turknet modemin şifresini değiştirmek için internet tarayıcısının adres çubuğu kısmına 192.168.1.1 numaralı IP adresini yazın. Bu IP adresinde problem yaşar iseniz 192.168.1.2 ya da 192.168.2.1 numaralı IP adreslerini deneyebilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada kullanıcı adı kısmına admin, şifre kısmına da 1234, admin ya da turknet yazıp giriş yapın.

 

Modem Şifresi Öğrenme

Modem şifrenizi öğrenmek için en basit yöntemlerden biri modem altındaki etikete bakmaktır. Etiket ulaşılamaz durumda olduğunda veya servis sağlayıcı tarafından tarafınıza modem şifresi iletilmedi ise makalemizde yer alan yöntemler ile modem Wi-fi şifrenizi çözüme ulaştırmanız basit olacaktır. İlgili yöntemlerde şifreniz modem Wi-fi şifreniz kayıtlı durumda ise ulaşmanız mümkün olacaktır. Modem arayüzü ile şifrenizi öğrendiğiniz anda özeleştirmenizi öneririz.

Windows İçin Wi-fi Şifresi Öğrenme

Aşağıdaki yönergeleri takip ederek Windows 10 dahil tüm Windows sürümlerinde Wi-fi şifrenizi öğrenebilirsiniz;

 • Alt kısımdaki görev çubuğunda yer alan Wi-fi işaretine sağ tıklayıp, “Ağ ve İnternet Ayarları” seçeneğini açın.
 • Açılan sayfadan, “Bağdaştırıcı Seçeneklerini Değiştir” seçeneğine tıklayın.
 • Wi-fi ağınızı bulup sağ tıklayın ve “Durum” butonuna basın.
 • Çıkan sayfadan “Kablosuz Özellikleri” kısmını açın.
 • En son olarak da “Güvenlik” kısmını açın ve “Karakterleri Göster” seçeneğini işaretleyin. Ardından “Ağ Güvenlik Anahtarı” yazan kısımdan Wi-fi internet şifrenize ulaşabilirsiniz.

Mac için Wi-fi Şifresi Öğrenme

Mac işletim sistemine sahip bilgisayardan Wi-Fi internet şifrenizi öğrenmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Menü çubuğunda sağ üst köşede yer alan Spotlight aramasını açın ve ardından arama bölümüne “Anahtar Zinciri Erişimi” yazın ve enter’a basın.
 • Kenar çubuğunda bulunan “Sistem” seçeneğine tıklayın ve “Parolalar”ı işaretleyin.
 • Bir diğer adımda ise Wi-fi ağının ismine çift tıklayın.
 • “Şifreyi Göster” ibaresini işaretleyin.
 • Açılan alana yönetici adını ve şifreyi yazın.
 • “Şifreyi Göster” yazısının yanındaki kutucukta Wi-Fi şifresi görünecektir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.