HaberlerTeknoloji Haberleri

Uzayda İnsan Çöpü Bulundu – Mars Yüzeyinde İnsan Çöpüne Rastlandı!

Perseverance Mars Yüzeyinde Kendi Çöpünü mü Buldu?


Geçtiğimiz dönemlerde Amerikan havacılık üssü olan NASA tarafından Mars yüzeyine Perseverance isimli, insansız yüzey aracı gönderildi. Gönderilen insansız yüzey aracı Uzayda insan çöpü buldu. Gelen bilgilere göre mars yüzeyinde insan çöpüne rastlanması ilk değil.

Özellikle uzay boşluğunun insan çöpleri ile dolma ihtimali uzay bilimcileri korkutan en büyük detaylardan sadece birisi. İnsan çöplerinin yanı sıra insan projelerinin de oralarda bulunması. Kazalar veya işlevsellik yitirmesi sonrasında uyduların uzay içinde başıboş geziyor oluşu uzay çöpünü arttırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Uzay bilimciler, özellikle işlevini yitiren veya gereğinden fazla olan uydular, proje gönderimleri için çözüm arıyor ancak Uzayda insan çöpü her geçen gün artmaya devam ediyor.

Perseverance Mars Yüzeyinde Kendi Çöpünü mü Buldu?

NASA tarafından gelen açıklamaya göre Perseverance insansız keşif aracının üzerine ani hava değişimlerini önlemesi için termal battaniye sermiş. İniş sırasında yaşanan durumlar söz konusu battaniyenin yırtılıp uzay boşluğuna düşmesine neden olmuş.

Bu çöpün mars yüzeyinde bulunmuş olması Perseverance bünyesinde çalışanları şaşırtmayı başarmış durumda. Uzayda bulunan insan çöpü, Mars insansız keşif aracının 2KM uzağında bulunmuş durumda.

Mars Yüzeyinde Bulunan İlk İnsan Çöpü Bu Değil?

Uzay boşluğunda insan çöpüne ilk kez rastlanmıyor. Uzayda insan çöpü bulmak en az dünyada bulmak kadar kolay bir durumda. Nisan ayında Mars yüzeyine iniş yapmış olan Ingenuity helikopteri. Kendinden ve Perseverance aracından kalan iniş parçalarını bulmuş. İnsan çöplerini bir kez daha gözler önüne sermişti.

Bu konuda her seferinde farklı önlemler almaya çalışan NASA, aldığı her bir önlem ile farklı bir açıklığa neden oluyor. Sadece iniş için kullanılan malzemelerin değil, yıllar önce keşif için gönderilmiş olan araçların da eski parçaları, eski iskeletleri orada duruyor durumda.

Gelecek nesillere sadece bir dünya çöp bırakacak değil, bir de işin içine uzay alanını katacağız gibi görünüyor. Özellikle art arda gönderilen pek çok starlink uydusu gelecek zamanlarda oldukça fazla uydu çöpü ile karşılaşacağız gibi bir izlenim bırakmakta.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.