Apple & İosTeknolojiTeknoloji Haberleri

Apple, 2020’de daha iyi iPad ve MacBook ekranları için Mini-LED teknolojisini kullanacak

MiniLED ekranlar ise, normal LCD ekranlara benzer

Apple uzun zamandır piyasadaki en iyi ekranlardan bazılarına sahipti, ancak son zamanlarda biraz eğrinin arkasında kaldı. Diğer üreticiler uzun süredir OLED teknolojisine mükemmel siyahlarla geçiş yaparken, Apple onları son birkaç yılda akıllı telefonlarında kullanmaya başladı ve dizüstü bilgisayarlarında ve tabletlerinde eski okul LCD’lerine sıkıştı.

Güvenilir Apple analisti Ming-Chi Kuo’dan (MacRumors aracılığıyla) çıkan yeni bir rapor, Apple’ın gelecek yıl bazı cihazlarıyla görüntü kalitesinde büyük bir sıçrama yapmayı planladığını, ancak yine de iPad ve MacBook’ta OLED’i benimsemesini öneriyor. Bunun yerine, Kuo, şirketin 12.9 inçlik iPad Pro ve 16 inçlik Macbook Pro’da Mini LED’i tercih ettiğini söyledi. OLED’in avantajlarından bazılarını, bir önceki ile ilgili olası maliyet veya potansiyel yanma olmadan LCD panellere getiren bu teknoloji.

Açık olmak gerekirse, burada Mikro LED’den değil Mini LED’den bahsediyoruz. Daha önce duyduğunuzu duymuş olabilirsiniz; bu, esas olarak OLED’in yerine, özellikle büyük ekranların yerine geçecek şekilde faturalandırılır. OLED gibi, her Micro LED pikseli kendi ışığını yayarak saf siyahlara ve doğru renklere izin verir. Ancak büyük OLED panelleri üretmek zor olsa da, Micro LED daha az yanma ile daha büyük, daha parlak ekranlar vaat ediyor.

MiniLED ekranlar ise, normal LCD ekranlara benzer

MiniLED ekranlar ise, normal LCD ekranlara benzer, bunun yerine belirli renkleri görüntülemek için filtreler gibi davranan pikseller arasında bir arka ışık parlatırlar. Mini-LED’in ana avantajı, ekrana tipik bir panelden çok daha fazla LED yerleştirebilmenizdir. Bu, daha fazla kontrast için yerel karartma – LED’leri belirli alanlarda kapatma veya karartma özelliğini kullanmanızı sağlar.

Bu özellik genellikle yüksek kaliteli TV’lerde bulunur, ancak dizüstü bilgisayarlar ve tabletler için pratikte duyulmamış (her pikselin temelde kendi arka ışığı olduğu OLED panelleri dışında). Bunun nedeni, taşınabilir bir cihazda arkadan aydınlatma için çok fazla yer bulunmasıdır. Mini LED’ler tipik LED’lerden çok daha küçüktür, bu nedenle yerel karartma yakında dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde gerçekleşebilir.

Kuo, 2020 12.9 inçlik iPad ve 16 inçlik MacBook Pro’nun, her biri 200 mikrondan küçük olan 10.000 Mini LED kullanacağını ve yerel karartma ve yüksek kontrast için onlara esneklik katacağını tahmin ediyor. LG ve GIS’in Apple’ın ana tedarikçileri olduğu söyleniyor.

Mesele şu ki, Mikro LED, OLED’in önemli faydalarının çoğunu, bazı olumsuz taraflarla birlikte sağlayabilir. Bir dedikodunun çıkıp çıkmadığını bekleyip görmek zorundayız.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.