Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

Anakart Modeli Nasıl Öğrenilir?

Anakart Modeli Neden Önemlidir?


Yazımızda sizler için anakart modeli öğrenme programsız ve programlı anlatım yapmaya çalışacağız. Bildiğiniz gibi anakart, bilgisayar için en önemli parçalardan bir tanesidir. Bu parça olmadan bir bilgisayarın olması mümkün değildir.

Çünkü işlemci gibi diğer bileşenler anakartın üzerinde bir araya gelirler. Bu bileşenlerin birleşimi sonucunda da bilgisayar ortaya çıkar. Ayrıca her bileşen her anakarta uyumlu olmayabilir. İşte bu gibi durumlarda kullandığınız anakartın modelini bilmeniz sizin için çok önemlidir.

Anakart Modeli Neden Önemlidir?

Anakart modeli öğrenme programsız ve programlı anlatımımıza geçmeden önce kısaca önemli bir konuya değinmek istiyoruz. Anakart modelini öğrenmenin hangi noktalarda gerekli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. İşte bu yüzden burada kısaca bu konudan bahsetmek istiyoruz.

Kullandığınız veya kullanacağınız anakart modelini bilmeniz sizin için büyük önem taşıyor. Çünkü daha önce belirttiğimiz gibi işlemci dahil bazı parçalar her anakart ile uyumlu olmayabiliyorlar. İşte bu yüzden yeni bir bileşen almadan önce anakart modeli öğrenme programsız ve programlı anlatımımızı okumanız büyük önem taşıyor.

Çünkü anakart modelinizi bilmediğiniz takdirde aldığınız bazı yeni bileşenleri kullanamayabilirsiniz. Bu noktada kafanızın karışmaması için sizlere küçük bir örnek vermek istiyoruz. Yeni bir işlemci satın aldığınızı varsayalım.

Eğer aldığınız işlemci elinizdeki anakart ile uyumlu değilse o işlemciyi kullanmanız mümkün değildir. İşte bizde bunun gibi durumları yaşamamanız için yazımızda sizler için programlı ve programsız anakart modeli nasıl öğrenilir? Açıklamaya çalışacağız.

Adım Adım Anakart Modeli Öğrenme Programsız ve Programlı Anlatım

Adım Adım Anakart Modeli Öğrenme Programsız

Bu kısımda sizler için ilk olarak adım adım anakart modeli öğrenme programsız anlatımını yapmaya çalışacağız. Şimdi lafı daha fazla uzatmayalım ve anakart modelinin programsız nasıl öğrenildiğini sizlere açıklamaya çalışalım

Komut İstemi Üzerinden Anakart Modeli Öğrenme

 • Bu işlemleri uygulamak için ilk olarak Windows 10 Başlat Menüsünü açmanız gerekiyor.
 • Daha sonra bu menüde bulunan arama kısmına ‘cmd’ yazın ve aratın.
 • Bu aramanın sonucunda karşınıza ‘Komut İstemi’ seçeneği çıkacak. Bu seçeneğe tıklayarak işlemlere devam edin.
 • Daha sonra karşınıza çıkan ekrana wmic csproduct get name,identifyingnumber,uuid yazın ve enter tuşuna basın.
 • Tüm bu adımlardan sonra aynı ekranda karşınıza bazı yazılar çıkacaktır. Bu yazıların arasında ‘Name’ kısmına bakarak anakart modelinizi öğrenebilirsiniz.

Adım Adım Anakart Modeli Öğrenme Programlı

Anakart modeli öğrenme programsız 2021 anlatımından sonra bu kısımda anakart modeli öğrenme programlı anlatımından bahsetmek istiyoruz.

CPU-Z ile Anakart Modeli Öğrenme 2021

 • İlk olarak buraya tıklayarak CPU-Z programını indirin.
 • Daha sonra programın kurulumunu tamamlayın.
 • Kurulum bittikten sonra programı çalıştırın.
 • Karşınıza gelen pencerede üst kısımda ‘Mainboard’ sekmesini göreceksiniz. Buraya tıklayarak işlemlere devam edin.
 • Son olarak bu kısımda bulunan ‘Model’ satırına bakarak anakartınızın modelini görebilirsiniz.

Yazımızda sizler için anakart modeli öğrenme programsız ve programlı anlatım yapmaya çalıştık. Sizde yukarıdaki anlatımlardan herhangi birini doğru şekilde uygulayarak anakart modelinizi öğrenebilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Anakart modelini öğrendim ama anakart seri numarasına nerden bakabilirim? anakart garantisi sorgulama ekranında seri numarasını istiyorda yardımcı olabilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.