Teknoloji Haberleri

Twitter’da Güvenli Mesaj Göndermek Bile Artık Paralı! Twitter Üyelere Özel Uçtan Uca Şifreleme Özelliği


Twitter’da uçtan uca mesajlaşma dönemi resmen başladı! Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra pek çok özelliğini değiştirdi. Kimi özellik iyi yönde ilerliyor olsa da kimi özellik sürekli para harcanmasına neden oluyor.

Geçtiğimiz günlerde mesajlar için uçtan uca şifreleme özelliğinin geleceğini açıklayan Elon Musk, sonunda detayları paylaştı. Twitter uçtan uca şifrelemeli mesajları kullanmak için Twitter Blue abonesi olmanız gerekmekte. Aslında, sadece bu özellik için değil. Twitter üzerindeki pek çok özellik için Blue abonesi olmanız artık aranan şartlar arasında.

Anketlere oy vermenin bile Twitter Blue abonelerine özel olacağını duyuran Elon Musk, platformdaki pek çok detayı kullanabilmeniz için bazı şartlarda değişikliklere gittiğini açıklamakta.

Uçtan Uca Şifreleme İsteğe Bağlı Açılıp Kapatılabiliyor

Twitter uçtan uca şifreleme özelliği resmi olarak kullanıma sunuldu ancak başta da dediğimiz gibi. Sadece Twitter Blue aboneleri için kullanımlar açıldı. Ancak, Twitter Blue kullanıcıları da isteğe bağlı olarak uçtan uca şifreleme yöntemini kullanabilecekler.

Peki, Uçtan uca şifreleme güvenliği nasıl sağlanır? Twitter uçtan uca şifreleme nasıl yapılır?

Twitter, uçtan uca şifreleme yöntemini kullanmayı kullanıcıların özgürlüğüne bırakıyor, öyle ki isterseniz bu mesaj özelliğini kapatabiliyorsunuz.

Yeni bir mesaj gönderirken veya daha önce gönderdiğiniz bir mesaj bölümüne girerek uçtan uca şifreleme özelliğini aktif hale getirebilir ya da kapatabilirsiniz. Daha önce mesaj gönderdiğiniz bir kullanıcı için uçtan uca şifreleme özelliğini aktif hale getirmek için;

  • Twitter mesajlar bölümüne girin.
  • Sohbetin uçtan uca şifrelenmesini istediğiniz sohbet bölümünü açın.
  • Sağ üst kısımdan sohbet seçeneklerine ulaşın.
  • Karşınıza gelecek panelden “Uçtan uca şifreleme” seçeneğini aktif hale getirin.

Bu alandan açılıp kapanabilecek olan Uçtan uca şifreleme yöntemi mesajlarınızın daha güvenli olmasını sağlar ve üçüncü tarafalar tarafından okunmasının önüne geçer. Ancak, bir nedenden dolayı uçtan uca şifreleme yöntemine gerek duymazsanız kapatma ihtimaliniz de her zaman bulunuyor.

Her ne kadar daha önce konuşulan mesajlarda Uçtan uca şifreleme özelliğini açma ve kapatma olsa da yeni mesajlarda bunu yapmak daha kolay.

  • Mesajlar bölümünü açın.
  • Yeni bir mesaj oluşturmak için yeni mesaj ikonuna tıklayın.
  • Mesaj göndermek istediğiniz kişiyi seçin.
  • Sohbet seçeneklerinden uçtan uca şifreleme yöntemini aktifleştirin.

Bu aşamadan sonra gönderdiğiniz ilk mesajdan itibaren uçtan uca şifreleme yöntemi ile koruma altında olacaksınız. Aynı adımları izleyerek uçtan uca şifreleme yöntemini kapatma şansınız da her zaman bulunmakta.

Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Nedir?

Uçtan uca şifreleme özelliği nedir? Uçtan uca şifreleme nerelerde kullanılır? Uçtan uca şifreleme yöntemi ilk olarak WhatsApp ile karşımıza çıkmıştı. Mesaj güvenliğini sağlaması amacı ile oluşturulan bu güvenlik önleminin bir çalışma sistemi vardır. Söz konusu çalışma sistemine göre;

Gönderilen mesajlar sadece alıcı ve gönderici tarafından görüntülenebilir. Aradaki üçüncü bağlantıları ortadan kaldırarak ilerleyen sistem. Mesaj gönderen kişinin mesajlarını henüz telefonundan çıkmadan şifrelemeye başlıyor.

Söz konusu şifreleme ile yola çıkan mesajlar arada bekleyen kötü niyetli kişiler ve yazılımlar tarafından tespit edilemiyor.

Kişilere özel olan ve sürekli olarak değişen uçtan uca şifreleme kodu ile birlikte çözülen mesajlar sadece gönderici ve alıcı tarafından okunabilir hale geliyor.

Durum öyle bir noktada ki, WhatsApp bile gönderdiğiniz mesajları okuma konusunda kendi isteğiyle hareket edemiyor.

Uçtan uca şifreleme yöntemi sadece mesajlarda değil veri transferi içeren pek çok konuda güvenliği beraberinde getiriyor. Her ne kadar pek çok platformda ücretsiz olarak sunulsa da Twitter bu özellik için ekstra ücretlendirmeyi uygun görmüş durumda.

İkili Kimlik Doğrulaması İçin De Twitter Blue Aboneliği Gerekiyor

Twitter yeni güncellemeler ile kendini geliştirmeye devam ediyor ancak attığı adımlar nedeniyle kullanıcıların gözünde paragöz bir platform haline gelmeye başlıyor.

Kimi zaman kullanıcıların haksız olmadığı bu durumun bazı nedenleri var. Twitter kullanıcıları sadece mavi tikin ücretli olmasına tepki göstermemişti, twitter kullanıcıları ikili kimlik doğrulamanın da kaldırılmasında tepki göstermişti.

Elon Musk, yaptığı açıklamada gönderilen SMS doğrulama mesajlarının büyük masraflara neden olduğunu ve sadece Twitter Blue abonesi olanların kullanabileceğiniz söylemişti.

Ücretsiz kullanım sağlayan kullanıcılar ise Google Authenticator gibi uygulamalar ile güvenlik şifreleri oluşturarak platformu kullanmaya devam edebilir hale gelmişti.

Seed

Yıkılmadım ama ayakta da durasım yok...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.