Android

Android Şifre Unuttum Sorunu Yaşayanlara Tavsiyeler

Android Şifre Unuttum Sorunu ve Çözümü

Android şifre unuttum diyen kullanıcılar için seçenek sayısı oldukça az. Güvenlik açısından iyi fakat kullanıcıların cihazlarını sorunsuz bir şekilde kurtarabilmesi için kötü bir durum. Artık Android şifresini unutan kullanıcıların telefon sıfırlama dışında pek bir seçenekleri kalmıyor.

Android Şifre Unuttum Sorunu ve Çözümü

Öncelikle günümüzde bu sorunun çözümünün “yok” denecek seviyede olduğunu bilmenizde fayda var. Bu nedenle gereksiz ve zararlı yazılımlar ile telefonunuza müdahale etmeyi aklınızdan geçirmeyin. Bu tarz yöntemlerle telefon şifresini kaldırayım derken, telefonu tamamen kullanılamaz hale getirebilirsiniz.

Android 4.4 ve Önceki Sürümler İçin Çözümler

Android 4.4 sürümüne veya önceki sürümlere sahip eski bir akıllı telefonunuz varsa işiniz biraz daha kolay. Yanlış şifre girdikten sonra ekranda beliren ileri butonuna basın. Hatırlıyorsanız güvenlik sorusu / yedek pin ile yeni şifre belirleyin. Eğer hatırlamıyorsanız Google hesabınıza giriş yaparak yeni şifre belirleyin. Hiçbirisini yapamıyorsanız şifrenizi de yenilemeniz veya öğrenmeniz mümkün değil. Aşağıdaki telefon sıfırlama yöntemlerinden birisini uygulayın.

Samsung Cihazlar İçin Şifre Sıfırlama

Samsung cihaz kullananlar Android şifre unuttum sorunu ile başbaşa kaldıklarında biraz daha avantajlı durumdalar. Samsung Find My Mobile sitesine giriş yaptıktan sonra cihazınıza erişebilir, ekranı kilitleyebilir veya açabilirsiniz. findmymobile.samsung.com sitesini ziyaret edin. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ kısımda yer alan “Unlock” butonuna basarak ekran kilidini kaldırın.

“Google Cihazımı Bul” ile Fabrika Ayarlarına Dönün

“Google Cihazımı Bul” sitesinden hemen hemen tüm Android cihazlar yararlanabilir. Ancak burada Samsung’da olduğu gibi ekran kilidi kaldırma özelliği sunulmamaktadır. Geçmişte bu özellik sunulmaktaydı ancak sonradan kaldırıldı. Eğer telefonunuz internete bağlı durumdaysa tek tuş ile buradan format atabilirsiniz. https://www.google.com/android/find sitesini ziyaret ettikten sonra Google hesabınıza giriş yapın. Telefonunuzu seçin ve “Erase device” butonuna tıklayarak sıfırlama işlemini tamamlayın.

Bu işlem sonrasında tüm verilerinizin silineceğini unutmayın. Eğer verileriniz silinmeden şifreyi öğrenme niyetindeyseniz kesinlikle bu yöntemi uygulamayın.

Hard Reset ile Telefonu Sıfırlamak

Ekran desenini unuttum diyen kullanıcılar şifreyi değiştirme ve öğrenme ile zaman kaybetmeden hızlıca cihazlarına hard reset atabilirler. Eğer cihazınızda önemli dosyalar/veriler yoksa veri kurtarmak veya şifre öğrenmekle uğraşmak zaman kaybı olacaktır. Hard reset işlemi için her telefonda farklı adımlar izlenebilmektedir. Hard reset kabaca aşağıda anlatıldığı gibi yapılır;

  • Telefonunuzu %50’nin üzerinde olacak şekilde şarj edin. Sıfırlama esnasında telefon kapanırsa telefon tamamen kullanılamaz hale gelebilir veya kurtarılması çok zor olabilir.
  • Hard reset için güç ve ses açma tuşuna aynı anda basın ve 10-20 saniye kadar bekleyin.
  • Sistem seçenekleri karşınıza geldikten sonra “Wipe Data/Factory Reset” kısmına girin.
  • Hard reseti onayladıktan sonra formatlama başlayacaktır.
  • Format bittikten sonra “Reboot System Now” kısmından cihazı yeniden başlatın.

 

Telefon kullanıcıları Android şifremi unuttum sorunu ile başbaşa kaldıklarında kendi başlarına yapabilecekleri yukarıdaki sıralanan yöntemlerden ibarettir. Bu yöntemlerin dışında kalanlar uzmanların uygulaması gereken veya hiç uygulanmaması gereken yöntemlerdir. Cihazınızı bir türlü kurtaramadıysanız tanıdık ve uzman olan birisinden ya da bilinir/tecrübeli bir teknik servisten destek almalısınız. Şifrenizi kurtaramıyor olsanız bile verilerinizi bu sayede kurtarabilirsiniz. Ancak tanımadığınız ve işin ehli olup olmadığını bilmediğiniz kimselere cihazınızı kesinlikle teslim etmeyin. Kötü niyetli insanlar telefonunuzudaki verileri çalabilir, hatalı işlemlerle tamamen silinmesine neden olabilir veya iç donanımlarının sizden habersiz değiştirerek telefonun maddi değerini düşürebilirler.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.