Genel

Apple, 5G’ye hazırlanmak için Intel’in akıllı telefon modem işini satın aldı.

Intel’in CEO’u Bob Swan’ın söylediği gibi:

Apple hakkında bildiğimiz bir şey varsa, şirket işleri kendi yolunda yapmayı sever. Durum şu: şirket bugün, Intel’in hücresel modem işletmesinin “çoğunluğunu” satın aldığını duyurdu. 1 milyar dolarlık anlaşma, yaklaşık 2.200 Intel çalışanının yanı sıra fikri mülkiyet, ekipman ve kiraların transferini de içeriyor. Anlaşmanın 2019’un dördüncü çeyreğinde kapanması bekleniyor.

Mevcut ve gelecekteki kablosuz teknoloji için edinilen patentleri Apple’ın mevcut portföyüyle birleştiren Apple, hücresel standartlar için protokollerden modem mimarisine ve modem işletimine kadar 17.000’den fazla kablosuz teknoloji patentine sahip olacak. Intel, PC’ler, nesnelerin interneti cihazları ve özerk araçlar gibi akıllı olmayan uygulamalar için modem geliştirme yeteneğini koruyacak.

Başka bir deyişle, Intel artık akıllı telefon modem işinde olmayacak ve Qualcomm’un çabalarına rakip olma şansı olan tek rakiplerden birini elinden alacak (Apple kesinlikle başkaları için modem yapmıyor). Verildiği gibi, Intel hiç bir zaman yaygın kullanımın yakınında bir yerde bulunmadı Qualcomm’un yaptığı – az sayıda müşterisinden biri Apple olan – ancak daha az rekabetçi bir pazar yeri.

Intel’in CEO’u Bob Swan’ın söylediği gibi:

Bu anlaşma, ekibimizin yarattığı kritik fikri mülkiyet ve modem teknolojisini korurken, 5G ağı için teknoloji geliştirmeye odaklanmamızı sağlıyor. Şebeke operatörleri, telekomünikasyon ekipmanı üreticileri ve bulut servis sağlayıcıları dahil olmak üzere, global müşteri tabanımızın ihtiyaçlarına en uygun olan 5G’ye tam gayret göstermeyi dört gözle bekliyoruz.

Muhtemelen birkaç yıl boyunca Intel’in teknolojisine dayalı bir 5G iPhone görmeyeceğiz, ancak bu hareket Apple geçişi tamamlandıktan sonra donanımı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olacağı anlamına geliyor. Şirket hala Qualcomm parçalarına güveniyor – ve ilk 5G iPhone’ları muhtemelen Qualcomm modemlerini kullanacak, ancak bugünkü devralma, şirketin bu güvenirlikten çıkmasını kolaylaştıracak.

Apple, mobil cihazlarında kendi işlemcilerini ve GPU’larını zaten tasarladı ve şirketin Intel masaüstü bilgisayar işlemcilerini birkaç yıl içinde kendi lehine düşürmek istediğine dair söylentiler var. Şirketin kendi hücresel modellerini yapmaya çalıştığı da sadece Apple Apple.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.