Teknoloji Haberleri

YouTube Yeni Güncelleme ile Değişiyor: Mırıldama İle Şarkı Bulma, Stabil Ses Seviyesi ve Dahası!


YouTube, pek çok yenilik yapmaya ve kendini, aldığı her güncelleme ile geliştirmeye devam ediyor. Özellikle son zamanlarda olan güncellemeler ile dikkat çekmeyi başarmış durumda.

Her ne kadar istenmeyen güncellemeler alarak kullanıcıları platformdan uzaklaştırıyor olsa da kimi zaman en iyi güncellemeler ile kullanıcılarının platforma geri dönmesini sağlayabiliyor.

Geçtiğimiz dönemlerde Google Asistan ile kullanıma sunulan mırıldanarak şarkı bulma özelliği YouTube uygulamasına sonunda geliyor.

Sadece mırıldanarak şarkı bulmak değil;

  • Stabil ses seviyesi,
  • Tek tıklama ile video hızını arttırma,
  • Daha büyük ön izleme görüntülemesi,
  • Ekrana yanlışlıkla yapılan dokunmaları engelleme.

Mırıldama ile şarkı bulma sadece mırıldama değil normal şekilde şarkı aramalarında da yardımcı olabilecek. Her ne kadar bu özellik en iyileri gibi gözüküyor olsa da stabil ses seviyesi özelliği pek çok YouTube kanalının dengesiz ses sorunlarının izleyiciye yansıtılmasını da engelleyecek gibi.

Peki, gelecek olan bu özelliklerin detayları nelerdir? YouTube yeni güncelleme ne zaman gelecek?

YouTube Baştan Sona Değişiyor! Kullanıcı Dostu Yeni Özellikler Resmen Açıklandı

YouTube tarafından yapılan paylaşımlara göre hangi özelliklerin geleceğinden bahsettik. Söz konusu özelliklerin tamamı henüz ülkemize gelmiş olmasa da kademeli olarak gelmeye başlamış durumda.

Güncellemelerin tüm kullanıcılara kavuşması özelliklerde yaşanabilecek pek çok hatanın giderilmesi ile birlikte 2024 Yılının ilk çeyreğine kadar sarkabilir. Ancak, YouTube tarafından o tarihe kadar yeni özelliklerin eklenmesi de beklenenler arasında.

Peki, YouTube yeni güncelleme ile gelecek olan özelliklerin detayına bakacak olursak;

YouTube Mırıldama ile Şarkı Bulma

Mırıldanarak şarkı bulmak, özellikle adını unuttuğunuz ancak aklınızın bir köşesinde melodisini hatırladığınız bir şarkıyı bulabilmek için getirilebilecek olan en iyi güncelleme olarak karşımıza çıkmakta.

Mırıldanarak şarkı bulmak, geçtiğimiz dönemlerde Google Asistan güncellemesi ile birlikte pek çok telefona gelmişti. Ancak, Google güncellemenin erişebileceği kitleyi genişletmeyi hedeflemiş olacak ki YouTube platformunu da bu özelliğe dahil etmiş durumda.

  • Telefondan,
  • Bilgisayardan,
  • Mikrofon desteği olan Televizyonlardan.

Mırıldanarak şarkı bulmak ya da şarkı dinleterek şarkı bulmak mümkün durumda olacak. Yapay zekadan güç alacak olan bu özellik YouTube’un geniş veri tabanında tüm şarkılar için arama gerçekleştirebilecek.

Stabil ve Otomatik Ayarlanan Ses Özelliği

YouTube yeni güncelleme ile bünyesine ekleyeceği bu özellik ile belki de pek çok YouTube kullanıcısının gönlünü fetih edebilecek.

Her ne kadar YouTube’da profesyonel içerik üretiyor olsalar da kimi aksilikler nedeni ile bazı videolarda ses patlamaları ya da ani ve plansız ses yükselmeleri yaşanabiliyordu. YouTube söz konusu duruma çözüm olmasını amaçlayarak;

Otomatik olarak ses denetimi yapabilecek olan özelliğini duyurdu. Söz konusu özellik mobilden, televizyon ve bilgisayar seçeneklerinden ulaşılabilir durumda olacak.

Özellik, ses seviyesini ayarladığınız desibel aralığında tutabilmek için videoya dışarıdan müdahale edecek ve bu işlemi yaparken kalite kayıplarının önüne geçebilmek adına yapay zekadan güç alacak.

Tek Tıklama İle Video Hızlandırma

Son zamanlarda TikTok gibi platformlarda görmeye başladığımız bu özelliği, YouTube yeni güncelleme ile bünyesine katmaya hazırlanıyor.

Özellikle dikey formattaki içerikler için işe yarar bir özellik olacak olan tek tıklama ile video hızlandırma. Bir videonun köşesine parmağınız ile veya Mouse yardımı ile basılı tutmanız durumunda videoyu siz elinizi çekene kadar 2X hıza alarak izletmeye imkan tanıyacak.

Özellik, sürekli olarak hızlandırılmış modda olmadan sadece belirli bir kısımları hızlandırılmış şekilde izlemek isteyen herkes için uygun gibi gözüküyor.

Video Ön İzlemeleri Büyüyor

YouTube yeni güncelleme ile birlikte ufak değişikliklere de gidiyor. Hali hazırda masaüstü ve mobil sürümlerinde bulunan ve içeriklerin ön izlemelerini sesli veya sessiz bir şekilde yapmanızı sağlayan, bu sayede içerikleri izlemek istediğiniz alana kadar sardırabildiğiniz;

Ön izleme ekranı olarak bilinen alanın hem mobil hem de masaüstü sürümünde büyütülmesine imkan sağlayarak daha gelişmiş bir ön izleme deneyimi yaşanmasını sağlıyor.

Dokunmaları Devre Dışı Bırakma Özelliği

YouTube işe yarar ve işe yaramaz şekilde pek çok güncelleme almaya devam ediyor. Özellikle mobil kullanıcılar için en işe yarar özellik olarak karşımıza çıkan dokunmaları devre dışı bırakma özelliği;

Mobil modda iken yanlışlıkla dokunmaların önüne geçebilecek. Özellikle kimi kullanıcıların YouTube uygulamasını banyoda kullanabildiğini göz önünde bulunduracak olursak su damlalarının sağladığı yanlışlıkla dokunmalar veya çocuklar için açılmış olan videolarda çocukların yanlışlıkla dokunarak kapatma, değiştirme ve ileri sarma gibi işlemlerinin devre dışı bırakılması sağlanabilecek.

Dokunmaları devre dışı bırakma özelliği tüm cihazlar için bir sonraki güncelleme ile gelebilir durumda. Dokunmaları devre dışı bırakılmış olan videolar tekrar dokunulabilir moda girebilmek için ekranın köşesinde bulunan dokunma kilidini açma simgesine dokunulmasını gerekli kılacak.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.