Apple & İosMobil AlemiTeknoloji Haberleri

App Store Dışından Uygulama Yükleme Dönemi Resmen Geliyor

App Store dışından uygulama yükleme, IOS cihazlarda geçmişten beri istenen ve özgürlük sunacağı düşünülen bir adım. Apple, bu konu için ilk kez adımlar atıyor.

Avrupa birliği yaptırımları Apple üzerinde devam ediyor. Type-C Şarj girişine ilk geçişte de Avrupa birliği komisyonlarının baskılarının geçerli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yani, Apple. Avrupa birliği komisyonunun baskısı altında olmamış olsaydı Type-C geçiş süreci asla gerçekleşemeyebilirdi.

Type-C geçiş süreci global çapta yayılan bir süreç haline geldi ancak App Store dışından uygulama yükleme özelliğinin aktif edilmesi. Türkiye gibi ülkelerde geçersiz sayılabilir.

Bölgelere Göre App Store Dışından Uygulama Yüklenebilecek

IOS cihazların App Store dışından uygulama yükleme özelliğine kavuşması konusundaki baskılar Avrupa Birliği tarafından yoğunlaştırılmış durumda.

Komite, App Store’un tekelleşmesinin önüne geçmeyi hedefledikleri bu baskı ile IOS işletim sistemlerinde rekabet yaratabilecek diğer uygulama yükleme izinlerinin de verilmesini istiyor.

Özelliğin bölgelere göre açılacak olması da dikkat çekenler arasında. Öyle ki, öncelikli olarak Avrupa birliğinde yer alan ülkeler için bu özelliğin aktif edilmesi isteniyor. DMA olarak bilinen Dijital Pazarlama Yasası’nın Avrupa ülkelerinde katı şekilde kullanılması bu nedenlerden birisi.

App Store dışında yükleme gerçekleşmesi durumunda IOS tarafında beklenen en önemli değişiklikler;

  • Uygulamalara daha ucuz erişim sağlama,
  • IOS sürümleri eski cihazlarda da uygulamalara erişebilme,
  • IOS geliştiricisi olmak isteyen içerik üreticileri için teşvik edici avantajlar,
  • Rekabetin artması ile gelişme sürecine girecek olan App Store,
  • IOS cihazların daha optimize çalışabileceği uygulamaların ortaya çıkabilmesi.

Sağlanacak.

Söz konusu kararın hayata geçmesi ile birlikte App Store dışından uygulama yüklemenin önü açılabilecek ancak özellik Türkiye gibi ülkelerde kullanıma sunulamayabilir. Bu konuda kesin bir karar sunulmuş durumda değil ancak gidişat bu yönde ilerliyor.

App Store Dışından Uygulama Yüklemek Virüse Neden Olur Mu?

App Store dışından yükleme işlemleri nasıl gerçekleştirilecek bilinmiyor. Android gibi paket dosyaları ile yükleme imkânı sunulması durumunda IOS’un bilinen en güçlü yanı. Yani, güvenlik kısmı sekteye uğrayabilir.

Komisyon bu konuda alacağı karar ile birlikte “dışarıdan uygulama yükleme” konusunda onaylı ve sürekli olarak kontrol atlında tutulan bazı market uygulamalarını destekleyecek olabilir.

Ancak, Apple Ödeme sistemleri konusundaki katı karar varlığını sürdürmeye devam edecek. Öyle ki, uygulamayı App Store üzerinden değil, başka bir uygulama yükleyicisi tarafından yüklemiş olsanız bile. İçerik ödemelerinde Apple Pay sistemleri kullanılacak ve içerik üreticileri, satın alım yapan kullanıcılardan komisyon alımı devam edecek.

7 Mart 2024’e Kadar İlk Adımların Atılması Gerekiyor

App Store Dışından uygulama yükleme konusundaki yaptırımların gerçekleşebilmesi için Apple’a 7 Mart 2024 tarihine kadar zaman tanındı.

Söz konusu tarihe kadar Apple tarafından bir alt yapı kurma adımlarının atılması bekleniyor. Yaptırımlar konusunda henüz açıklanmış bir karar bulunmasa da piyasada varlığını en iyi şekilde sürdürmek isteyen Apple. Söz konusu isteklere Type-C isteğinde de olduğu gibi karşı çıkabilecek gibi durmuyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.