AndroidMobil Alemi

Android 12 Duyuruldu! Telefonlara Gelecek Olan Özellikler Neler?

Android 12 İle Gelecek Özellikler


Android 12 güncellemesi resmen duyuruldu. Her güncelleme de akıllı telefonlara yeni özellikler eklenmekte. Yeni gelecek olan Android 12 güncellemesi ile birlikte kullanım açısından daha fazla kolaylık sunacak özellikler cihazlara eklenecek.

Android 10 güncellemesi henüz yayınlanmışken ve henüz bazı cihazlar bu güncellemeye kavuşamamışken Android 12 güncellemesi duyuruldu. Söz konusu güncellemeler içerisinde cihazlara yeni özellikler eklenmesinin yanı sıra güvenlik güncellemeleri de yapılacak.

Daha güvenli bir dijital ortam yaratılabilmesi ve daha kolay kullanım sağlanabilmesi için eklenecek olan özellikleri sizler için derledik. İşte Android 12 ile birlikte öne çıkan o muhteşem özellikler!

Android 12 İle Gelecek Özellikler

Android 12 ile gelecek olan özellikler neler? bir göz atacak olursak karşımıza bu şekilde bir liste çıkıyor.

 • QR Kod ile Wi-Fi Şifre Paylaşımı.
 • Tüm Android cihazlarda uzun ekran görüntüsü alma.
 • Duvar kâğıdına göre otomatik renk değiştiren uygulama simgeleri.
 • AVIF Resim desteği.
 • Hatalı bildirimlerin çoğun çözüm.
 • Desteklenmeyen codec paketlerine çözüm.
 • Daha basit ve işlevsel ayar ekranı.
 • Geliştirilmiş tek elle kullanım modu.
 • Tek ekranda çift uygulama özelliğinde geliştirmeler.
 • Ses kaynağını özelleştirme.
 • Büyük ekranlar için optimizasyon.

Android 12 ile gelecek olan özellikler bu şekilde. Peki, bu özelliklerin detaylarına inecek olursak bizleri neler bekliyor?

QR Kod ile Wi-Fi Şifresi Paylaşma

Android 12 ile birlikte tüm cihazlara gelecek olan belki de en yenilikçi özellik qr kod ile wi-fi şifre paylaşımıdır. Hali hazırda Huawei ve Xiaomi cihazlarda olan özellik ilerleyen zamanlarda tüm cihazlara eklenecek.

Bu özellik sayesinde evinize gelen misafirlere internet şifrenizi vermek yerine qr kod okutturabiliyorsunuz. Okunan qr kod içinde şifre yer almıyor ve şifreniz güvende kalıyor. Sadece evler için değil kafeler ve benzeri yerlerde wi-fi şifresinin alınması için oldukça iyi bir özellik olacak gibi gözüküyor.

Uzun Ekran Görüntüsü Alma Özelliği

Önce çıkan özelliklerden birisi de mutlaka uzun ekran görüntüsü almaktır. Bir alanın ekran görüntüsünü tek seferde uzunca almak mesaj paylaşımını veya metin paylaşımını en iyi hale getirmekte.

Bazı cihazlarda yer alan bu özellik de geliştirilerek Android 12 sürümü ile tüm cihazlara gelecek.

Duvar Kâğıdına Göre Değişen Uygulama İkonları

Yeni gelecek güncelleme içerisinde dikkat çeken başka bir özellik de duvar kâğıtlarına göre değişiklik gösteren uygulama simgeleridir. Söz konusu özellik telefonunu özelleştirmeyi seven kullanıcıların işine yarayacak durumda.

Seçtiğiniz bir arka plan sayesinde tüm uygulamalarınızın renklerini değiştirme imkânınız bulunuyor. Söz konusu özelliği istemediğiniz zaman devre dışı bırakma şansınız da bulunmakta.

Geliştirilmiş Tek Elle Kullanım Modu

Büyük ekrana sahip olan cihazlarda kullanım kolaylığı sunması açısından tek elle kullanım modu geliştirilmiş durumda. Son zamanlarda artan tek el ile kullanım ihtiyacını bir üst seviyeye getirmek ve daha işlevsel hale getirmek için atılmış bazı adımlar var.

Android 12 ile birlikte atılan bu adımların hayata geçişişini gözlemlemek mümkün olacak. Daha işlevsel menü tasarımı ve daha işlevsel dokunmatik alan sayesinde kolay kullanım hedeflenmekte.

Ses Kaynağını Özelleştirme

Android 12 ile birlikte gelecek olan en iyi özelliklerden birisi de kesinlikle ses kaynağını özelleştirmedir. Söz konusu özellik sayesinde sesin nereden geleceğini artık cihaz üzerinden seçebiliyorsunuz.

Bir kulaklık bağlantısı bulunuyorsa kulaklıktan mı yoksa hoparlörden mi sesin gelmesi gerektiğini seçebiliyorsunuz. Aynı durumda Bluetooth bağlantıları içi n de geçerli, dışarıya vermeniz gereken bir ses varsa bağlantıları kesmek zorunda değilsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.