Mobil Alemi

Android’de İletişimi Güvenli Hale Getirmenin 5 Şaşırtıcı Yolu

VPN edinin


Akıllı telefon kullanan bir dünyada yaşadığımızı söylemek doğru. Alışverişten sesli aramalar, video görüşmeleri veya kısa mesajlar aracılığıyla başkalarıyla iletişim kurmaya kadar hepsi akıllı telefonlar aracılığıyla yapılır. 

Çevrimiçi işlemlerin yaklaşık% 40’ı bir mobil cihaz kullanılarak yapılır, ancak tüm bu işlemler güvenli midir?

Belki de değil.

İşlemleri güvence altına almak önemli olmakla birlikte, iletişimi güvence altına almak daha da önemlidir, çünkü her gün işlem yapmıyoruz, ancak her gün iletişim kuruyoruz.

Bu görüşmeler sırasında, genellikle bizim için önemli olabilecek verileri paylaşıyoruz. Ve bilgisayar korsanları her zaman bu verileri ele geçirmeye heveslidir.

Ancak verilerinizin doğru ellere geçmesini önlemek için iletişiminizi nasıl güvence altına alabilirsiniz?

Bir android kullanıcısıysanız, sizi ele geçirdik. Bu makalede, Android’de iletişimi güvenli hale getirmenin 5 harika yolunu tartışacağız.

VPN edinin

Android telefonunuzla iletişimi güvence altına alıyorsanız, önce veri yolculuğuna odaklanmanız gerekir. Bir VPN yardımıyla, web üzerinden özel bir ağ ile bağlantınızı güvence altına alabilirsiniz.
Kullanıcıların, yetkisiz kullanıcıların görmesine izin vermeden herkese açık veya paylaşılan ağlar üzerinden veri paylaşmasına izin verir. Dahası, VPN’ler kullanıcının IP adreslerini gizlemesini de sağlar. IP adresleri ev adreslerinize benzer, akıllı telefonunuzu web üzerinde tanımlar.

IP adresinizi korumak çok önemlidir, çünkü yanlış ellere geçerse bilgisayar korsanları veri ihlallerini kolayca gerçekleştirebilir. Play Store’dan indirebileceğiniz birkaç VPN var. Kolayca indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Etkin Noktaları Şifrele

İnternet her yaş için önemli bir ürün haline geldi ve bu da sıcak noktaların ortaya çıkmasına neden oldu. Hotspot’lar internetinizi başkalarıyla paylaşmanın en kolay yoludur. Ancak sıcak noktaları paylaşmak bile telefonunuz ve iletişim güvenliğiniz için tehlikeli olabilir.
Telefonunuzu ve verilerinizi korumak için etkin noktanızı korumanız gerekir. Sıcak noktaların da korunması gerekir, çünkü yabancıların telefonunuzun, tabletinizin veya hatta bilgisayarınızın içine girmesine ve özel verilerinize erişmesine izin verebilir.

Hotspot’lar iyi şifreleme seçilerek korunabilir, çünkü varsayılan şifreleme eski olabilir veya telefonunuzu koruyacak kadar uygun olmayabilir.

Mesajları ve Telefon Aramalarını Şifrele

VPN’ler dışında, telefon görüşmeleri yapmak ve mesaj göndermek için kullanılan uygulamalar da bir tür şifreleme sağlayabilmelidir. Son zamanlarda, WhatsApp ve Facebook Messenger gibi birçok popüler mesajlaşma uygulaması, kullanıcılarını ve özel konuşmalarını korumak için uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirdi.
Ancak, varsayılan servis sağlayıcıların tümü uçtan uca şifreleme ile gelmez, çünkü birçok hücre operatörü verilerinizi pazarlama ve reklamcılık amacıyla satın alır. Şimdi konuşmanızın yanlış ellere geçmesini önlemek istiyorsanız, uçtan uca şifrelemelerin etkin olduğu anlık mesajlaşma sistemlerini kullanmanız önerilir.

E-postanızı Koruyun

E-postalar, iletişim kurmanın bir başka popüler yoludur. Ancak, diğer iletişim yöntemleriyle karşılaştırıldığında, e-postalar daha fazla özel veri içerir ve bilgisayar korsanları en sık e-postaları hedefler.
Ancak, Gmail ve Yahoo gibi en popüler e-posta istemcileri hızlı performansa ve kullanım kolaylığına öncelik verir.

Ayrıca, sadece birkaç yıl önce her iki platform da hackerlar tarafından hedeflendi ve bu da bugüne kadarki en büyük veri ihlali olan veri kaybıyla sonuçlandı.

E-postanızı korumak için, mesajınızı yazdığınız andan alıcı onu alana kadar bir uçtan uca şifrelemeye ihtiyacınız vardır.

Ayrıca, bilgisayar korsanları gelişmeye devam ettikçe yeni sürüme geçirilecek e-posta istemcilerinin kullanılması önerilir.

Bağlantıları Kullanmadığınızda Kapatın

Kablosuz, Mobil Veri veya Bluetooth’u her zaman kullanamazsınız ve bu nedenle onları sürekli açık tutmanız gerekmez. Bağlantılara ihtiyaç duyulmadığında kapatmak yalnızca pil ömründen tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda cihazınızı harici saldırılara karşı da korur.
Cihazınıza saldırmalarına ve ondan veri çalmalarına yardımcı olabilecek boşluklar arayan birçok bilgisayar korsanı var. Ve işiniz, android telefonunuza girebilecekleri tüm yolları engellemektir.

Google’ın Google Play Store’daki uygulamaları yasal gibi görünse de, aslında tüm uygulamalar değil.

Ayrıca, Play Store dışındaki kaynaklardan yüklediğiniz üçüncü taraf uygulamalar daha tehlikelidir. Bu nedenle, herhangi bir uygulamayı yüklemeye karar vermeden önce, yüklemenin ve kullanımının güvenli olduğundan emin olun.

Sonuç olarak

Önemli görüşmelerimizin büyük kısmı akıllı telefonlar üzerinden yapıldığı bir çağda yaşıyoruz.

Artık herhangi biri telefonunuzun özel verilerine erişirse, kişisel verilerinize kolayca erişebilir. Ve bu her durumda sizin için iyi olmayacaktır.

Çoğu insan bunu ciddiye almaz ve bu genellikle verilerin ihlali ile sonuçlanır. Tabii ki bu iyi bir şey değil. Söylendiği gibi, önleme tedaviden daha iyidir. Bu nedenle, bilgisayar korsanları tarafından etkilenmek istemiyorsanız, gizliliğinize ve verilerinize her zaman dikkat etmelisiniz.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.